Åpen for alle - alltid

Messi-show mot Valencia

Lionel Messi jubler for ett av sine fire mål i Barcelonas 5-1-seier mot Valencia. (Foto: SCANPIX/Reuters)
Lionel Messi jubler for ett av sine fire mål i Barcelonas 5-1-seier mot Valencia. (Foto: SCANPIX/Reuters)
Artikkelen fortsetter under annonsen

Barcelona er på etterskudd i gullkampen mot Real Madrid, men Lionel Messi akter ikke å la erkerivalen stjele showet. Søndag scoret han fire mål da Valencia ble slått 5-1.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Dermed svarte Pep Guardiolas menn på serielederens 4-0-seier over Racing Santander lørdag og er igjen «bare» ti poeng bak.

Pablo Piatti ga Valencia ledelsen på Camp Nou etter ni minutter, men Messi vendte kampen før det var spilt en halvtime. To mål med fem minutters mellomrom betydde 2-1-ledelse ved pause, og Barcelona vartet opp med berusende angrepsfotball.

Tredjeplasserte Valencia holdt unna lenge, men Barcelona hadde to treff i tverrliggeren og en haug med andre sjanser før Massi scoret sitt tredje i det 76. minutt. Han lobbet inn det fjerde fem minutter før slutt. Innbytter Xavi fastsatte resultatet med en ny lobb.

– Hele laget spilte veldig godt. Det var viktig at vi fikk til en ny god kamp, for vi står foran en avgjørende fase i sesongen. Vi må fortsette på denne måten, sa Messi, som nyttet anledningen til å gjøre det klart at han ønsker at Guardiola fortsetter som trener etter denne sesongen.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Vil beholde treneren

– Han vet hva vi ønsker, og han kommer til å ta sin avgjørelse når han er klar for det. Vi håper han blir, for han er veldig viktig for oss og for klubben, sa Messi.

Guardiola vil bare forlenge avtalen med Barcelona for en sesong av gangen. Før helgens kamp sa han at han ennå ikke er rede til å si om han vil fortsette en sesong til.

– Vi er ikke bekymret, sa klubbens visepresident Josep Maria Bartomeu søndag.

– Han er en eksepsjonell trener, og han avgjør tidsrammene. Vi er klare når han ønsker å snakke.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Med sine fire scoringer søndag er Messi oppe i 27 seriemål denne sesongen. Dermed er han bare ett bak Cristiano Ronaldo. Totalt i alle turneringer har argentineren scoret 42 mål denne sesongen.

Luker

Det er ikke akkurat tett i toppen i spansk 1. divisjon. Barcelona er ti poeng bak Real Madrid, men 11 foran treeren Valencia. Derfra er det sju nye poeng ned til Espanyol og Athletic Bilbao. Sistnevnte vant søndag 3-0 over Málaga etter tre scoringer på like mange minutter i 2. omgang.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Atlético Madrid er ytterligere poenget bak etter 1-1-kampen borte mot Sporting Gijon, som for første gang ble ledet av Spanias tidligere landslagssjef Javier Clemente. Tidligere Rosenborg-spiller Sebastián Eguren scoret fora Sporting.

Levante falt til 7.-plass etter 3-5-tap mot Rayo Vallecano i en målfest.

Granada la på til tre seirer på fire kamper under trener Abel Resino da laget vendte til 4-1 mot et Real Sociedad-lag uten Vadim Demidov. Villarreals oppsving under nytrener José Molina fikk derimot en bråstopp med 0-4-tap mot Mallorca.

Les flere nyheter