Kalenderårsavkastning nordiske fond

Dette er de nordiske aksjefondenes kalenderårsavkastning i årene 2003 til 2010.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Se også

Aksjefond
Les mer om aksjefond

Løpende avkastning
Her kan du sjekke løpende avkastning på norske aksjefond. Noen står også under Norsk/Int (har stor utenlandsandel).

Nøkkeltall nordiske aksjefond
Her finner du de viktigste tallene for nordiske aksjefond på ABC Penger.

Sparemuligheter i aksjefond
Oversikten viser hvilke aksjefond du kan spare månedlige beløp i, og hva minstesparingen er.

Strategier nordiske aksjefond
Her finner du strategiene som de nordiske aksjefondene oppgir.

Alle tall er i prosenter. Listen er sortert etter type fond.

Det er bare når fondet har vært i drift hele året at vi har tatt med årsavkastningen.

Øverst ser du hvem som har vært de fem beste og fem dårligste norske fond de siste seks årene. Under dette en alfabetisk oversikt over avkastningen hvert år siden 2004.

Her finner du kalenderårsavkastningen i andre fond:

Norske aksjefond
Globale aksjefond
Andre aksjefond
Kombinasjonsfond
Obligasjonsfond

Pengemarkedsfond

De beste og de dårligste

Nedenfor har vi tatt med de fem beste fondene og de fem dårligste fondene.

Fem beste 2010EndringFem beste 2009Endring
Delphi Norden34,51Orkla Finans Nordic69,13
Storebrand Norden30,80SIGMA Nordic63,97
Orkla Finans Nordic30,58Terra Alpha54,24
Handelsbanken Norden Selectiv30,21Holberg Norden52,00
Handelsbanken Nordic LU29,22Storebrand Norden51,27
Fem dårligste 2010Fem dårligste 2009
SEB Nordic Focus Fund20,02Alfred Berg Nordic Best Selection28,85
SEB Etisk Østersjøfond WWF19,44Danske Invest Nordic28,21
Alfred Berg Nordic Best Selection19,24Nordea Norden27,16
ODIN Norden18,85SEB Nordenfond Lux24,32
SIGMA Nordic17,36Carnegie Aksje Norden19,03
Fem beste 2008EndringFem beste 2007Endring
DnB NOR Norden (III)-35,55Terra Alpha13,80
DnB NOR Norden (II)-35,64WarrenWicklund Norden10,60
Avanse Norden-35,76Fidelity Nordic Fund (SEK)6,70
DnB NOR Norden (I)-35,96Holberg Norden6,50
DnB NOR Grønt Norden-36,33Terra Norden6,20
Fem dårligste 2008Fem dårligste 2007
Holberg Norden-45,94Alfred Berg Nordic Best Selection-4,49
Fidelity Nordic Fund (SEK)-46,00DnB NOR Grønt Norden-4,91
Terra Norden-48,70Orkla Finans Nordic-5,00
Terra Alpha-51,80Handelsbanken Norden Selectiv-6,50
Orkla Finans Nordic-55,90ODIN Norden-7,41
Fem beste 2006EndringFem beste 2005Endring
Nordea Norden36,60Terra Norden62,97
WarrenWicklund Norden35,59Terra Alpha59,88
DnB NOR Grønt Norden32,89Holberg Norden59,87
Holberg Norden32,80ODIN Norden50,30
DnB NOR Norden (III)31,69Delphi Norden45,62
Fem dårligste 2006Fem dårligste 2005
Danske Invest Nordic27,78DnB NOR Norden (I)32,29
Alfred Berg Nordic Best Select.25,77Nordea Norden30,26
Terra Alpha24,60DnB NOR Grønt Norden30,20
Carnegie Aksje Norden22,71Carnegie Aksje Norden29,90
Terra Norden15,30Danske Invest Nordic25,28

Kalenderårsavkastning

Listen er alfabetisk sortert.

Fond2010200920082007200620052004
Alfred Berg Nordic Best Selection19,2428,85-38,90-4,4925,7735,2616,94
Avanse Norden27,1044,14-35,763,7630,8832,7114,23
Carnegie Aksje Norden25,0919,03-38,204,4622,7129,9012,77
Danske Invest Nordic26,5928,21-42,750,1127,7825,2818,53
Delphi Norden34,5149,45-44,964,4129,6245,6225,54
DnB NOR Grønt Norden28,8447,64-36,33-4,9132,8930,2014,76
DnB NOR Norden (I)27,0443,54-35,96-4,0330,5532,2915,48
DnB NOR Norden (II)27,4644,08-35,64-3,5931,2333,1214,39
DnB NOR Norden (III)27,8744,74-35,55-3,3131,6933,4414,92
Fidelity Nordic Fund (SEK)24,8522,57-45,976,7224,6630,5621,34
Handelsbanken Norden Selectiv30,2128,91-39,67-6,50
Handelsbanken Nordic LU29,2239,49-40,465,2029,5033,3310,90
Handelsbanken Nordiske SMB27,9758,16-45,53-8,3546,6151,5823,42
Holberg Norden22,6752,00-45,946,5032,8059,8724,30
KLP AksjeNorden25,6734,01-40,87-0,8031,5535,0414,95
Nordea Norden26,3627,16-38,161,4236,6030,2616,47
Nordea Nordic Small Cap25,5840,72-28,71-11,0644,7640,6424,26
ODIN Norden18,8537,39-43,87-7,4130,1550,3039,37
Orkla Finans Nordic30,5869,13-55,87-5,2530,4334,4718,15
Orkla Nordic Value24,72
SEB Etisk Østersjøfond WWF19,4427,62-35,83-0,3529,5724,4617,50
SEB Nordenfond Lux20,1224,32-36,651,4624,8532,7318,15
SEB Nordic Focus Fund20,0236,32
SIGMA Nordic17,3663,97-37,23
Storebrand Norden30,8051,27-44,945,0529,4045,5023,99
Terra Alpha23,6254,24-51,8313,7724,6559,88
Terra Norden25,4246,99-48,736,2515,2862,9725,42
WarrenWicklund Norden24,4539,94-44,3710,5935,4638,5211,29

Personvernpolicy