ABC Nyheter presenterer Premier League 09/10:

Historien blir den samme

<span style="font-weight: bold" class="Apple-style-span">ENSOM SVALE:</span> Carlton Cole scoret ti ligamål og leverte fem målgivende da West Ham ble nummer ni i Premier League i fjor. For øyeblikket er han lagets eneste tilgjengelige etablerte toppspiss. (Foto: AP)
ENSOM SVALE: Carlton Cole scoret ti ligamål og leverte fem målgivende da West Ham ble nummer ni i Premier League i fjor. For øyeblikket er han lagets eneste tilgjengelige etablerte toppspiss. (Foto: AP)

<pDet blir et nytt midt-på-tabellen-år for West Ham, tror vi.</p

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

WEST HAM UNITED FC

Stiftet: 1895 (som Thames Ironworks; ble til West Ham United i 1900)

Hjemmebane: Upton Park (kapasitet: 35.303)

Kallenavn: The Hammers

Manager: Gianfranco Zola

Fjorårets plassering: 9. plass

Meritter: Tre FA-cuptitler (1964, 1975, 1980), Charity Shield (1964), Cupvinnercupen (1965)

Overganger inn: Radoslav Kovac (Spartak Moskva, ukjent sum), Herita Ilunga (Toulouse, 2,75 mill. pund), Fabio Daprela (Grasshoppers, ukjent sum), Luis Jimenez (Inter, lån), Jack Lampe (Harlow Town, ukjent sum), Peter Kurucz (Ujpest, ukjent sum), Frank Nouble (Chelsea, gratis)

Overganger ut: Walter Lopez (Brescia, gratis), Lee Bowyer (Brimingham, gratis), Kyel Reid (Sheffield United, gratis), Joe Widdowson (Grimsby, gratis), Freddie Sears (Crystal Palace, lån), Lucas Neill, Diego Tristan, Tony Stokes, Jimmy Walker (alle frigitt)

Linker:www.whufc.com (offisiell hjemmeside), www.westhamunited.no (skandinavisk supporterklubb)

ABC Nyheters Premier League-tabell:

1: Chelsea

2: Manchester United

3: Liverpool

4: Arsenal

5: Manchester City

6: Aston Villa

7: Tottenham

8: Everton

9: Fulham

10: West Ham

11: Sunderland

12: Bolton

13: Blackburn

14: Wigan

15: Stoke

16: Birmingham

17: Portsmouth

18: Wolverhampton

19: Hull

20: Burnley

(ABC Nyheter): Gianfranco Zola fikk en dårlig åpning på sin debutsesong som manager i Premier League.

Han måtte leve med lagets skadeproblemer, klubbens økonomiske problemer og sine egne startproblemer med å etablere sin egen spillestil.

Men Zola lyktes etter hvert, snudde trenden, og med større hell på skadefronten kunne det endt med europacupplass.

Det er ingen umulighet i år heller, selv om overgangssommeren ikke har vært spesielt god.

Mye peker mot en ny sesong rundt midten av tabellen.

Kan miste Upson

Hele tre West Ham-spillere er tatt ut på Englands landslag til kampen mot Nederland onsdag: Robert Green, Matthew Upson og Carlton Cole. Green forventes å spille fra start mellom stengene.

Keeperen blir som alltid en av West Hams aller viktigste spillere, og en av to bærebjelker i de bakre rekker.

Klubben risikerer å miste den andre.

Matthew Upson er en gjenganger i Fabio Capellos landslagstropper, og hadde en flott sesong i fjor. Nå viser Manchester City stor interesse for stopperen. Og på tross av at han er helt avgjørende for West Hams forsvarsspill, skal klubben være villig til å akseptere et bud på 15 millioner pund.

Hvis Upson blir, vil han danne stopperpar med skadeplagede Danny Gabbidon.

Mens Herita Ilunga er hentet på permanent basis fra Toulouse, og er bankers på venstre back, står plassen på motsatt side relativt åpen etter at kontraktsforhandlingene med kaptein Lucas Neill strandet på lønnskravet tidligere i sommer.

Stålbacken har fremdeles ikke funnet seg en ny klubb, og har vært i nye samtaler med West Ham.

Parker ble årets spiller

Da klubbens tilhengere kåret «årets spiller» i fjor, var det hverken Green, Upson eller Carlton Cole som trakk det lengste strået. Scott Parker hanket hjem prisen etter å ha levert prestasjoner som fikk Gianfranco Zola til – en smule overdrevet – å utpeke ham til Premier Leagues beste defensive midtbanespiller.

Parker vil dominere midtbanen med taklingsstyrke, arbeidsmoral og godt pasningsspill.

Han får med seg Mark Noble som en viktig brikke, mens 20-årige Jack Collison, en av flere spennende unggutter i laget, får tøffere kamp om plassen. Zola har styrket midtbanen med kreative Luis Jimenez (på lån fra Inter) og defensivt anlagte Radoslav Kovac (som var på lån i vårsesongen) i sommer.

Og med Kieron Dyer tilbake etter to år mer eller mindre sammenhengende på skadelisten har Zola en solid forsterkning fra egne rekker.

Må styrke angrepet

Hvis Dyer finner formen, kan han være gull verdt i en offensiv som lider under for tynn dekning.

Carlton Cole gjorde en sterk sesong i fjor, med ti ligamål og fem målgivende, og fyller midtspissrollen godt.

Men for øyeblikket, med skadeplagede Dean Ashton fortsatt uaktuell for spill, er Cole den eneste etablerte toppspissen i klubben som er tilgjengelig.

Manageren jobber intensivt med å skaffe forsterkninger. Det er selvsagt helt nødvendig. Navn som Eidur Gudjohnsen og Luca Toni har vært i søkelyset, uten at det har gitt resultater.

Økonomiske vansker til tross – direktør Scott Duxbury forsikret nylig at klubben fortsetter letingen etter nye spillere.

Fin fotball

Hvis letingen lykkes, og en nøkkelmann som Upson blir, kan West Ham nærme seg europacupplass i år også.

Manager Zola har skaffet seg et års erfaring, laget har en sterk stamme og består av en god blanding av rutine og ungt pågangsmot. Og det finnes spillere med kvaliteter til å oppfylle Zolas ønske om severdig pasningsfotball.

På sitt beste kan West Ham begeistre. Men vi tror ikke stallen holder jevnt, høyt nok nivå til å klatre ytterligere.

Det lukter et nytt midt-på-tabellen-år.

Manageren: Gianfranco Zola

Chelsea-legenden returnerte til London i september i fjor, da han overtok for Alan Curbishley. Kom fra jobben som assistenttrener for Italias U21-landslag – hans eneste trenererfaring. Fikk vanskelige første måneder som West Ham-manager, men fikk skuten på rett kjøl.

Profilen: Robert Green

29-åringen har imponert stort siden overgangen fra Norwich i 2006. Keeperen ble kåret til årets spiller i West Ham for to sesonger siden. Er solid, en matchvinner og redder flere poeng på egen hånd i løpet av en sesong.

Hva tror supporterne?

Gjermund Holt, leder i West Hams skandinaviske supporterklubb: – Jeg tror et tips rundt 10. plass er realistisk, selv om vi håper på to-tre plasser høyere opp. Vi er avhengig av å få spillere som Dyer, Gabbidon og Ashton tilbake skadefrie og i form, da vil vi gjøre det bedre enn i fjor. Vi skal underholde med fin fotball i kjent West Ham-stil, slik manager Zola vil spille!

Mulig lagoppstilling:

Robert Green – Julien Faubert, Danny Gabbidon, Matthew Upson, Herita Ilunga – Mark Noble, Scott Parker, Jack Collison – Kieron Dyer, Carlton Cole, Luis Jimenez

Spillerstallen 2009/10:

Målvakter:

1. Robert Green

28. Peter Kurucz

34. Marek Stech

Forsvar:

4. Danny Gabbidon

15. Matthew Upson

18. Jonathan Spector

19. James Collins

23. Herita Ilunga

27. Calum Davenport

30. James Tomkins

33. Fabio Daprela

44. Bondz N’Gala

45. Jordan Spence

Midtbane:

7. Kieron Dyer

8. Scott Parker

13. Luis Boa Morte

14. Radoslav Kovac

16. Mark Noble

17. Luis Jimenez

20. Julien Faubert

21. Valon Behrami

26. Nigel Quashie

31. Jack Collison

35. Josh Payne

46. Junior Stanislas

Angrep:

9. Dean Ashton

10. Savio Nsereko

12. Carlton Cole

41. Zavon Hines

Linker: www.whufc.com (offisiell hjemmeside), www.westhamunited.no (skandinavisk supporterklubb)

Les mer om Premier League på Startsiden.no.

Personvernpolicy