Meny

Her blir hun Slovakias første kvinnelige statsminster

Her tas Iveta Radicova i ed. Foto: Radovan Stoklasa/Reuters.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Torsdag ble Iveta Radicová tatt i ed. Hun skal lede den nye koalisjonsregjeringen i Slovakia.

De andre partiene i koalisjonen er Kristendemokratene, det liberale Frihets- og solidaritetspartiet og det etnisk ungarske partiet Most–Híd. Samlet har de 79 av 150 seter i nasjonalforsamlingen.

– Vi er klare til å ta ansvar for landet i ei tid hvor det må takle virkningene av en dyp økonomisk krise og våre politiske forgjengeres uansvarlige beslutninger, sa Radicová da koalisjonsavtalen ble undertegnet.

Den nye regjeringskoalisjonen overtar etter statsminister Robert Ficos sentrum-venstre-regjering, som tapte valget i juni. Radicovás regjering blir tatt i ed torsdag etter åpningen av nasjonalforsamlingens nye sesjon.

Den første i Slovakia

Da Iveta Radicová fra det konservative partiet SDKÚ ble tatt i ed i dag, torsdag, ble hun den første kvinnelige statsministeren i Slovakia noensinne. Men hun er i godt selskap.

Her er de sittende kvinnelige statsoverhodene i verden akkurat nå:

Navn Land Stilling Fra Til

Angela Merkel Tyskland Kansler 22.11.2005 Sittende

Ellen Johnson-Sirleaf Liberia President 16.10.2006 Sittende

Cristina Fernández de Kirchner Argentina President 10.12.2007 Sittende

Hasina Wazed Bangladesh Statsminister 06.01.2009 Sittende

Jóhanna Sigurðardóttir Island Statsminister 01.02.2009 Sittende

Jadranka Kosor Kroatia Statsminister 06.07.2009 Sittende

Roza Otunbayeva Kirgisistan President 07.04.2010 Sittende

Laura Chinchilla Costa Rica President 08.05.2010 Sittende

Kamla Persad-Bissessar Trinidad og Tobago Statsminister 26.05.2010 Sittende

Mari Kiviniemi Finland Statsminister 22.06.2010 Sittende

Julia Gillard Australia Statsminister 24.06.2010 Sittende

Iveta Radičová Slovakia Statsminister 08.07.2010 Sittende

Og her er alle som noensinne har blitt valgt:

Navn Land Stilling Fra Til

Sirimavo Bandaranaike Ceylon Statsminister 21.07.1960 27.03.1965

Statsminister Indira Gandhi besøker Norge i 1983. Her fra en pressekonferanse sammen med daværende statsminister Kåre Willoch. Foto: Inge Gjellesvik/Scanpix.Statsminister Indira Gandhi besøker Norge i 1983. Her fra en pressekonferanse sammen med daværende statsminister Kåre Willoch. Foto: Inge Gjellesvik/Scanpix.

Indira Gandhi India Statsminister 24.01.1966 24.04.1977

Golda Meir Israel Statsminister 17.03.1969 03.06.1974

Sirimavo Bandaranaike Ceylon Statsminister 29.05.1970 22.05.1972

Sirimavo Bandaranaike Sri Lanka Statsminister 22.05.1972 23.07.1977

Isabel Martínez de Perón Argentina President 01.06.1974 24.03.1976

Elisabeth Domitien Den sentralafrikanske republikk Statsminister 02.02.1975 07.04.1976

Margaret Thatcher Storbritannia Statsminister 04.05.1979 28.11.1990

Maria de Lourdes Pintasilgo Portugal Statsminister 01.07.1979 03.01.1980

Lidia Gueiler Tejada Bolivia Fungerende president 16.11.1979 17.07.1980

Indira Gandhi India Statsminister 15.01.1980 31.10.1984

Eugenia Charles Dominica Statsminister 21.07.1980 14.06.1995

Gro Harlem Brundtland Norge Statsminister 04.02.1981 14.10.1981

Maria Lea Pedini-Angelini San Marino Kapteinregent 01.04.1981 01.10.1981

Milka Planinc Jugoslavia Statsminister 16.05.1982 15.05.1986

Gloriana Ranocchini San Marino Kapteinregent 01.04.1984 01.10.1984

Corazon Aquino Filippinene President 25.02.1986 30.06.1992

Gro Harlem Brundtland (midten) sin regjering i 1990. Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix.Gro Harlem Brundtland (midten) sin regjering i 1990. Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix.

Gro Harlem Brundtland Norge Statsminister 09.05.1986 16.10.1989

Benazir Bhutto Pakistan Statsminister 02.12.1988 06.07.1990

Gloriana Ranocchini San Marino Kapteinregent 01.10.1989 01.04.1990

Ertha Pascal-Trouillot Haiti Fungerende president 13.03.1990 07.02.1991

Kazimira Prunskienė Litauen Statsminister 11.03.1990 10.01.1991

Violeta Chamorro Nicaragua President 25.04.1990 10.01.1997

Gro Harlem Brundtland Norge Statsminister 03.11.1990 25.10.1996

Khaleda Zia Bangladesh Statsminister 20.03.1991 20.03.1996

Édith Cresson Frankrike Statsminister 15.05.1991 02.04.1992

Edda Ceccoli San Marino Kapteinregent 01.10.1991 01.04.1992

Hanna Suchocka Polen Statsminister 11.07.1992 25.10.1993

Patricia Busignani San Marino Kapteinregent 01.04.1993 01.10.1993

Tansu Çiller Tyrkia Statsminister 13.06.1993 06.03.1996

Kim Campbell Canada Statsminister 25.06.1993 04.11.1993

Sylvie Kinigi Burundi Statsminister 10.07.1993 27.10.1993

Agathe Uwilingiyimana Rwanda Statsminister 18.07.1993 07.04.1994

Benazir Bhutto Pakistan Statsminister 19.10.1993 05.11.1996

Sylvie Kinigi Burundi Fungerende president 27.10.1993 07.02.1994

Reneta Indzhova Bulgaria Fungerende statsminister 17.10.1994 25.01.1995

Chandrika Kumaratunga Sri Lanka Statsminister 19.09.1994 14.11.1994

Sirimavo Bandaranaike Sri Lanka Statsminister 14.11.1994 10.07.2000

Claudette Werleigh Haiti Statsminister 07.11.1995 27.02.1996

Hasina Wazed Bangladesh Statsminister 23.06.1996 15.07.2001

Ruth Perry Liberia Øverste sjef for regjeringen 03.09.1996 02.08.1997

Rosalía Arteaga Serrano Ecuador Fungerende president 09.02.1997 11.02.1997

Janet Jagan Guyana Statsminister 06.03.1997 19.12.1997

Jenny Shipley New Zealand Statsminister 05.12.1997 05.12.1999

Anne Enger Norge Fungerende statsminister 30.08.1998 23.09.1998

Rosa Zafferani San Marino Kapteinregent 01.04.1999 01.10.1999

Irena Degutienė Litauen Fungerende statsminister 04.05.1999 18.05.1999

Nyam-Osoryn Tuyaa Mongolia Fungerende statsminister 22.07.1999 30.07.1999

Mireya Moscoso Panama President 01.09.1999 01.09.2004

Irena Degutienė Litauen Fungerende statsminister 27.10.1999 03.11.1999

Helen Clark New Zealand Statsminister 05.12.1999 19.11.2008

Maria Domenica Michelotti San Marino Kapteinregent 01.04.2000 01.10.2000

Gloria Macapagal-Arroyo Filippinene President 20.01.2001 30.06.2010

Mame Madior Boye Senegal Statsminister 03.03.2001 04.11.2002

Megawati Sukarnoputri Indonesia President 23.07.2001 20.10.2004

Khaleda Zia Bangladesh Statsminister 10.01.2001 29.10.2006

Chang Sang Sør-Korea Fungerende statsminister 11.07.2002 31.07.2002

Maria das Neves São Tomé og Príncipe Statsminister 03.10.2002 18.09.2004

Anneli Jäätteenmäki Finland Statsminister 17.04.2003 24.06.2003

Beatriz Merino Peru Statsminister 28.06.2003 15.12.2003

Valeria Ciavatta San Marino Kapteinregent 01.10.2003 01.04.2004

Luisa Diogo Mozambique Statsminister 17.02.2004 16.01.2010

Radmila Šekerinska Makedonia Fungerende statsminister 12.05.2004 12.06.2004

Radmila Šekerinska Makedonia Fungerende statsminister 03.11.2004 15.12.2004

Yulia Tymoshenko Ukraina Statsminister 24.01.2005 06.09.2005

Fausta Morganti San Marino Kapteinregent 01.04.2005 01.10.2005

Cynthia Pratt Bahamas Fungerende statsminister 04.05.2005 22.06.2005

Maria do Carmo Silveira São Tomé og Príncipe Statsminister 08.06.2005 21.04.2006

Angela Merkel Tyskland Kansler 22.11.2005 Sittende

Ellen Johnson-Sirleaf Liberia President 16.10.2006 Sittende

Michelle Bachelet Chile President 11.03.2006 11.03.2010

Portia Simpson-Miller Jamaica Statsminister 30.03.2006 11.09.2007

Han Myeong-sook Sør-Korea Statsminister 19.04.2006 07.03.2007

Cristina Fernández de Kirchner Argentina President 10.12.2007 Sittende

Yulia Tymoshenko Ukraina Statsminister 18.12.2007 03.03.2010

Zinaida Greceanîi Moldova Statsminister 31.03.2008 14.09.2009

Rosa Zafferani San Marino Kapteinregent 01.04.2008 01.10.2008

Michèle Pierre-Louis Haiti Statsminister 05.09.2008 11.11.2009

Assunta Meloni San Marino Kapteinregent 01.10.2008 01.04.2009

Hasina Wazed Bangladesh Statsminister 06.01.2009 Sittende

Statsminister Johanna Sigurdardottir (den femte fra venstre), sammen med presidenten og den nye regjeringen i 2009. Foto: Brynjar Gauti/AP.Statsminister Johanna Sigurdardottir (den femte fra venstre), sammen med presidenten og den nye regjeringen i 2009. Foto: Brynjar Gauti/AP.

Jóhanna Sigurðardóttir Island Statsminister 01.02.2009 Sittende

Jadranka Kosor Kroatia Statsminister 06.07.2009 Sittende

Cécile Manorohanta Madagaskar Fungerende statsminister 18.12.2009 20.12.2009

Roza Otunbayeva Kirgisistan President 07.04.2010 Sittende

Laura Chinchilla Costa Rica President 08.05.2010 Sittende

Kamla Persad-Bissessar Trinidad og Tobago Statsminister 26.05.2010 Sittende

Mari Kiviniemi Finland Statsminister 22.06.2010 Sittende

Julia Gillard Australia Statsminister 24.06.2010 Sittende

Iveta Radičová Slovakia Statsminister 08.07.2010 Sittende

Har vi glemt noen? Minn oss på det i kommentarfeltet eller send en epost til hanne @ abcnyheter.no

Takk for at du abonnerer

Motta våre nyheter via Messenger

Jeg godtar brukvervilkårene
Populært