Odd nekter å tape hjemme

Foto: Scanpix.
Foto: Scanpix.

<pOdd Grenland slo Strømsgodset 2-1, og den fantastiske hjemmeformen har ført laget til sølvplass.</p

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Odd Grenland – Strømsgodset 2-1 (1-1)

6569 tilskuere

Mål: 1-0 Simen Brenne (19), 1-1 Øyvind Storflor (31), 2-1 Jacob Sørensen (64).Dommer: Tom Harald Hagen, Grue.

Gult kort: Magnus Lekven, Torjus Hansén, Odd Grenland, Fredrik Winsnes, Alfred Sankoh, Steinar Pedersen, Alexander Aas, Strømsgodset.

Lagene:

Odd Grenland (4-3-3): Arni Gautur Arason - Steffen Hagen, Morten Fevang, Torjus Hansén, Anders Rambakk - Simen Brenne (Håvard Storbæk fra 79.), Kenneth Dokken, Magnus Lekven (Tommy Svindal Larsen fra 66.) - Jacob Sørensen (Fredrik Gulsvik fra 74.), Peter Kovacs, Akabueze «Bentley» Chukwuma.

Strømsgodset (4-3-3): Lars Ivar Moldskred - Steinar Pedersen, Glenn Andersen, Alexander Aas, Joël Riddez - Fredrik Winsnes, Alfred Sankoh, Fredrik Nordkvelle - Øyvind Storflor, Ola Kamara (Stian Ohr fra 71.), Mattias Andersson (Mohammed Keita fra 69.). (©NTB)

Onsdagens seier betyr at laget fra Skien har unngått tap på hjemmebane gjennom halvspilt sesong. Fasiten er seks seirer og en uavgjort kamp.

Odd-trener Dag-Eilev Fagermo er glad for at den gode hjemmestatistikken fortsetter, selv om han ikke var like fornøyd med selve spillet.

– Vi var ikke så gode som vi bruker å være. Godset var gode i dag, men derfor er det ekstra godt å ta tre poeng, sa Fagermo til TV 2 etter kampen.

Odd la umiddelbart trykk på gjestene fra Drammen. Det offensive spillet skulle betale seg med nettkjenning etter 20 minutters spill. Simen Brenne slo et frispark fra 40 meter inn i boksen og i mål. Godset-keeper Lars Ivar Moldskred feilberegnet fullstendig og bommet på ballen, som gikk i bue over hodet på ham.

Dermed så det meget mørkt ut for bortelaget. Før Odd-kampen hadde ikke Strømsgodset scoret mer enn ett mål på seks bortekamper. Men drammenserne kom sterkt tilbake da Øyvind Storflor scoret på hodet til 1-1 fra spiss vinkel.

Dansk råkraft

Annen omstart startet som den første sluttet. Odd Grenland hadde ballen mest, mens gjestene satset på kontringer. Til tross for en jevnspilt kamp, skulle hjemmelaget stå igjen med alle tre poengene.

I det 64. minutt headet dansken Jacob Sørensen kontant inn 2-1. Keeper Moldskred var sjanseløs i den situasjonen.

Tolv minutter før slutt var målscorer Storflor meget nær å utligne for Strømsgodset. Trønderen prøvde seg med et lavt og hardt skudd fra rundt 16 meter, men Arni Gautur Arason sto fram med en praktredning.

– Får aldri noe gratis

Godset-trener Ronny Deila var tydelig opprørt etter lagets sjette bortetap denne sesongen. Han gikk langt i kritikken av dommer Tom Harald Hagen.

– Det var mange situasjoner der ute som aldri bikket i vår favør. Men i år er det tydeligvis slik at vi ikke skal få ta poeng borte. Vi får ingenting gratis på bortebane, som Rosenborg og Brann ofte får, sa Deila.

Odd Grenland ligger for øyeblikket på annenplass i eliteserien. Molde kan imidlertid ta tilbake sølvplassen med poeng mot Lillestrøm torsdag.

– Skal bli enda bedre

Fagermo vil ikke snakke høylytt om medalje, men han innrømmer at klubben vil se noe på ambisjonsnivået.

– Jeg vil ikke være stor i kjeften. Vi har spilt bra i en halvspilt sesong og vi fortjener å ligge der vi ligger. Så klart vil vi revurdere klubbens ambisjoner. Vi skal først og fremst bli enda bedre, slår Odd-treneren fast.

Strømsgodset ligger tredje sist og på kvalifiseringsplass, foran Bodø/Glimt og Lyn Oslo.

ELITESERIEN FOTBALL MENN
Rosenborg53013-41852018-71715105031-1135
Odd Grenland61019-6190629-1361567228-1925
Vålerenga32311-121142116-10141574427-2225
Molde32210-91142112-8141474322-1725
Start43118-9152329-1391566327-2224
Stabæk33117-8122246-881555523-1620
Brann32111-81123312-1391455423-2120
Viking23311-1293226-6111555517-1820
Aalesund3238-9112136-1171453614-2018
Sandefjord33212-10121248-1451545620-2417
Fredrikstad40310-7121257-1451552817-2117
Lillestrøm22210-981438-1471436518-2315
Tromsø1426-8722412-1681536618-2415
Strømsgodset42212-10140162-1111543814-2115
Bodø/Glimt3238-11110255-1721534813-2813
Lyn Oslo0528-1051346-961518614-1911

Nedrykk: To siste. Kval: Tredje siste. (©NTB)

Personvernpolicy