Eliteserien:

Sogndal best i vest

ELITESERIEN: Matchvinner, Sogndals Ulrik Flo, i duell med Moldes Vegard Forren. Foto: Alf Vidar Snæland (NTB scanpix)
ELITESERIEN: Matchvinner, Sogndals Ulrik Flo, i duell med Moldes Vegard Forren. Foto: Alf Vidar Snæland (NTB scanpix)

En solid sluttspurt ga Sogndal en fortjent seier over tittelforsvarer Molde i eliteserien lørdag. Ulrik Flo headet inn matchvinnerscoringen til 2-1 et kvarter før slutt.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Kampfakta:

Sogndal – Molde 2-1 (0-1)

4.743 tilskuere

Mål: 0-1 Mattias Moström (20), 1-1 Martin Linnes (selvmål 72), 2-1 Ulrik Flo (76).

Dommer: Trond Ivar Døvle, Svarstad.

Gult kort: Henrik Furebotn, Sogndal, Daniel Chima Chukwu, Molde.

Lagene:

Sogndal (4-4-2): Kenneth Udjus – Eirik Skaasheim, Gustav Valsvik, Hannu Jarl Johannes Patronen (Ahyee Aye Elvis fra 76.), Taijo Teniste – Tonny Brochmann (Eirik Bakke fra 90.), Henrik Furebotn, Stephane Diarra Badji, Ørjan Hopen (Tore André Flo fra 66.) – Malick Mane, Ulrik Flo.

Molde (4-4-2): Espen Bugge Pettersen – Martin Linnes, Even Hovland, Vegard Forren, Magne Simonsen – Emmanuel Ekpo (Jo Inge Berget fra 69.), Daniel Berg Hestad, Magnus Wolff Eikrem, Daniel Chima Chukwu (Zlatko Tripic fra 54.) – Mattias Moström (Magne Hoseth fra 79.), Davy Claude Angan.


Øvrige kamper i Eliteserien :

6. runde, lørdag:

Fredrikstad – Sandnes Ulf 3– 4 (1-3)

7.668 tilskuere

Mål: 1-0 Alex Valencia (7), 1-1 Tommy Høiland (9), 1-2 Aksel Berget Skjølsvik (14), 1-3 Høiland (20), 2-3 Etzaz Hussain (50), 3-3 Tarik Elyounoussi (64), 3-4 Benjamin Dahl Hagen (selvmål 85).

Dommere: Brage Sandmoen, Kjelsås.

Gule kort: Tarik Elyounoussi, Etzaz Hussain, Fredrikstad, Andreas Ulland Andersen, Anel Raskaj, Aksel Berget Skjølsvik, Ronny Espedal, Sandnes Ulf.

Lagene:

Fredrikstad (4-3-3): Jon Knudsen – Andreas Landgren, Vidar Martinsen, Kevin Duré (Mads Hansen fra 75.), Benjamin Dahl Hagen – Daniel Berntsen, Khalifa Jabbie (Ole Strømsborg fra 46.), Etzaz Hussain – Alex Valencia, Ole Jørgen Halvorsen (Mouhamed Gueye fra 80.), Tarik Elyounoussi.

Sandnes Ulf (4-4-2): Bo Andersen – Ronny Espedal, Edier Frejd, Avni Pepa, Kenneth Sola – Aksel Berget Skjølsvik, Andreas Ulland Andersen (Fredrik Torsteinbø fra 58.), Anel Raskaj (Okoli Mobi fra 83.), Steinthor Freyr Thorsteinsson – Kamal Saaliti (Gilles Ondo fra 58.), Tommy Høiland.

Lillestrøm – Strømsgodset 0-1 (0-1)

6.245 tilskuere

Mål: 0-1 Adama Diomande (25).

Dommer: Tom Harald Hagen, Grue.

Gult kort: Björn Bergmann Sigurdarson, Lillestrøm, Mohammed Abu, Adama Diomande, Strømsgodset.

Lagene:

Lillestrøm (4-4-2): Sead Ramovic (Jakob Faye Lund fra 70.) – Fredrik Stoor, Steinar Pedersen, Frode Kippe, Jesper Westerberg (Stian Ringstad fra 46.) – Erling Knudtzon (Luke Rodgers fra 46.), Guy Roger Toindouba, Petter Vaagan Moen, Palmi Rafn Palmason – Johan Andersson, Björn Bergmann Sigurdarson.

Strømsgodset (4-3-3): Adam Larsen Kwarasey – Lars Christopher Vilsvik, Alexander Aas, Kim André Madsen, Abdul Razak Nuhu – Gustav Mendonca Wikheim (Peter Kovacs fra 57.), Alfred Sankoh (Anders Ågnes Konradsen fra 74.), Mohammed Abu – Stefan Johansen, Ola Kamara, Adama Diomande (Lars Sætra fra 89.).

Stabæk – Odd Grenland 0-2 (0-2)

3.430 tilskuere

Mål: 0-1 Frode Johnsen (3), 0-2 Torgeir Børven (30).

Dommer: Ken Henry Johnsen, Flint.

Gult kort: Adnan Haidar, Herman Stengel, Stabæk, Lars-Kristian Eriksen, Odd Grenland.

Lagene:

Stabæk (4-4-2): Jan Kjell Larsen – Vegard Eggen Hedenstad, Jørgen Hammer, Sean Cunningham, Bjarni Olafur Eriksson – David Hanssen (Herman Stengel fra 75.), Adnan Haidar, Christer Kleiven, Stian Sortevik (Mads Stokkelien fra 55.) – Fredrik Brustad, Torstein Andersen Aase (Franck Boli fra 50.).

Odd Grenland (4-3-3): André Hansen – Lars-Kristian Eriksen, Steffen Hagen, Morten Fevang, Emil Jonassen – Frode Johnsen, Jone Samuelsen, Simen Brenne – Torgeir Børven, Snorre Krogsgård (Elbasan Rashani fra 61.), Adem Güven (Niklas Gunnarsson fra 80.).

Tromsø – Hønefoss 0-0

4.206 tilskuere

Dommer: Anders Johansen, Brevik.

Gult kort: Ole Martin Årst, Tromsø, Helge Haugen, Alexander Groven, Hønefoss.

Lagene:

Tromsø (4-4-1-1): Marcus Sahlman – Hans Julius Norbye, Fredrik Björck, Miika Koppinen, Hans Åge Yndestad – Magnus Andersen, Serigne Modou Kara Mbodji, Ruben Yttergård Jenssen, Thomas Drage (Remi Johansen fra 88.) – Thomas Kind Bendiksen (Ole Martin Årst fra 56.) – Zdenek Ondrasek (Steffen Nystrøm fra 68.).

Hønefoss (4-4-2): Steve Clark – Arnor Sveinn Adalsteinsson, Frode Lafton, Kristjan Örn Sigurdsson, Alexander Groven – Tor Øyvind Hovda, Helge Haugen, Christoffer Dahl, Kevin Larsen (Remond Macougne Mendy fra 63.) – Riku Riski (Mats André Kaland fra 90.), Kenneth Di Vita Jensen.

Viking – Haugesund 0-2 (0-1)

13.443 tilskuere

Mål: 0-1 Alexander Toft Søderlund (4), 0-2 Geir Ludvig Fevang (80).

Dommer: Per Ivar Staberg, Malmefjorden.

Gult kort: Christian Landu Landu, Viking, Joakim Våge Nilsen, Haugesund.

Lagene:

Viking (4-3-3): Rune Almenning Jarstein – Jon-Helge Tveita, Håkon Skogseid, Indridi Sigurdsson, André Danielsen – Martin Ørnskov, Valon Berisha, Christian Landu Landu (Henrik Breimyr fra 55.) – Yann-Erik De Lanlay, Erik Nevland (Henri Anier fra 65.), Vidar Nisja (Veton Berisha fra 65.).

Haugesund (4-4-2): Per Morten Kristiansen – Vegard Skjerve, Derek Decamps, Umaru Bangura, Joakim Våge Nilsen – Maic Sema (Håvard Storbæk fra 74.), Ugonna Anyora (Andres Mar Johannesson fra 64.), Trygve Nygaard, Michael Haukås – Alexander Toft Søderlund (Martin Bjørnbak fra 90.), Nikola Djurdjic.


Tabellen:

Strømsgodset2107-572014-36641111-813
Sogndal1203-252106-0763309-212
Rosenborg2106-171206-55633012-612
Haugesund2004-161217-65632111-711
Tromsø3107-1100110-3163217-411
Hønefoss1204-251202-0562406-210
Molde3007-490031-5063038-99
Sandnes Ulf1205-451026-93622211-138
Vålerenga2013-360113-4152126-77
Aalesund1204-350212-4261416-77
Odd Grenland1113-541023-3362136-87
Viking2012-260122-4162134-67
Fredrikstad1029-730212-32612311-105
Brann1014-330033-7051047-103
Lillestrøm0213-420122-5160335-93
Stabæk0120-410032-10060152-141

Nedrykk: To siste. Kvalifisering: Tredje siste.

Årets første hjemmeseier satt langt inne for Sogndal, men gjestene fikk til slutt betalt for å ha presset Molde bakpå over en lengre periode. Etter å ha ligget under til pause, slo de ubeseirede hvittrøyene nådeløst tilbake.

– Molde er ett meget godt lag, så jeg er kjempeglad for at vi vant. Jeg sa i pausen at det var interessant å se hvordan vi ville takle å havne bakpå, siden det var første gang i år. Vi våget å spille, og alle la ned fantastisk med innsats for å snu det, sa Sogndal-trener Jonas Olsson til TV 2.

Les også: Seierstørken fortsetter for Lillestrøm

Fra TV-bildene var det vanskelig å se hvem som var sist på ballen før utligningsmålet som kom etter fint forarbeid fra Malick Mane i kampens 72. minutt. Senegaleseren slo flatt inn foran Molde-buret, og gjestenes Martin Linnes dyttet ballen over målstreken.

Hodemål av Flo

Fire minutter senere ble det full fest på tribunen på Fosshaugane. Et strøkent innlegg fra Erik Skaasheim fant pannebrasken til Ulrik Flo. 23-åringen styrte ballen elegant videre i mål.

Nevnte Skaasheim spilte seg opp etter å ha levert en heller skuffende første omgang. Han ble grundig lurt av Davy Angan i forkant av Moldes ledermål. Ballen gikk deretter til Magne Simonsen, som slo et godt innlegg til Mattias Moström på bakre stolpe. Svensken styrte Molde i ledelsen med bredsiden.

– For enkelt

Ole Gunnar Solskjærs gutter klarte imidlertid ikke å stå distansen helt ut. Molde gikk på sitt tredje strake bortetap i serien og har kun vunnet hjemme.

– Målene kom etter for lette innlegg. Det var for stor avstand mellom stopperne, og det gjorde det for enkelt for Sogndal. Forsvarsspillet var ikke bra. Vi hadde egentlig kampen slik vi ønsket den til pause, men så ble vi trykket bakover og ga bort ballen for ofte, sa Solskjær.

Sogndal står med tre seirer og tre uavgjorte og deler 2.-plassen i eliteserien med Rosenborg.

Les også: Rekdal: – Totalt sett var vi heldige


Les flere nyheter her

Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden