
Minst ni omkom i snøskred

Minst ni fjellklatrere mistet livet og flere var søndag savnet etter et større snøskred i fjellet Manaslu i Himalaya.
Blant dem som er bekreftet omkommet er tre franske fjellklatrere, to tyske fjellklatrere og en nepalsk guide. I tillegg er det meldt om spanske fjellklatrere blant de døde, melder nepalsk politi.
– Redningstjenesten har sett sju døde på fjellet, sier politiassistent Basant Mishra til nyhetsbyrået Reuters.
Skredet traff natt til søndag en leir for klatrere fra hele verden som ville bestige Manaslu, som er verdens åttende høyeste fjell. Mange av teltene i leiren ble tatt av snømassene.
Dårlig vær vanskeliggjør redningsaksjonen, og blir dermed utsatt til mandag, melder nepalske myndigheter.
Fire savnet
Ifølge Reuters var søndag ettermiddag fire personer fortsatt savnet, mens AP skriver at ti personer overlevde raset.
Politiet sier at fire er savnet, mens 13 er reddet ned fra fjellet. Nepalske myndigheter mener det er åtte som er savnet, deriblant seks franske, en italiener og en canadier.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsen– Jeg så minst 13 døde – og det kan ha vært flere, sier den italienske klatreren Silvio Mondinelli, som var en av de som ble fløyet med helikopter ned fra fjellet.
Skredulykken er blant de verste i Himalaya på mange år. Skredet skjedde i et vanskelig tilgjengelig område 7.000 meter oppe i det over 8.100 meter høye fjellet. Også tåke og dårlig vær gjorde redningsarbeidet vanskelig.
Nordmenn i god behold
Norske Tore Sunde-Rasmussen fra Egersund sier til VG at helikoptre hele søndag gikk i skytteltrafikk for å frakte de skadde ned fra fjellet.
Selv oppholdt han seg på en base lenger ned da ulykken skjedde.
– Jeg snakket med ham i natt. Han er i god behold, og de andre nordmennene i området skal også være uskadd. Tore var ikke i leiren som ble tatt av snøskredet, sier Sunde-Rasmussens kone Inger Aase til Aftenposten.
Heller ikke Utenriksdepartementet har fått rapporter om at nordmenn ble tatt av skredet.