Fullt kaos i retten

Den unge mannen ropte gjentatte ganger i fistel «go to hell» og noe som hørtes ut som «you fucker». Lenge etter at han var ført ut på gangen utenfor rettssal 250 kunne man høre ropene hans.
Skoen kastet han i retning Anders Behring Breivik, som fredag satt på sin vanlige plass på første benk, men den skal ha truffet Breiviks forsvarer Vibeke Hein Bæra, ifølge et øyenvitne.
Det voldsomme utbruddet først til umiddelbar og relativt kraftig applaus blant tilhørerne i salen, flesteparten fornærmede, etterlatte og ledsagere i tillegg til pressefolk. Flere gråt og skalv, men flere utbrøt også «endelig» .
– Mye uforløst
– Det er mange uforløste følelser i salen. På en måte tror jeg dette uttrykte det mange føler, sa talsperson Christin Bjelland i støttegruppen for 22. juli til pressen i pausen som fulgte.
Koordinerende bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen sier til NTB at dette er et sjokk for folk, men noe man har ventet på.
Dommer Wenche Elisabeth Arntzen forkynte straks pause.
Les også: Angrepet mot Breivik møter forståelse i retten
Breivik ble raskt ført ut av retten, mens ingen andre fikk forlate salen før situasjonen var avklart.
Anders Behring Breivik selv kommenterte hendelsen på følgende måte etter pausen, da han igjen var ført inn i salen: – Hvis det er noen som ønsker å kaste noe, så kan dere kaste på meg, når jeg kommer og går inn.
Les også: Tok 20 liv like før pågripelsen
Håndjern
Sikkerheten i rettssalen der Breivik sitter tiltalt for 77 drap ble trappet opp etter opptrinnet, noe som blant annet førte til at Breivik selv måtte bære håndjern under rettsforhandlingene etter pausen
Den terrortiltalte massedrapsmannen så selv ut til å more seg over opptrinnet og småsmilte da han igjen fant plassen sin på tiltalebenken etter å ha henvendt seg til publikum.
Det var kort tid etter opptrinnet ikke klart hvem personen som kastet skoen er.
Les også:
Breivik smilte av 17-årings vitnemål
Breivik husker ikke alle ofrene
Benedichtes siste ord fra Utøya
Drept fem dager etter 14-årsdagen
Du burde få se og høre Breivik
Advarer kolleger mot å bruke tid på Breivik
AUF-lederen: - 22.juli-ofrene var pionerer