Fotballsjokket i Argentina

Den tradisjonsrike klubben River Plate må ta steget ned til nivå to i argentinsk fotball.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

River Plate
 • Stiftet: 25. mai 1901
 • Hjemmebane: El Monumental (Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti)
 • Meritter
 • To seire i Copa Libertadores (1986 og 1996) og to tapte finaler (1966 og 1976)
 • 33 seriemesterskap i Argentina
 • Kjente spillere:
 • Alfredo di Stéfano
 • Daniel Passarella
 • Mario Kempes
 • Gabriel Batistuta
 • Ariel Ortega
 • Hernán Crespo
 • Pablo Aimar
 • Javier Mascherano

Den tradisjonsrike fotballgiganten River Plate rykket søndag ned fra den øverste argentinske fotballigaen.

Det skjer for første gang i klubbens 110 år lange historie.

Det er for et sjokk å regne i argentinsk fotball og den norske fotballspeideren Tor-Kristian Karlsen sammenlignet i sin blogg på TV 2 at Rivers exit fra toppdivisjonen kan sammenlignes med at enten Liverpool eller Manchester United hadde forsvunnet ut av Premier League i England.

Se også: Voldelige opprør etter nedrykket

Klubben er blant de største og mest tradisjonsrike i fotballgale Argentina. Spillere som Alfredo Di Stefano, Omar Sivori, Enzo Francéscoli, Claudio Caniggia, Gabriel Batistuta, Daniel Passarella, Mario Kempes, Hernán Crespo, Javier Saviola og Gonzalo Higuaín er blant profilene som har spilt i Rivers hvite og røde drakt.

Dagens kaptein er Matias Almeyda, kjent for et kort opphold i Lyn for noen år siden.

Like før slutt rant det over for River-fansen som ett minutt før full tid stormet banen i harnisk. De rød/hvite hadde 0-2 å ta igjen etter første kamp mot Belgrano, men dommeren måtte blåse av på stillingen 1-1. Mario Pavone hadde gitt vertene ledelsen med 1-0 etter bare fem minutter, men misset senere et straffespark. Da det gikk opp for supporterne at det ikke vill gå gikk de fullstendig av hengslene.

Nå venter en økonomisk krise for en av Sør-Amerikas mest kjente fotballklubber.

Fra før har River som lenge har gått under tilnavnet «millionærene» en gjeld på 280 millioner pesos (375 millioner norske kroner). Bedre blir det ikke når de neste år mister drøye 31 millioner kroner i TV-inntekter.

Klubbens pengebelte strammes ytterligere av at priser for billetter til hjemmekampene må ned. Fra bortekamper får ikke klubben et rødt øre, da River-supporterne er bannlyst fra andre arenaer i 2. divisjon.

Hvittrøyenes største sponsorer, Adidas og oljeselskapet Petronras, sikrer rundt 30 millioner kroner i inntekter årlig, men flere sponsoravtaler står i fare ettersom klubben ikke lenger spiller i det beste selskap.

Den naturlige konsekvensen blir at River Plate må selge spillere for å få penger inn og samtidig lette på lønnskostnadene.

Klubben gjorde suksess da de produserte flere klassespillere som Javier Saviola, Pablo Aimar og Andres D'Alessandro rundt årtusenskiftet. Hetest på overgangsmarkedet nå blir trolig playmakeren Erik Lamela (19) og spissen Rodrigo Funes Mori (20).

Tilnavnet «millionærene» fikk River allerede i 1930. De slo den daværende overgangsrekorden for en fotballspiller da de hentet Bernabe Ferreyra fra rivalen Tigre.

Les flere nyheter her

Personvernpolicy