Meny

Alt gikk Moldes vei

Aalesundskeeper Sten Grytebust fortviler etter å ha fomlet ballen i mål i de første sekundene av eliteseriekampen i fotball mellom Aalesund og Molde på Color Line Stadion i Ålesund søndag kveld. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / Scanpix

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Ole Gunnar Solskjærs Molde ligner mer og mer et gullag i eliteserien. Aalesunds gavmilde åpning banet vei for Moldes 3-1-seier søndag.
Fakta eliteserien fotball menn søndag:
Eliteserien fotball menn søndag, 21. runde:

Fredrikstad- Strømsgodset 1-1 (1-0)

7785 tilskuere

Mål: 1-0 Tarik Elyounoussi (45), 1-1 Ola Kamara (str.65).

Dommer: Per Ivar Staberg, Harstad.

Gule kort: Raio Piiroja, Etzaz Hussain, Fredrikstad, Alfred Sankoh, Mohammed Abu, Alexander Aas, Strømsgodset.

Lagene:

Fredrikstad (4-4-2): Lasse Staw – Vidar Martinsen, Jørgen Horn, Raio Piiroja, Joachim Thomassen – Amin Askar (Simen Rafn fra 83.), Etzaz Hussain, Andreas Landgren (Khalifa Jabbie fra 75.), Mads Hansen (Alexander Ruud Tveter fra 89.) – Tarik Elyounoussi, Celso Borges.

Strømsgodset (4-3-3): Adam Larsen Kwarasey – Glenn Andersen, Alexander Aas, Kim André Madsen, Lars Christopher Vilsvik – Alfred Sankoh (Fredrik Nordkvelle fra 43.), Mohammed Abu, Anders Ågnes Konradsen – Øyvind Storflor, Ola Kamara (Eirik Markegård fra 79.), Muhamed Keita (Tokmac Nguen fra 67.).

- - -

Lillestrøm-Sogndal 0-3 (0-1)

5191 tilskuere

Mål: 0-1 Ørjan Hopen (35), 0-2 Ole Jørgen Halvorsen (69), 0-3 Even Hovland (76).

Dommer: Trygve Kjensli, Nesodden.

Gult kort: Steinar Pedersen, Lillestrøm, Ole Jørgen Halvorsen, Ørjan Hopen, Sogndal.

Lagene:

Lillestrøm (4-4-2): Stefan Logi Magnusson – Karim Essediri, Steinar Pedersen, Frode Kippe, Lars Kristian Eriksen (Pål Steffen Andresen fra 46.) – Ohi Omoijuanfo (Mathis Bolly fra 46.), Paul Obiefule, Effiom Otu Bassey, Erling Knudtzon – Bjørn Bergmann Sigurdarson, Fredrik Gulbrandsen.

Sogndal (5-4-1): Kenneth Udjus – Mats Solheim, Isak Scheel, Even Hovland, Per Egil Flo, Henrik Furubotn – Ole Jørgen Halvorsen, Ørjan Hopen, Ahyee Aye Elvis, Cato Hansen – Eirik Bakke (Ulrik Flo fra 78.).

- - -

Start – Sarpsborg 1-0 (1-0)

5984 tilskuere

Mål: 1-0 Espen Hoff (34).

Dommer: Kristoffer Helgerud, Lier.

Gult kort: Rolf Daniel Vikstøl, Branislav Milicevic, Start, Hugues Wembangomo, Sarpsborg.

Lagene:

Start (4-4-2): Alexander Lund Hansen – Amin Nouri (Avni Pepa fra 79.), Jesper Mathisen, Bård Borgersen, Rolf Daniel Vikstøl – Ernest Asante, Solomon James Owello, Espen Søgård, Christer Kleiven (Olav Tuelo Johannesen fra 72.) – Ole Martin Årst, Espen Hoff (Branislav Milicevic fra 85.).

Sarpsborg (4-4-2): Joachim Heier – Magnar Ødegaard, Ole Christoffer Heieren Hansen, Kjetil Berge, Hugues Wembangomo – Stanley Ihugba, Joackim Jørgensen, Claes Jørgensen (Mohamed Elyounoussi fra 77.), Morten Giæver – Mohammed Ahamed Jama (Tom Erik Breive fra 69.), Martin Wiig.

- - -

Viking – Stabæk 1-0 (0-0)

12.584 tilskuere

Mål: 1-0 King Gyan Osei (74). Dommer: Svein-Erik Edvartsen, Hamar. Gult kort: André Danielsen, Viking, Vegar Eggen Hedenstad, Stabæk.

Lagene:

Viking (4-3-3): Rune Almenning Jarstein – Håkon Skogseid, Johan Lædre Bjørdal, Indridi Sigurdsson, Trond Erik Bertelsen – Christian Landu Landu, King Gyan Osei, Valon Berisha – Yann-Erik de Lanlay, Erik Nevland (Björn Andersson fra 86.), Trond Olsen (Veton Berisha fra 74.).

Stabæk (4-5-1): Jon Knudsen – Vegar Eggen Hedenstad, Morten Morisbak Skjønsberg, Jørgen Hammer, Bjarni Ólafur Eiríksson (Tor Marius Gromstad fra 57.) – Johan Andersson, Pálmi Rafn Pálmason, Mikkel Diskerud, Pontus Farnerud, Alain Junior Ollé Ollé (Marcus Bergholtz fra 69.) – Torstein Andersen Aase (Fredrik Brustad fra 69.).

- - -

Aalesund – Molde 1-3 (0-2)

10.677 tilskuere

Mål: 0-1 Sten Grytebust (selvmål 1), 0-2 Magne Hoseth (27), 0-3 Makhtar Thioune (75), 1-3 Magnus Sylling Olsen (90).

Dommer: Espen Berntsen, Fart.

Gult kort: Magnus Sylling Olsen, Jonatan Tollås Nation, Aalesund, Knut Olav Rindarøy, Molde.

Lagene:

Aalesund (4-2-1-3): Sten Grytebust – Enar Jääger, Daniel Arnefjord (Jonatan Tollås Nation fra 46.), Ville Jalasto, Jo Nymo Matland (Sander Post fra 46.) – Fredrik Stensøe Ulvestad, Peter Orry Larsen (Kjell Rune Sellin fra 86.) – Michael Barrantes Rojas – Christian Myklebust, Magnus Sylling Olsen, Demar Phillips.

Molde (4-3-3): Espen Bugge Pettersen – Magne Simonsen, Vegard Forren, Kristoffer Paulsen Vatshaug, Knut Olav Rindarøy (Daniel Berg Hestad fra 39.) – Magne Hoseth (Makhtar Thioune fra 71.), Jo Inge Berget, Magnus Wolff Eikrem – Joshua Gatt, Davy Claude Angan, Mattias Moström (Zlatko Tripic fra 88.).

Spilt lørdag:

Vålerenga – Haugesund 3-2 (1-1)

10.977 tilskuere

Mål: 1-0 Harmeet Singh (25), 1-1 Alexander Toft Søderlund (44), 2-1 Fegor Ogude (50), 3-1 Morten Berre (57), 3-2 Thomas Sørum (89).

Dommer: Dag Vidar Hafstad, Kolstad.

Gult kort: Harmeet Singh, Stefan Strandberg, Vålerenga, Andrés Már Johannesson, Thomas Sørum, Haugesund.

Lagene:

Vålerenga (4-2-1-3): Lars Hirschfeld – Stefan Strandberg, Fegor Ogude, André Muri, Freddy dos Santos – Kristofer Hæstad (Andreas Nordvik fra 31.), Harmeet Singh – Bojan Zajic – Morten Berre, Veigar Páll Gunnarsson (Chuma Anene fra 85.), Håvard Nielsen.

Haugesund (4-4-2): Per Morten Kristiansen – Are Tronseth, Vegard Skjerve, Andrés Már Johannesson, Joakim Våge Nilsen (Chris Pozniak fra 64.) – Daniel José Bamberg (Kristoffer Haraldseid fra 84.), Trygve Nygaard (Umaru Bangura fra 64.), Ugonna Anyora, Alexander Toft Søderlund – Nikola Djurdjic, Thomas Sørum.

Spilt fredag:

Brann – Tromsø 1-1 (1-1)

11.639 tilskuere

Mål: 1-0 Rodolph Austin (str. 23), 1-1 Mostafa Abdellaoue (45).

Dommer: Tommy Skjerven, Kaupanger.

Gult kort: Birkir Már Sævarsson, Brann, Saliou Ciss, Serigne Modou Kara Mbodji, Tromsø.

Lagene:

Brann (4-2-3-1): Piotr Leciejewski – Birkir Már Sævarsson, Zsolt Korcsmár, Lars Grorud, Hassan El Fakiri – Rodolph Austin, Carl-Erik Torp – Erik Mjelde, Diego Guastavino (Fredrik Haugen fra 64.), Chukwuma «Bentley» Akabueze (Kristoffer Larsen fra 82.) – Kim Ojo (Tadas Labukas fra 88.).

Tromsø (4-4-2): Robin Malmkvist – Hans Norbye, Fredrik Björck, Miika Koppinen, Saliou Ciss – Remi Johansen (Magnus Andersen fra 46.), Serigne Modou Kara Mbodji (Thomas Holm fra 78.), Ruben Yttergård Jenssen, Thomas Drage – Sigurd Rushfeldt (Steffen Nystrøm fra 68.), Mostafa Abdellaoue.

- - -

Spilles mandag: Rosenborg – Odd Grenland.

- - -

Neste runde, fredag 9/9: Stabæk – Tromsø. Lørdag 10/9: Strømsgodset – Viking. Søndag 11/9: Haugesund – Lillestrøm, Odd Grenland – Fredrikstad, Sogndal – Aalesund, Vålerenga – Start, Molde – Brann. Mandag 12/9: Sarpsborg – Rosenborg.

Det tok bare et snaut minutt før gjestene kunne juble. Joshua Gatt gjorde det pent ute på høyresiden. Fra nesten død vinkel sendte han ballen mot mål. Aalesund-keeper Sten Grytebust var ytterst upatent da han rotet ballen inn.

– Det var en teknisk feil av meg, og jeg tar det på min kappe at vi kom bakpå 0-1 med en gang. Jeg var muligens feilposisjonert, og så glapp jeg ballen, sa Grytebust etter kampen.

Les også: Gyan-perle reddet Viking

Om 0-1 var av den billige sorten, kom 0-2 etter virkelig pent angrepsspill. Davy Claude Angan fant Magne Hoseth. Veteranen fintet borte en AaFK-er før han løftet ballen pent i mål.

Molde var maksimalt effektiv i førsteomgangen og fikk i tillegg et mål i ren gave.

– Molde spiller på et høyere nivå enn oss. Det er flinke til å utnytte sjansene sine, og det er ikke rart at de scorer tre mål på færre sjanser enn vi bruker på å score ett, sa Aalesund-trener Kjetil Rekdal, som var fornøyd med måten laget spilte på.

Kontroll

Alle lagene rett bak Molde brukte også serierunden til å tape poeng. Dermed taler det meste for at MFK tar sitt aller første seriegull.

Klubben har annenplasser hele sju ganger, sist i 2009. Men Solskjær har fått en fin start på trenerjobben. 14 seirer på 21 kamper er det blitt så langt i år. Det gir Molde er seiersprosent på 66.

Les også: Vålerenga-seier i underholdende kamp

– Jeg er svært fornøyd med kampen. Det er synd at det er landskamppause nå, for det ser ut som om spillerne er i form. Vi må bare fortsette å vinne og prestere og ikke tenke på de andre lagene bak oss, sa Solskjær.

Det er i øyeblikket åtte poeng ned til Tromsø (én kamp til gode) på annenplass. Molde har vunnet sju av sine åtte siste seriekamper. I tillegg råder Solskjær over den bredeste og beste stallen i eliteserien.

Pause

Det var ikke så lett å se søndag. AaFK var spillemessig best. Molde-keeper Espen Bugge Pettersen spilte en kjempekamp bak et lag som ofte ga fra seg store og farlige rom.

– Bugge Pettersen er blitt mye bedre i feltet og spilte en ny god kamp. I tillegg var forsvarsspillet veldig bra. Vegard Forren var i en klasse for seg, mente Solskjær.

El-Hadji Makhtar Thioune skjøt inn 3-0 et kvarter før slutt. Grytebust så ikke utgangen på skuddet og var helt utspilt.

Aalesund fikk svært dårlig betalt etter spill og sjanser. Trøstemålet kom først helt på tampen ved Magnus Sylling Olsen. Molde hadde marginene på sin side flere ganger. Det kjennetegner ikke sjelden et virkelig topplag.

– Jeg har ikke så mye å klage på i dag, men vi savner en spiss som scorer mål. Mange brenner sjanser hos. Nå skal det bli godt å få trene igjen etter det tøffe programmet og ikke bare spille kamper, sa Rekdal.

Landskamppausen (Island og Danmark) gir eliteserien to ukers pause. Molde fortsetter sin gulljakt med hjemmekamp mot Brann 11. september.Aalesund reiser til Sogndal samme dag.

Se tabell nederst.

(©NTB)

Les flere sportsnyheter her

Les flere nyheter her

TABELL:

Molde81125-122561417-181921142542-3044
Tromsø92027-92914410-14720106437-2336
Brann63216-112142420-221421105636-3335
Stabæk51414-151652322-191720103736-3433
Strømsgodset82123-9261358-1862095631-2732
Lillestrøm61321-181933521-17122194842-3531
Haugesund63127-132130813-2292193940-3530
Vålerenga43214-101542512-14142085726-2429
Rosenborg51219-91625314-14111876533-2327
Viking54214-9192178-2072175922-2926
Fredrikstad43414-12153069-15920731023-2724
Aalesund50410-101523512-1991973922-2924
Odd Grenland33417-191232410-11111965827-3023
Sogndal43310-8152267-1482065917-2223
Start42521-20141096-23321521427-4317
Sarpsborg41414-151303810-26320441224-4116

Nedrykk: To siste.
Populært