Åpen for alle - alltid

KampfiksingssakenSiktet Asker-spiller nekter å forklare seg

PRESSEKONFERANSE- Arne Knoph daglig leder i Asker og Ole Bjørn Fausa styreleder i Follo under pressekonferansen på Ullevaal stadion om kampfiksing tidligere i år. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix
PRESSEKONFERANSE- Arne Knoph daglig leder i Asker og Ole Bjørn Fausa styreleder i Follo under pressekonferansen på Ullevaal stadion om kampfiksing tidligere i år. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix
Artikkelen fortsetter under annonsen

En spiller fra Asker fotballklubb er siktet for medvirkning til grov korrupsjon. Løslatt få timer etter pågripelsen.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Oslo politidistrikt ved finans- og miljøkrimseksjonen gikk fredag til pågripelse av en Asker-spiller i den såkalte kampfiksingssaken.

Spilleren er siktet for medvirkning til grov korrupsjon, grovt utroskap mot egen klubb og medvirking til grovt bedrageri overfor Norsk Tipping.

– Vi gikk etter lang tid taktisk etterforskning til pågripelse av en person vi mener ha medvirket til grov korrupsjon, sier politiadvokat Ragnvald Brekke til ABC Nyheter.

Siktelsen mot mannen går ut på at mannen skal ha blitt betalt for å sørge for at Asker skulle tape sin kamp mot Frigg den 24. juni i år. I den nevnte kampen tapte Asker hele 1-7.

Les også: Kampfiksingssaken kan ha opphav i Sverige

Ønsket ikke å forklare seg

Fra før er èn Asker-spiller og tre Follo-spillere siktet i samme sak.

– Han sitter nå i avhør på politihuset i Oslo, så får vi se hva som skjer i løpet av dagen, sier Brekke.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Ved 15-tiden sier politiadvokaten til ABC Nyheter at den siktede mannen er løslatt.

– Han ønsket ikke å forklare seg under avhøret som ble gjort etter han ble pågrepet tidligere i dag, sier Brekke og forteller at han håper å kunne få avhørt mannen i helgen eller i starten av neste uke.

– Som siktet må man ikke forklare seg. Vi kan ikke tvinge noen til å snakke, sier politiadvokaten.

Les også: Tippekommisjonær fengslet for kampfiksing

Nettverk fra Sverige

Tirsdag siktet politiet en mann i 30-årene med tilhold i Oslo-regionen. Politiet mener mannen er en del av et nettverk fra Sverige som knyttes til den omfattende kampfiksingssaken i Norge. Politiet tror mannen skal ha bestukket spillere i forkant av Askers kamp mot Frigg, og Follos kamp mot Østsiden.

– Vi har mistanke om at mannen har betalt ut penger av en stor gevinst på de to kampene hos Norsk Tipping til de fire spillerne som allerede er mistenkt eller siktet i saken. Den siktede spilte ganske kraftig på kombinasjonen som ga gevinst, sier Bakke.

Daglig leder i Asker Fotball, Arne Knoph, sier til Budstikka at siktelsen kom som et sjokk.

– Jeg setter det på listen over triste ting som har skjedd i denne saken. Håper det ikke stemmer. Ønsker bare at denne saken løses på en eller annen måte, sier Knoph.