Åpen for alle - alltid

Tajik: Ap må gnistre for å vinne tilbake makten

Hadia Tajik, her sammen med statsminister Erna Solberg i Stortinget i forrige måned, mener Ap må fornyes. Foto: Håkon Mosvold Larsen (NTB scanpix)
Hadia Tajik, her sammen med statsminister Erna Solberg i Stortinget i forrige måned, mener Ap må fornyes. Foto: Håkon Mosvold Larsen (NTB scanpix)
Artikkelen fortsetter under annonsen

Arbeiderpartiet må gnistre og bli det grønneste partiet for å gjenvinne makten i 2017, mener stortingsrepresentant Hadia Tajik.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Arbeiderpartiet holder tirsdag og onsdag denne uken sitt landsstyremøte, der partiet skal legge planer for de neste fire årene. Hvis partileder Jens Stoltenberg overtar stillingen som generalsekretær I NATO, åpner det for at andre kan overta ledervervet i Ap.

En ringerunde som NTB har foretatt til flere medlemmer av sentralstyret og landsstyret, bekrefter bildet av at Jonas Gahr Støre er soleklar favoritt til å bli partileder.

Samtidig kan nåværende partisekretær Raymond Johansen og nestleder Helga Pedersen bli fredet i sine posisjoner fram til neste år, skriver VG.

Nye ledernavn som nevnes er Trond Giske, Helga Pedersen og Anniken Huitfeldt nevnes, i tillegg til Tajik. Tajik blir av noen pekt som på partilederemne og av andre som klar nestlederkandidat, skriver Dagsavisen.

Grønn gnist

Tajik sier det er hyggelig å bli nevnt, men understreker at partiet ikke er i en situasjon der en diskusjon om lederverv er aktuell. Men hun benytter anledningen til å fortelle hva som gikk galt ved valget.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

– Noe av utfordringen for vårt parti, som favner så bredt, er at vi kan bli oss selv nok noen ganger. Det kan vi ikke være, sier Tajik til avisen.

Hun mener partiet må utvikle de beste løsningene på områder som miljø og et moderne velferdssamfunn.

– Vi må bli det klart grønneste partiet. Når det gjelder å tydeliggjøre den profilen, har vi en vei å gå. Her har AUF pushet oss, men det har vi ikke tatt nok på alvor. Det straffet seg ved valget, sier hun.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Partiet må vise at det vil sikre frihet til hver enkelt, gjennom sterkt fellesskap og gode lokalsamfunn, mener Tajik.

– I tillegg må vi vise at vi gnistrer for dette. Jeg tror det var her det glapp for oss ved valget, sier hun.

Valgforsker og Ap-medlem Frank Aarebrot mener Tajik har gått den rette «statsministerskolen». Han sier til VG at Tajik fremstår som «nyere og ferskere» enn Anniken Huitfeldt.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Støre og Tajik

– Jeg holder en knapp på Tajik. Hun gjør det godt i debatter og har den rette erfaringen og mangfoldige bakgrunnen til å bli nestleder, sier Aarebrot.

Også tidligere Ap-politiker og kommunikasjonsrådgiver Sigurd Grytten i Zynk mener Tajik er å foretrekke fremfor Huitfeldt.

– Hun nevnes ofte som et lederemne og fremstår som en bedre kommunikator enn Huitfeldt, sier Grytten til VG.

Han legger til at Jette Christensen også kan være en aktuell kandidat, men hun mangler erfaring, synes Grytten.

Andre outsidere som nevnes som mulige kandidater i Ap-ledelsen er Lene Vågslid og Ingvild Kjerkhol. Torgeir Micaelsen er et annet navn som VG trekker fram.

Grytten og Aarebrot viser til at Ap i utgangspunktet ikke ønsker to ledere fra Oslo-listen, men Støre og Tajik er like fullt det mest sannsynlige utfallet, mener de.