Åpen for alle - alltid

Tre søstre begravet etter rastragedien i Vefsn

Søstrene Tove Åkerøy, Bjørg Heidi Åkerøy og Therese Mari Åkerøy ble lørdag begravet fra Dolstad kirke. Sokneprest Jan Biering-Strand og vikarierende sokneprest Kari Sjursen forrettet under begravelsen Foto: Eivind Biering-Strand / SCANPIX
Søstrene Tove Åkerøy, Bjørg Heidi Åkerøy og Therese Mari Åkerøy ble lørdag begravet fra Dolstad kirke. Sokneprest Jan Biering-Strand og vikarierende sokneprest Kari Sjursen forrettet under begravelsen Foto: Eivind Biering-Strand / SCANPIX
Artikkelen fortsetter under annonsen

De tre søstrene Tove Åkerøy (45), Bjørg Heidi Åkerøy (43) og Therese Mari Åkerøy (29) som ble ofre for skredulykken i Jamtfjellet i Vefsn, ble begravet fra Dolstad kirke i Mosjøen lørdag.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Det var en veldig sterk opplevelse fra begynnelse til slutt. Det var tre søstre i sin beste alder som spredte livsglede, var aktive, samvittighetsfulle og pålitelige, sier sogneprest Jan Biering-Strand som forrettet i begravelsen, til NTB.

Sammen med assisterende sogneprest Kari Sjursen leste han minneord fra de pårørende.

– Jeg kjente de tre kvinnene relativt godt og de var alle tre kjente personer her i byen. Det er jo en veldig tung opplevelse å miste tre av sine barn, sier Biering-Strand.

Trist og vakkert

Sangeren og musikeren Hans Inge Fagervik bidro med vakker musikk. Fagervik bodde på hybel hos foreldrene til de tre søstrene da han gikk på ungdomsskolen og kjente dem godt. Han framførte to sanger i begravelsen.

Dolstad kirke var vakkert pyntet med blomster, og det var satt inn ekstra stoler. Kirken var helt fullsatt under seremonien, som varte i litt over en time.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

– I dag er jo familiens dag. Det må være det tristeste av det triste å ta farvel med tre døtre, ektefelle og mor. Men det var en fin og verdig minneseremoni, sier ordfører i Vefsn kommune Jann-Arne Løvdahl.

Han omtaler skredulykken 16. mai som en av de største ulykker i kommunen i nyere tid.

To av de omkomne søstrene etterlater seg til sammen fire barn, den yngste hadde ingen barn.

Fjerde offer

Søstrenes venninne Berit Rugeldal (47) omkom også da turfølget ble truffet av store mengder snø, is, steiner og vann som kom rasende ned fjellsiden med voldsom kraft. Hun ble begravet fredag etter en seremoni i Pinsemenigheten Betel i Mosjøen. (©NTB)