Prins Philip (96) går av med pensjon
Dronnings Elizabeths mann, den 96 år gamle prins Philip, går denne uken over i pensjonistenes rekker.
Etter å ha utført over 22.200 solooppdrag i landets tjeneste, er prinsen inne i sin siste uke som aktivt medlem av kongehuset.
Hertugen av Edinburgh, som tjenestegjorde som marineoffiser under andre verdenskrig, vil være til stede under en marineparade onsdag.
– Dette avslutter hertugens program med offentlige oppdrag. Men han vil nok kunne delta på arrangementer ved dronnings side fra tid til annen, sier en talskvinne for Buckingham Palace.
Prins Philip er ektefellen med lengst fartstid i hele kongehusets historie. Han har utført 22.219 oppdrag alene siden hustruen ble dronning i 1952. Han har gjennomført 637 besøk i fremmede land alene og har holdt 5.496 taler.
Philip er ved god helse, alderen tatt i betraktning. Han tilbakte et par dager på sykehus i juni for en infeksjon. Både prinsen og dronningen har redusert sine program de senere år og latt arveprins Charles og hans eldste sønn William ta stadig flere oppdrag.