Kjøper av andre land:

Utskjelte Hellas gir god business

Aldri så ille at det ikke er godt for noe. Andre europeiske land tjener fett på krisen i hellas. Illustrasjonsfoto: Colourbox.com
Aldri så ille at det ikke er godt for noe. Andre europeiske land tjener fett på krisen i hellas. Illustrasjonsfoto: Colourbox.com

Handel med Hellas sikrer arbeidsplasser i resten av Europa. Norge har tjent 7,4 milliarder, Tyskland 240,5 milliarder og hele EU over 1.017 milliarder kroner på vareeksport til grekerne.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Hellas blir skjelt ut av tyskere, finner og slovaker for at deres elendige pengestyring kan koste andre lands skattebetaler dyrt og true den økonomiske stabiliteten i eurosonen.

Det som ikke har kommet frem, er at grekernes innkjøp fra resten av EU og Norge har sikret store nettoinntekter og mange arbeidsplasser i andre land.

Arbeidsplasser for 1.000 milliarder

EUs statistikkbyrå Eurostat har på spørsmål fra ABC Nyheter lagt frem verdien av eksporten til Hellas fra de øvrige EU-landene og Norge, og importen fra Hellas de siste åtte og et halvt årene.

Fra og med 2004 til og med juni 2011 har resten av EU hatt et netto overskudd på varehandelen med Hellas på hele 1.017 milliarder kroner.

Bra butikk for Norge

Norske bedrifter har hatt en nettofortjeneste på 7,4 milliarder kroner i disse årene.

Handelstall fra Statistisk sentralbyrå SSB viser at de største eksportartiklene fra Norge til Hellas dreier seg om olje og metaller.

Også i kriseåret 2011 har Norge tjent netto 222,2 millioner euro på varehandelen med Hellas, cirka 1,7 milliard kroner.

Gullgruve for Tyskland

I striden om å berge bankene fra en gresk bankerott, har klagemålene fra tyske skattebetalere vært i fokus. Tyskland, som den økonomiske stormakten landet er, tar hovedstøyten i krisefondene som bygges opp i EU.

Sammenfatningen av Eurostat-tallene ABC Nyheter har gjort, viser at tyskerne også er blant dem som har høstet størst økonomisk fordel av Hellas. De har tatt for seg nesten en fjerdedel av det EU-landene har tjent på Hellas; 240,5 milliarder kroner.

Og tyskerne fortsetter å tjene penger som gress også første halvår i år.

Her er tallene:

Vi har sammenfattet Eurostats tabell fra 2004 til juni 2011 og omregnet til euro. Land for land viser vår oversikt vinnere og tapere i varehandelen med Hellas. EUs og Norges nettogevinst er formidabel.

20 land har netto fortjeneste. Hellas har netto overskudd bare med sju land.

Her er tallene i millioner norske kroner, for handel 2004-juni 2011:


LandNetto eksport/importImport til HellasEksport fra Hellas
BELGIA88,1106,518,4
BULGARIA-10,952,663,5
TSJEKKIA9,115,05,9
DANMARK19,528,18,7
TYSKLAND240,5360,7120,2
ESTLAND0,10,40,4
IRLAND21,925,94,0
SPANIA71,6104,833,2
FRANKRIKE118,8163,945,1
ITALIA224,7339,5114,8
KYPROS-26,833,260,0
LATVIA-0,30,30,6
LITHUANIA-0,10,80,9
LUXEMBOURG11,312,10,8
UNGARN10,916,35,4
MALTA-1,30,82,1
NEDERLAND124,3153,228,9
ØSTERRIKE24,834,59,7
POLEN7,019,612,6
ROMANIA-5,730,135,8
SLOVENIA-2,95,48,2
SLOVAKIA4,36,92,7
FINLAND19,126,06,9
SVERIGE20,430,09,6
STORBRITANNIA
49,0104,355,3
NORGE7,49,72,3
EUs og Norges samlede overskudd i varehandelen med Hellas:
1 024,7

Her kan du lese hele Eurostats oversikt over Hellas sin import og eksport land for land, oppgitt i euro.

Les flere nyheter her

Personvernpolicy