Viking-tokt i Tromsø

<div>TILs Morten Moldskred i duell med Vikings Børre Steenslid under eliteseriekampen i fotball mellom Tromsø og Viking i Tromsø onsdag kveld. Foto: Rune S. Bertiniussen / SCANPIX.</div>
TILs Morten Moldskred i duell med Vikings Børre Steenslid under eliteseriekampen i fotball mellom Tromsø og Viking i Tromsø onsdag kveld. Foto: Rune S. Bertiniussen / SCANPIX.

<pTromsø hadde de fleste og største sjansene, mens Viking hadde effektiviteten. Birkir Bjarnason ble matchvinner da Viking slo Tromsø 1-0 på Alfheim.</p

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Kvarteret før slutt vartet Viking opp med en sjelden, men svært god kontring. Bjarnason var nådeløst effektiv da han kontrollert headet inn kampens eneste mål etter flott forarbeid av Alexander Ødegaard. Flere sjanser skapte ikke Viking.

Likevel var Viking-trenger Uwe Rösler tilfreds med det vellykkede poengtoktet i nord, som førte stavangerlaget opp i 20 poeng.

– Jeg er veldig godt fornøyd med tre poeng. Det er ikke mange lag som får med seg det herfra. Den bakre fireren spilte veldig godt denne gangen, sa Rösler.

– Når man har såpass solid forsvar blir det en veldig trygghet for keeperen, og jeg slapp å gjøre særlig mye, sa Vikings sisteskanse Thomas Myhre. Han holdt på å kapitulere en gang, men da ble han reddet av stanga.

– Jeg gir ikke corner når jeg ikke må, slo en munter Myhre fast om sjansen til Adriano Muñoz.

Ineffektivitet

Tromsø, som før sesongstart var tippet på medaljeplass av flere eksperter, viste nok en gang hva som er lagets akilleshæl: Laget scorer ikke mål på sjansene sine.

Både Morten Moldskred og Adriano Muñoz hadde store sjanser, og sistnevnte kom nærmest. Tre minutter før slutt smalt det i stolpen bak en god Myhre.

– Vi gjennomførte en bunnsolid kamp, men vi er ikke giftige nok foran mål. Dessverre er det ingen tilfeldighet når det gang på gang skapes sjanser nok til å score mål, sa Tromsø-trener Per-Mathias Høgmo.

– Det har vært halv sesong preget av ineffektivitet og ikke minst altfor dårlig uttelling på hjemmebane for vår del.

Soma solid

Hjemmelaget hadde sin beste spiller i Ruben Yttergård Jenssen. Unggutten hadde flere gode gjennombruddspasninger mot et kompakt Viking-lag. For gjestene var Ragnvald Soma svært solid. Flere ganger ryddet han opp i stor stil foran Thomas Myhre.

Tromsø møter Aalesund i ny hjemmekamp søndag, mens Viking skal måle muskler mot Odd i Skien. (©NTB)

ELITESERIEN FOTBALL MENN
Rosenborg53013-41852018-71715105031-1135
Odd Grenland61019-6190629-1361567228-1925
Vålerenga32311-121142116-10141574427-2225
Molde32210-91142112-8141474322-1725
Start43118-9152329-1391566327-2224
Stabæk33117-8122246-881555523-1620
Brann32111-81123312-1391455423-2120
Viking23311-1293226-6111555517-1820
Aalesund3238-9112136-1171453614-2018
Sandefjord33212-10121248-1451545620-2417
Fredrikstad40310-7121257-1451552817-2117
Lillestrøm22210-981438-1471436518-2315
Tromsø1426-8722412-1681536618-2415
Strømsgodset42212-10140162-1111543814-2115
Bodø/Glimt3238-11110255-1721534813-2813
Lyn Oslo0528-1051346-961518614-1911

Nedrykk: To siste. Kval: Tredje siste. (©NTB)

Personvernpolicy