
– NRK kan kreve lisens for nettbrett og smarttelefoner

Om de gjør som svenskene.
Sveriges Television har besluttet å legge ut hele sin programpakke på nett. Det betyr at de kan kreve lisensbetaling fra alle som kan ta inn kanalens sendinger - også de som eier nettbrett, PC-er og smarttelefoner.
– Dagens lovgivning omfatter alle apparater som kan ta imot kanalens sendinger. Og har man et slikt apparat er man pliktig til å betale lisens. Over 90 prosent av husstandene har allerede TV, så dette vil ikke innebære at det helt plutselig blir mange flere mennesker som må betale, sier Eva Hamilton fra SVT til Dagens Nyheter.
NRK legger ikke per nå ut hele sitt tilbud på nett. Årsaken til det er at NRK ikke har rettighetene på alle programmene, ifølge VG.
Statskanalen har ingen planer om å gjøre om dagens lisensregler. Begrepet «teknologinøytralt» åpner imidlertid for at NRK kan kreve lisens for andre plattformer enn TV.
– En dramatisk teknologiutvikling, der TV-salget stuper til fordel for andre plattformer, kan gjøre at vi må revurdere hvilken finansieringsordning som fungerer best. Det er viktig for oss at enhver løsning sikrer vår uavhengighet i forhold til partipolitikken, sier kommunikasjonsdirektør Tommy Hansen til VG.