Meny

Gytkjærs tre mål avgjorde for Haugesund

Bilder: TV 2

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Christian Gytkjærs tre mål ble avgjørende da Haugesund tok sesongens første seier onsdag. Brann ble slått 3-1 på bortebane.
Eliteserien fotball menn, onsdag:
Eliteserien fotball menn onsdag, 6. runde:

 

Brann – Haugesund 1-3 (1-2)

10.012 tilskuere

Mål: 1-0 Jakob Orlov (27), 1-1 Christian Gytkjær (str. 40), 1-2 Gytkjær (42), 1-3 Gytkjær (50).

Dommer: Omar Rafiq, Teisen.

Gult kort: Vadim Demidov, Brann, Maic Sema, Haugesund.

Lagene:

Brann (4-4-2): Piotr Leciejewski – Birkir Mar Sævarsson, Jonas Grønner, Vadim Demidov, Erlend Hanstveit – Amin Askar (Kristoffer Larsen fra 56.), Fredrik Haugen (Hassan El Fakiri fra 65.), Kristoffer Barmen, Kasper Skaanes (Erdin Demir fra 65.) – Erik Huseklepp, Jakob Orlov.

Haugesund (4-2-3-1): Olav B. Dalen – Vegard Skjerve, Dusan Cvetinovic, Rok Elsner, Joakim Våge Nilsen – Geir Ludvig Fevang, Ugonna Anyora – Daniel Bamberg (Alexander Stølås fra 88.), Maic Sema (Torjbørn Agdestein fra 90.), Tor Arne Andreassen – Christian Gytkjær (Pontus Engblom fra 64.).

 

Sandnes Ulf – Stabæk 2-1 (1-0)

2644 tilskuere

Mål: 1-0 Fredrik Midtsjø (9), 1-1 Franck Boli (62), 2-1 Diego Rubio (76).

Dommer: Anders Johansen, Brevik.

Gult kort: Derek Decamps, Fredrik Midtsjø, Kenneth Sola, Sandnes Ulf, Luc Kassi, Stabæk.

Lagene:

Sandnes Ulf (4-2-3-1): Hannes Halldorsson – Kenneth Sola, Derek Decamps, Edier Frejd, Avni Pepa (Vegard Skjørestad fra 74.) – Aksel Berget Skjølsvik, Anel Raskaj (Tijan Jaiteh fra 71.) – Fredrik Midtsjø (Erik Tønne fra 71.), Henrik Furebotn, Steven Lennon – Diego Rubio.

Stabæk (4-2-3-1): Mande Sayouba – Daniel Granli, Jon Inge Høiland, Pablo Fontanello, Timmi Johansen – Enock Kofi Adu (Nicolai Næss fra 85.), Tomasz Sokolowski – Luc Kassi (Stian Sortevik fra 55.), Mike Stephens (Anders Trondsen fra 67.), Fredrik Brustad – Franck Boli.


TABELL:

Strømsgodset3008-391103-14541011-413
Molde2007-162016-36540113-412
Viking1102-042105-2753207-211
Rosenborg2109-470203-32523012-79
Stabæk2015-361024-5363039-89
Sarpsborg2107-170112-6152219-78
Vålerenga2006-160121-6152127-77
Start1013-331115-6452128-97
Odd2004-260122-5152126-77
Lillestrøm1114-240111-3151225-55
Bodø/Glimt1207-550022-5051229-105
Haugesund0212-521024-6361236-115
Sandnes Ulf1215-650021-7061236-135
Sogndal0112-411025-7351137-114
Brann1024-530123-9161147-144
Aalesund0112-310211-3250323-63

 

Nedrykk: To siste. Kvalifisering: Tredje siste.

Kampen sto mellom to lag i poengnød. Brann sto med fire poeng, mens forrige sesongs bronsevinner hadde skrapt sammen bare to poeng. I helgen røk FKH dessuten 0-3 på hjemmebane for Sogndal.

Det var den danske måltjuven Gytkjær som også denne gangen skulle avgjøre en kamp mellom Brann og Haugesund. I fjor ble han matchvinner med kampens eneste mål i tilsvarende kamp. Denne gangen ga han seg ikke før han hadde scoret tre ganger.

Les også: Herlig brassemål i Vikings fjerde på rad

Opplagt Huseklepp

Det var Rikard Norlings gutter som ville mest. Brann rullet opp mange flotte angrep, ofte regissert av en opplagt Erik Huseklepp. Hans innsats var det imidlertid ingen av de andre Brann-spillerne som fulgte opp.

Iallfall ikke før et Huseklepp-innlegg slo i Haugesund-stopperen Rok Elsner, og Jakob Orlov var våkent framme og fikk pirket den inn over målstreken bak Olav Dalen i Haugesund-målet til 1-0-ledelse.

Les også: Første seier for Sandnes Ulf

Brann dominerte stort, men Jostein Grindhaugs mannskap var farlig de få gangene det gjestet hjemmelagets halvdel. I de siste fem minuttene av første omgang skulle det snu helt. Først bommet Vadim Demidov på ballen i et forsøk på å stoppe Maic Sema på vei gjennom. Han feide i stedet ned motstanderen slik at det ble straffe. Gytkjær omsatte den i scoring.

Et snaut minutt senere slo dansken til igjen og gjorde 2-1 på en kontring. Fotball kan noen ganger virke urettferdig. Brann hadde spillet, mens Haugesund var mest effektive.

Tungt

Brann fortsatte i annen omgang som i de første 40 minuttene med total dominans i banespillet. Likevel var det FKH som sto for det som skulle bli omgangens eneste scoring.

Fem minutter etter sidebytte var Gytkjær frampå igjen og økte til 3-1. Et skudd fra Tor Arne Andreassen ble blokkert, men dansken var frampå og fikk sitt hattrick.

Vertene spilte og spilte, men Haugesund slapp dem bare til med noen småfarligheter mot slutten av kampen.

– Det er tungt, selvfølgelig. Men det er ikke noe annet å gjøre enn å stå opp sammen. Det nytter ikke å grave seg ned og synes synd på seg selv, sa Huseklepp til Bergens Tidende.
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus