Rosenborg fortsatt ubeseiret

<div>Per Ciljan Skjelbred jubler sammen med  Trond Olsen (t.v) etter 1-0 i eliteserie kampen i fotball mellom Rosenborg og Stabæk på Lerkendal onsdag kveld. Foto: Gorm Kallestad / SCANPIX</div>
Per Ciljan Skjelbred jubler sammen med  Trond Olsen (t.v) etter 1-0 i eliteserie kampen i fotball mellom Rosenborg og Stabæk på Lerkendal onsdag kveld. Foto: Gorm Kallestad / SCANPIX

<pRosenborg er ubeseiret etter halvspilt serie og har en kjempeluke på tabelltopp. Per Ciljan Skjelbred senket Stabæk med sesongens første fulltreffer.</p

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Rosenborg – Stabæk 1-0 (1-0)

19.281 tilskuere

Mål: 1-0 Per Ciljan Skjelbred (16).

Dommer: Tommy Skjerven, Kaupanger.

Gult kort: Kris Stadsgaard, Rosenborg, Daigo Kobayashi, Daniel Nannskog, Stabæk.

Lagene:

Rosenborg (4-2-3-1): Rune Almenning Jarstein - Roar Strand, Kris Stadsgaard, Alejandro Lago, Mikael Dorsin - Anthony Annan (Vadim Demidov fra 78.), Alexander Tettey - Per Ciljan Skjelbred, Steffen Iversen, Trond Olsen (Didier Konan Ya fra 61.) - Rade Prica.

Stabæk (4-4-2): Jon Knudsen - Morten Morisbak Skjønsberg, Inge André Olsen, Jon Inge Høiland, Vegar Eggen Hedenstad - Daigo Kobayashi, Pontus Farnerud, Henning Hauger (Mikkel Diskerud fra 46.), Espen Hoff (Jørgen Skjelvik fra 57.) - Fredrik Berglund (Palmi Rafn Palmason fra 69.), Daniel Nannskog. (©NTB)

Rosenborg tapte begge seriekampene mot Stabæk i fjor. Det ble 0-1 borte etter mål av Daniel Nannskog. På Lerkendal avgjorde mål av Alanzinho og Veigar Pall Gunnarsson. I år er den offensive duoen borte, og Nannskog kunne ikke redde bærumslaget alene.

Stabæk yppet seg også i år. Laget til Jan Jönsson satset friskt framover, når det fikk anledning, og Daniel Nannskog var på vei igjennom ved en rekke anledninger. Det var likevel Rosenborg som hadde ballen mest og produserte de fleste og største sjansene.

Stabæk hadde likevel den første kvalifiserte sjansen. Det var spilt 14 minutter da Nannskog headet en lang corner tilbake i feltet. Fredrik Berglund fikk avsluttet mot nærmeste hjørne, men ballen ble så vidt slått til corner.

Iskald Skjelbred

Rosenborg holdt likevel grepet, og to minutt senere gikk laget fortjent opp i føringen. Alexander Tettey satte fart inn mot midten, avventet og slo Per Ciljan Skjelbred perfekt gjennom i bakrommet. Skjelbred var iskald og satte ballen trygt til side for landslagskeeper Jon Knudsen.

Det var Skjelbreds første mål for sesongen. Endelig ser det ut til at midtbanemotoren er kvitt spyproblemene og nærmer seg toppformen.

Et kvarter før pause fikk Steffen Iversen en gedigen mulighet. Rade Prica gikk til dødlinjen og slo inn til Iversen, som ikke klarte å overliste Knudsen fra to meter.

Stabæk hadde en skummel overgang like før pause, da Daniel Nannskog kom alene mot Rune Almenning Jarstein. Fra skrå vinkel forsøkte toppscoreren å finne spisskollega Fredrik Berglund, men det ble bare nesten.

Nannskog frustrert

Henning Hauger ble skadet i en duell mot slutten av første omgang og ble byttet ut med Mikkel Diskerud før 2. omgang startet.

Rosenborg fortsatte å kjøre kampen etter pause. Daniel Nannskog ble frustrert og sur og pådro seg til slutt gult kort. Rosenborg hadde flere gode muligheter til å øke ledelsen og kom til flere avslutninger både ved Rade Prica, Alexander Tettey og Per Ciljan Skjelbred.

Laget lå kompakt defensivt og trygget inn sesongens 10. seier. Med fem uavgjorte i tillegg er det 10 poeng ned til nærmeste lag, iallfall inntil Molde har spilt mot Lillestrøm torsdag. (©NTB)

ELITESERIEN FOTBALL MENN
Rosenborg53013-41852018-71715105031-1135
Odd Grenland61019-6190629-1361567228-1925
Vålerenga32311-121142116-10141574427-2225
Molde32210-91142112-8141474322-1725
Start43118-9152329-1391566327-2224
Stabæk33117-8122246-881555523-1620
Brann32111-81123312-1391455423-2120
Viking23311-1293226-6111555517-1820
Aalesund3238-9112136-1171453614-2018
Sandefjord33212-10121248-1451545620-2417
Fredrikstad40310-7121257-1451552817-2117
Lillestrøm22210-981438-1471436518-2315
Tromsø1426-8722412-1681536618-2415
Strømsgodset42212-10140162-1111543814-2115
Bodø/Glimt3238-11110255-1721534813-2813
Lyn Oslo0528-1051346-961518614-1911

Nedrykk: To siste. Kval: Tredje siste. (©

Personvernpolicy