Åpen for alle - alltid

Sex-skandale i Kandahar

VANÆRET: Brigader Daniel Menard kan bli stilt for krigsrett etter et påstått forhold til en medsoldat. Foto: Scanpix.
VANÆRET: Brigader Daniel Menard kan bli stilt for krigsrett etter et påstått forhold til en medsoldat. Foto: Scanpix.
Artikkelen fortsetter under annonsen

Kanadisk general sparket etter påstått affære med medsoldat.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Sjefen for de kanadiske styrkene i Afghanistan, brigader Daniel Menard, ble lørdag sendt hjem i skam etter rykter om et påstått elskovsforhold til en av sine kvinnelige underordnede.

Bare timer etter at generalløytnant Marc Lessard, som er sjef for alle styrkene som tjenestegjør i utlandet, hadde offentliggjort nyheten om at Menard ble sparket, tok brigaderen plass i en hercules som fraktet ham hjem til Canada.

Fare for krigsrett

Med seg på den 11.000 kilometer lange reisen fikk han kvinnen som skal være årsaken til avskjeden. Vel hjemme i Canada møter han muligheten for å bli stilt for krigsrett.

Menard (42), som etter planen skulle lede Natos offensiv mot Taliban i Kandahar, ble utnevnt som den nye sjefen for Canadas 2800 soldater i Afghanistan for bare seks måneder siden. Nå må hans forgjenger, brigader Jon Vance, ta over kommandoen på nytt.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Det er militærpolitiet som nå etterforsker hendelsen som førte til at han fikk sparken.

- Seksuell, eller annen form for intim kontakt, er strengt forbudt for troppene i Afghanistan for alle kanadiske soldater, skriver avisen The Province.

Forbudt for alle

I et fem-siders dokument får alle soldater som skal oppholde seg i Afghanistan streng ordre om å unngå forhold av enhver art på grunn av de kummerlige forholdene soldatene oppholder seg i. Den tette kontakten setter klare begrensinger for hvordan man skal opprettholde moral og samhold.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Ifølge kanadiske medier var det omfattende spekulasjoner om hva som var årsaken til avskjeden blant de flere tusen Nato-soldatene som befinner seg på flyplassen i Kandahar. Ryktene gikk fritt om hva som hadde skjedd, og hvem som var involvert.

Gift med to barn

En assistent for den kanadiske forsvarsministeren Peter MacKay kastet bensin på bålet, da han antydet at det var et «uanstendig» forhold med en av generalens ansatte som var årsaken.

Brigader Menard er gift hjemme i Canada, med majoren Julie Fortin. De har to barn sammen. I tillegg til de siste anklagene har Menard allerede blitt dømt for å ha avfyrt skudd på en uforsvarlig måte for to måneder siden.