Mongols-medlemmer tiltalt for ran og grov vold

TILALT. Politiet i Kristiansand har tiltalt to medlemmer av motorsykkelklubben Mongols. Foto: Privat
TILALT. Politiet i Kristiansand har tiltalt to medlemmer av motorsykkelklubben Mongols. Foto: Privat

To medlemmer av motorsykkelklubben Mongols MC er tiltalt for en rekke voldshandlinger, tyveri og trusler.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Dette er den kriminelt belastede klubben:

Mongols MC

Historie: Etablert i Los Angeles i 1969.

Norge: Har hovedkvarter i Lillestrøm. (Tidligere Brårud, Romerike)

Har forsøkt å etablere seg flere andre steder, men har møtt stor motstand fra kommuner og andre én-prosent-klubber. Det har tidligere blitt avdekket at klubbens tidligere medlemmer i Trondheim hverken hadde motorsykler eller førerkort. Etter interne stridigheter ble alle medlemmer kastet ut og avdelingen nedlagt.

■ Lillestrøm

■ Kristiansand

■ Drammen

■ Nomad (Uten fast tilholdssted)

Tre medlemmer i Kristiansund og Trondheim venter på å få flere medlemmer for å kunne åpne nye avdelinger. Klubben pleier tette bånd til Outlaws MC.

I Kristiansand Tingrett er to menn på 30 og 31 år tiltalt for en rekke alvorlige forhold.

27.oktober i fjor skal de to ha tatt seg inn i en leilighet i Vennesla like utenfor Kristiansand. Der skal de ha slått de to fornærmede gjentatte ganger i ansiktet og på kroppen før de tok flere verdigjenstander.

Den 31 år gamle mannen skal sammen med flere andre ha krevd at en annen mann skulle betale ham og hans venner penger, og utlevere flere våpen. Om han ikke gjorde som han krevde truet 31-åringen med å ”ta en finger”.

Etter å ha truet mannen inn i en bil tok den fornærmede ut et pengebeløp og overrakte siktede en klokke, ifølge tiltalen.

Les også: Dette er MC-gjengens kriminelle løpegutter

Rettet haglegevær mot fornærmede

En gang i tidsrommet mellom november 2011 og februar 2012 skal de tiltale sammen ha truet til seg en pistol, pumpehagle og ammunisjon. De skal så ha rettet haglegeværet mot en fornærmet, uten å trekke av, står det i tiltalen.

De to mennene skal 16. november i fjor ha truet en mannsperson til å betale dem 100.000 kroner.

Om mannen ikke fulgte ordrene skulle de klippa av han fingeren.

Den fornærmede nektet å betale ut pengesummen og det ble da satt en støtpistol mot halsen/hodet til fornærmede som falt i bakken, samtidig som han ble slått og sparket mot ansiktet og kroppen. Fornærmede ble påført kutt i bakhodet som måtte syes.

Les også: Truer politiet med utenlandske medlemmer

Skudd for baugen

Medlemmene ble pågrepet og siktet for forholdene i juni i år, kort tid etter at motorsykkelklubben de har tilhørighet i, Mongols MC, ble etablert i Kristiansand.

To andre medlemmer er også tiltalt for voldsbruk. Ifølge politiet skal klubben ha fått et kraftig skudd for baugen etter at nær halvparten av klubbens medlemmer er tiltalt i alvorlige straffesaker. Klubben på Sørlandet skal ha nærmere 10 medlemmer og svært få har motorsykkel.

Rettsaken mot den 30 år gamle mannen og 31-åringen begynner i Kristiansand Tingrett 12. november.

Les også: Politiet: – De er involvert i ganske grov kriminalitet

Personvernpolicy