Meny

Kalenderårsavkastning nordiske fond

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Dette er de nordiske aksjefondenes kalenderårsavkastning i årene 2003 til 2010.

Se også

Aksjefond
Les mer om aksjefond

Løpende avkastning
Her kan du sjekke løpende avkastning på norske aksjefond. Noen står også under Norsk/Int (har stor utenlandsandel).

Nøkkeltall nordiske aksjefond
Her finner du de viktigste tallene for nordiske aksjefond på ABC Penger.

Sparemuligheter i aksjefond
Oversikten viser hvilke aksjefond du kan spare månedlige beløp i, og hva minstesparingen er.

Strategier nordiske aksjefond
Her finner du strategiene som de nordiske aksjefondene oppgir.

Alle tall er i prosenter. Listen er sortert etter type fond.

Det er bare når fondet har vært i drift hele året at vi har tatt med årsavkastningen.

Øverst ser du hvem som har vært de fem beste og fem dårligste norske fond de siste seks årene. Under dette en alfabetisk oversikt over avkastningen hvert år siden 2004.

Her finner du kalenderårsavkastningen i andre fond:

Norske aksjefond
Globale aksjefond
Andre aksjefond
Kombinasjonsfond
Obligasjonsfond

Pengemarkedsfond

De beste og de dårligste

Nedenfor har vi tatt med de fem beste fondene og de fem dårligste fondene.

Fem beste 2010EndringFem beste 2009Endring
Delphi Norden34,51Orkla Finans Nordic69,13
Storebrand Norden30,80SIGMA Nordic63,97
Orkla Finans Nordic30,58Terra Alpha54,24
Handelsbanken Norden Selectiv30,21Holberg Norden52,00
Handelsbanken Nordic LU29,22Storebrand Norden51,27
Fem dårligste 2010Fem dårligste 2009
SEB Nordic Focus Fund20,02Alfred Berg Nordic Best Selection28,85
SEB Etisk Østersjøfond WWF19,44Danske Invest Nordic28,21
Alfred Berg Nordic Best Selection19,24Nordea Norden27,16
ODIN Norden18,85SEB Nordenfond Lux24,32
SIGMA Nordic17,36Carnegie Aksje Norden19,03
Fem beste 2008EndringFem beste 2007Endring
DnB NOR Norden (III)-35,55Terra Alpha13,80
DnB NOR Norden (II)-35,64WarrenWicklund Norden10,60
Avanse Norden-35,76Fidelity Nordic Fund (SEK)6,70
DnB NOR Norden (I)-35,96Holberg Norden6,50
DnB NOR Grønt Norden-36,33Terra Norden6,20
Fem dårligste 2008Fem dårligste 2007
Holberg Norden-45,94Alfred Berg Nordic Best Selection-4,49
Fidelity Nordic Fund (SEK)-46,00DnB NOR Grønt Norden-4,91
Terra Norden-48,70Orkla Finans Nordic-5,00
Terra Alpha-51,80Handelsbanken Norden Selectiv-6,50
Orkla Finans Nordic-55,90ODIN Norden-7,41
Fem beste 2006EndringFem beste 2005Endring
Nordea Norden36,60Terra Norden62,97
WarrenWicklund Norden35,59Terra Alpha59,88
DnB NOR Grønt Norden32,89Holberg Norden59,87
Holberg Norden32,80ODIN Norden50,30
DnB NOR Norden (III)31,69Delphi Norden45,62
Fem dårligste 2006Fem dårligste 2005
Danske Invest Nordic27,78DnB NOR Norden (I)32,29
Alfred Berg Nordic Best Select.25,77Nordea Norden30,26
Terra Alpha24,60DnB NOR Grønt Norden30,20
Carnegie Aksje Norden22,71Carnegie Aksje Norden29,90
Terra Norden15,30Danske Invest Nordic25,28

Kalenderårsavkastning

Listen er alfabetisk sortert.

Fond2010200920082007200620052004
Alfred Berg Nordic Best Selection19,2428,85-38,90-4,4925,7735,2616,94
Avanse Norden27,1044,14-35,763,7630,8832,7114,23
Carnegie Aksje Norden25,0919,03-38,204,4622,7129,9012,77
Danske Invest Nordic26,5928,21-42,750,1127,7825,2818,53
Delphi Norden34,5149,45-44,964,4129,6245,6225,54
DnB NOR Grønt Norden28,8447,64-36,33-4,9132,8930,2014,76
DnB NOR Norden (I)27,0443,54-35,96-4,0330,5532,2915,48
DnB NOR Norden (II)27,4644,08-35,64-3,5931,2333,1214,39
DnB NOR Norden (III)27,8744,74-35,55-3,3131,6933,4414,92
Fidelity Nordic Fund (SEK)24,8522,57-45,976,7224,6630,5621,34
Handelsbanken Norden Selectiv30,2128,91-39,67-6,50
Handelsbanken Nordic LU29,2239,49-40,465,2029,5033,3310,90
Handelsbanken Nordiske SMB27,9758,16-45,53-8,3546,6151,5823,42
Holberg Norden22,6752,00-45,946,5032,8059,8724,30
KLP AksjeNorden25,6734,01-40,87-0,8031,5535,0414,95
Nordea Norden26,3627,16-38,161,4236,6030,2616,47
Nordea Nordic Small Cap25,5840,72-28,71-11,0644,7640,6424,26
ODIN Norden18,8537,39-43,87-7,4130,1550,3039,37
Orkla Finans Nordic30,5869,13-55,87-5,2530,4334,4718,15
Orkla Nordic Value24,72
SEB Etisk Østersjøfond WWF19,4427,62-35,83-0,3529,5724,4617,50
SEB Nordenfond Lux20,1224,32-36,651,4624,8532,7318,15
SEB Nordic Focus Fund20,0236,32
SIGMA Nordic17,3663,97-37,23
Storebrand Norden30,8051,27-44,945,0529,4045,5023,99
Terra Alpha23,6254,24-51,8313,7724,6559,88
Terra Norden25,4246,99-48,736,2515,2862,9725,42
WarrenWicklund Norden24,4539,94-44,3710,5935,4638,5211,29

Takk for at du abonnerer

Motta våre nyheter via Messenger

Jeg godtar brukvervilkårene
Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
01:19 Charlottesville-dømt vil trolig erklære seg skyldig i hatkrim01:07 Staten sier opp omstridt Aleris-avtale00:34 Kilde: Barr trenger uker, ikke måneder til å vurdere rapport00:24 Tetzschner mener Stortingets nye byggeregler ikke er nok00:19 Sveriges trener med blandede følelser00:14 Etiopia varsler havarirapport i løpet av uken00:12 Liverpools spissduo scoret i hver sin snuoperasjon00:07 Dansk supercomeback reddet Hareides elleville kamprekke00:04 Forbauset Lagerbäck satt på benken og småsvor23:48 Kamara: – Tung stemning, men ikke helt krise23:45 Tre i varetekt for omfattende bedrageri23:36 Hareides elleville kamprekke overlevde i dramatisk kamp23:35 Nordtveit sterk i troen tross norsk kollaps23:27 Spania cruiset til seier uten sjefen på sidelinjen22:44 Berget 3-3 for Norge i ellevill fotballkamp: – Sinnssykt viktig å score det målet22:22 Boeing 737 MAX 8-fly måtte nødlande i USA22:08 Brexit: Kan de omsider finne en utvei?21:51 Flere barn drept i bombeangrep mot sykehus i Jemen20:55 Avdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40 Politimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37 McGregor etterforskes for overgrep20:35 Tetzschner kritisk til Stortingets nye byggeregler: – En illusjon20:30 Rød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59 Raketter truer våpenhvile på Gazastripen19:45 Moi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41 Ny migrantkaravane på vei mot USA19:35 Uventet utfordring for NASA: Romherpes19:33 USA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19 Inspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11 Konvertitt-utvalget er lagt ned19:10 Norwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56 Hvem er kineserne som drar til Norge?17:41 Moren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19 Hells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02 Lindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57 Siktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54 Algeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19 Mann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17 Pasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11 FN skal granske massakre i Mali16:02 Frp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41 Er 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25 Lege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48 Netanyahu advarer Hamas14:36 Russland sparker alle sine dopingtestere14:27 Tre personer skadd da isras traff tog14:01 Vil ha slutt på å stille klokka14:00 Eks-Frp'er tapte søksmål13:54 Farlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36 To personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31 Klimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30 Cyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13 UEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09 Viking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56 To barn skadd i bussulykke i Oslo12:48 UP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47 Tyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38 Varsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31 Ingen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31 Elleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05 SV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52 Promillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51 Riksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32 Tillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31 Nye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16 1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09 Glenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07 Lavprisselskap kan gå konkurs10:44 Viking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42 – Solskjær kan få jobben denne uken10:41 Moxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23 Dramaten avlyser forestilling etter anklager09:45 VGs gransking lar vente på seg09:42 Uber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40 Flere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52 Vil rydde opp i mytene om plast i havet08:33 10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32 McGregor sier han legger opp08:31 Danmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30 Ronaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29 NSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19 – Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39 Sjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38 Vil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22 DSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18 Saudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47 Valgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43 Ingen skadd i boligbrann i Haugesund06:30 Kamp til døra om å bli SV-nestleder05:55 Nye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53 Flere veier stengt etter uvær05:50 Dette skjer i dag05:35 Nye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33 Det offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30 Dette skjedde i natt04:50 Australia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27 Ny AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15 Pentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06 Bolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22 Hovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet
Siste nytt
01:19VerdenCharlottesville-dømt vil trolig erklære seg skyldig i hatkrim01:07NorgeStaten sier opp omstridt Aleris-avtale00:34VerdenKilde: Barr trenger uker, ikke måneder til å vurdere rapport00:24NorgeTetzschner mener Stortingets nye byggeregler ikke er nok00:19SportSveriges trener med blandede følelser00:14VerdenEtiopia varsler havarirapport i løpet av uken00:12SportLiverpools spissduo scoret i hver sin snuoperasjon00:07SportDansk supercomeback reddet Hareides elleville kamprekke00:04SportForbauset Lagerbäck satt på benken og småsvor23:48SportKamara: – Tung stemning, men ikke helt krise23:45NorgeTre i varetekt for omfattende bedrageri23:36SportHareides elleville kamprekke overlevde i dramatisk kamp23:35SportNordtveit sterk i troen tross norsk kollaps23:27SportSpania cruiset til seier uten sjefen på sidelinjen22:44SportBerget 3-3 for Norge i ellevill fotballkamp: – Sinnssykt viktig å score det målet22:22VerdenBoeing 737 MAX 8-fly måtte nødlande i USA22:08VerdenBrexit: Kan de omsider finne en utvei?21:51VerdenFlere barn drept i bombeangrep mot sykehus i Jemen20:55NorgeAvdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40NorgePolitimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37SportMcGregor etterforskes for overgrep20:35NorgeTetzschner kritisk til Stortingets nye byggeregler: – En illusjon20:30VerdenRød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59VerdenRaketter truer våpenhvile på Gazastripen19:45SportMoi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41VerdenNy migrantkaravane på vei mot USA19:35Helse og livsstilUventet utfordring for NASA: Romherpes19:33VerdenUSA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19NorgeInspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11NorgeKonvertitt-utvalget er lagt ned19:10VerdenNorwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56ReiseHvem er kineserne som drar til Norge?17:41NorgeMoren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19NorgeHells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02SportLindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57VerdenSiktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54VerdenAlgeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19SportMann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17NorgePasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11VerdenFN skal granske massakre i Mali16:02PolitikkFrp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41VerdenEr 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25NorgeLege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48VerdenNetanyahu advarer Hamas14:36SportRussland sparker alle sine dopingtestere14:27NorgeTre personer skadd da isras traff tog14:01VerdenVil ha slutt på å stille klokka14:00NorgeEks-Frp'er tapte søksmål13:54NorgeFarlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36NorgeTo personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31VerdenKlimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30PengerCyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13SportUEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09ReiseViking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56NorgeTo barn skadd i bussulykke i Oslo12:48MotorUP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47ReiseTyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38NorgeVarsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31NorgeIngen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31NorgeElleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05PolitikkSV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52NorgePromillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51PengerRiksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32NorgeTillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31KulturNye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16Verden1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09SportGlenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07ReiseLavprisselskap kan gå konkurs10:44NorgeViking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42Sport– Solskjær kan få jobben denne uken10:41PolitikkMoxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23KulturDramaten avlyser forestilling etter anklager09:45KulturVGs gransking lar vente på seg09:42PengerUber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40VerdenFlere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52VerdenVil rydde opp i mytene om plast i havet08:33Norge10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32SportMcGregor sier han legger opp08:31VerdenDanmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30SportRonaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29SportNSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19Penger– Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39NorgeSjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38KulturVil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22NorgeDSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18VerdenSaudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47PolitikkValgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43NorgeIngen skadd i boligbrann i Haugesund06:30PolitikkKamp til døra om å bli SV-nestleder05:55VerdenNye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53NorgeFlere veier stengt etter uvær05:50NorgeDette skjer i dag05:35VerdenNye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33NorgeDet offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30NorgeDette skjedde i natt04:50VerdenAustralia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27PengerNy AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15VerdenPentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06VerdenBolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22NorgeHovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus