
Nærmere 2.000 drept i Irak i juni

Nesten 2.000 mennesker ble drept i Irak i juni måned, ifølge offisielle tall fra landets regjering. Det er det høyeste drapstallet på én måned siden mai 2007.
Iraks helse-, innenriks- og forsvarsdepartementer offentliggjorde det dystre tallet mandag kveld. Ifølge oversikten er totalt 1.922 blitt drept i juni, blant dem 1.393 sivile, 380 soldater og 149 politifolk.
Ytterligere 2.610 mennesker ble såret, blant dem 1.745 sivile.
Tallet på ofre for den mangeårige konflikten i Irak har skutt i været som følge av et væpnet opprør ledet av den ekstremistiske gruppen ISIL. Sammen med andre opprørsgrupper har ISIL overtatt kontrollen i store områder i Irak.
Drapstallene ble offentliggjort kvelden før nasjonalforsamlingen tirsdag trer sammen for første gang etter valget 30. april. Internasjonale og religiøse leder har bedt irakiske politikere om å danne en samlingsregjering som kan bidra til å få slutt på volden.