Meny

Kalenderårsavkastning norske aksjefond

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Dette er de norske aksjefondenes kalenderårsavkastning i årene 2003 til 2010.

Se også

Aksjefond
Les mer om aksjefond

Løpende avkastning
Sjekk hva fondet har gitt av avkastning i forskjellige perioder.

Nøkkeltall norske aksjefond
Her finner du de viktigste tallene for norske aksjefond på ABC Penger.

Sparemuligheter i aksjefond
Oversikten viser hvilke aksjefond du kan spare månedlige beløp i, og hva minstesparingen er.

Strategier norske aksjefond
Her finner du strategiene som de norske aksjefondene oppgir.

Alle tall er i prosenter. Listen er sortert etter type fond.

Det er bare når fondet har vært i drift hele året at vi har tatt med årsavkastningen.

Øverst ser du hvem som har vært de fem beste og fem dårligste norske fond de siste fire årene. Under dette en alfabetisk oversikt over avkastningen hvert år siden 2004. SMB-fondene finner du aller nederst.

Her finner du kalenderårsavkastningen i andre fond:

Nordiske aksjefond
Globale aksjefond
Andre aksjefond

Kombinasjonsfond
Obligasjonsfond

Pengemarkedsfond

Noe av forklaringen til hvilke fond som gjør det bra eller dårlig finner vi i utenlandsandelene. Fond som har en stor utenlandsandel vil gjøre det relativt bedre når det norske aksjemarkedet gjør det dårligere enn utlandet.

De beste og de dårligste

Nedenfor har vi tatt med de fem beste fondene og de fem dårligste fondene. Som du ser har det ikke vært noen fond som har ligget stabilt på toppen i flere år.

Fem beste 2010EndringFem beste 2009Endring
Terra Norge17,24Storebrand Vekst109,45
Storebrand Norge22,41Terra Norge91,04
Avanse Norge (II)21,82Terra SMB90,44
WarrenWicklund Norge18,19WarrenWicklund Norge88,25
DnB NOR Norge (IV)19,35NB Aksjefond86,88
Fem dårligste 2010Fem dårligste 2009
Storebrand PensjonSpar16,02Skagen Vekst48,06
Skagen Vekst15,4Terra Vekst45,67
Storebrand Verdi14,05Terra Spar45,46
Storebrand BarneSpar14,04Storebrand BarneSpar40,66
Holberg Norge8,89Storebrand PensjonSpar40,38
Fem beste 2008EndringFem beste 2007Endring
Storebrand PensjonSpar-41,88Alfred Berg Gambak22,87
Fondsfinans Aktiv-42,00Handelsbanken Norge20,98
Storebrand BarneSpar-42,60Fondsfinans Spar20,70
Skagen Vekst-43,65Fondsfinans Aktiv19,40
Pluss Aksje-45,61Alfred Berg Norge +17,99
Fem dårligste 2008Fem dårligste 2007
Nordea Vekst-56,99NB Plussfond2,80
NB Aksjefond-57,80Nordea Vekst1,30
Handelsbanken Norge-57,89Storebrand PensjonSpar1,15
Alfred Berg Gambak-58,61Storebrand BarneSpar0,42
WarrenWicklund Alpha-58,70Terra Vekst-6,70
Fem beste 2006EndringFem beste 2005Endring
WarrenWicklund Norge44,58Alfred Berg Gambak81,89
Storebrand Norge I41,28Holberg Norge81,35
Storebrand Optima Norge A39,72Alfred Berg Aktiv II62,40
Terra Spar38,30Alfred Berg Aktiv61,96
Danske Inv. Norske Aksjer Ins. I37,64Terra Vekst56,00
Fem dårligste 2006Fem dårligste 2005
Storebrand Vekst21,66Danske Invest Norge I35,37
Storebrand BarneSpar21,01Pluss Markedsverdi34,45
WarrenWicklund Alpha17,35NB Aksjefond32,08
NB Plussfond15,60Storebrand PensjonSpar29,46
Terra Vekst12,70Storebrand BarneSpar28,60
Fem beste 2004EndringFem beste 2003Endring
ODIN Norge55,95ODIN Norge75,09
WarrenWicklund Norge54,21WarrenWicklund Alpha74,61
Pareto Aksje Norge46,70Holberg Norge70,40
Delphi Norge44,08Delphi Norge68,71
Kaupthing Norge41,90Skagen Vekst66,25
Fem dårligste 2004Fem dårligste 2003
Terra Spar27,70Terra Spar40,50
Alfred Berg Gambak25,19Pluss Aksje39,07
Fondsfinans Aktiv24,60Storebrand PensjonSpar36,78
Storebrand BarneSpar17,91Storebrand BarneSpar36,06
Alfred Berg Aktiv13,40Terra Vekst30,60

Kalenderårsavkastning

Listen er alfabetisk sortert.

Norsk aksjefond2010200920082007200620052004
Alfred Berg Aktiv26,9871,77-56,0513,8529,6861,9613,40
Alfred Berg Aktiv II26,1972,57-56,5513,0528,9062,40
Alfred Berg Gambak28,5271,76-58,6122,8731,8181,8925,19
Alfred Berg Humanfond20,7371,50-55,2315,7122,6742,1331,24
Alfred Berg Indeks17,9464,08-52,6510,7831,8138,51
Alfred Berg Norge26,7466,02-56,1716,9830,1353,1036,00
Alfred Berg Norge +27,4172,42-55,8717,9930,5953,9636,65
Alfred Berg Norge Etisk25,0372,56-55,8015,4626,6641,5930,80
Atlas Norge18,2573,15-54,6415,8726,8553,7541,90
Avanse Norge (I)21,0665,93-55,0112,2029,9740,2837,90
Avanse Norge (II)21,8267,20-54,8512,8030,7343,3337,24
Carnegie Aksje Norge24,3862,98-54,9014,3935,9443,0341,87
Carnegie Norge Indeks17,0266,89-52,4711,7332,8639,3835,67
Danske Invest Norge I22,9573,99-49,4212,9930,6835,3739,22
Danske Invest Norge II24,2074,99-48,4813,3731,4736,5140,20
Danske Invest Norske Aksjer Inst. I21,6476,59-49,5514,3937,6437,6140,54
Danske Invest Norske Aksjer Inst. II24,1175,30-48,71
Delphi Norge23,6080,27-53,9216,7323,3654,4044,08
DnB NOR Barnefond17,1557,49-48,178,3428,4936,2929,39
DnB NOR Norge (I)18,0870,53-52,3413,0933,6740,1836,13
DnB NOR Norge (III)19,0171,79-51,9714,3034,9741,3336,88
DnB NOR Norge (IV)19,3572,56-51,9314,5035,4041,8237,75
DnB NOR Norge Selektiv (I)19,5669,35-52,6616,2729,1842,9840,91
DnB NOR Norge Selektiv (II)20,6170,75-51,8717,4530,3044,0140,10
DnB NOR Norge Selektiv (III)21,0471,73-52,0917,6830,7444,0537,24
Fondsfinans Aktiv16,4555,15-41,9919,3634,5247,8424,58
Fondsfinans Spar23,0282,28-48,2120,7434,4253,9330,38
Handelsbanken Norge20,7270,64-57,8920,9836,6040,2232,70
Holberg Norge8,8972,17-48,037,7026,4081,3539,50
KLP AksjeNorge25,3378,23-54,5813,1932,7745,7740,44
KLP AksjeNorge Indeks18,0764,79-53,8311,8632,67
KLP AksjeNorge Indeks II18,0264,66
Landkreditt Norge23,1283,30-45,9014,80
Nordea Avkastning22,8974,54-56,3010,6630,6240,4235,92
Nordea Kapital24,3775,03-55,2611,2832,0241,3437,08
Nordea Norge Verdi21,2468,50-54,307,4034,7640,2936,46
Nordea Vekst22,2574,98-56,991,3027,5641,4534,24
ODIN Norge23,8549,64-50,903,5025,9153,0955,95
Orkla Finans Investment Fund20,1572,66-54,4013,2022,0045,5339,80
Pareto Aksje Norge29,0274,46-51,107,4336,5954,4446,70
Pareto Verdi27,2671,89-50,905,9832,98
Pluss Aksje22,2972,29-45,619,6423,7536,8633,18
Pluss Indeks17,7768,24-52,1212,9333,3036,3535,82
Pluss Markedsverdi23,7178,76-49,998,3631,4034,4536,76
Postbanken Norge18,0970,46-52,2913,2633,7040,3236,14
Skagen Vekst15,4048,06-43,659,8532,4948,1531,75
Storebrand Aksje Innland19,7869,14-53,5814,2836,3147,7441,71
Storebrand BarneSpar14,0440,66-42,600,4221,0128,6017,91
Storebrand Norge22,4175,00-56,2213,5236,7442,5835,74
Storebrand Norge I20,1674,86-54,9714,5241,2849,7838,80
Storebrand Optima Norge A20,2774,19-54,7513,5039,7246,9239,17
Storebrand PensjonSpar16,0240,38-41,881,1521,9629,4629,46
Storebrand Vekst24,70109,45-54,423,4621,6635,6530,22
Storebrand Verdi14,0560,84-51,0416,6036,4950,1439,21
Terra Norge17,2491,04-52,698,4926,7749,5931,31
Terra SMB23,9390,44-52,422,8315,5844,7436,60
Terra Spar18,2845,46-52,809,2038,2545,2827,71
Terra Vekst20,0445,67-53,13-6,6512,7056,0035,73
WarrenWicklund Norge18,1988,25-54,6816,3844,5851,9054,21
Norske SMB-fond2010200920082007200620052004
Danske Invest Norge Vekst14,3580,81-55,492,7624,3348,8148,8
Delphi Vekst20,4763,19-51,5014,6223,1244,8435,51
DnB NOR SMB15,8695,18-60,3212,4543,9095,8836,10
Nordea SMB9,9162,14-57,210,4844,9880,1136,41

Takk for at du abonnerer

Motta våre nyheter via Messenger

Jeg godtar brukvervilkårene
Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
20:55 Avdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40 Politimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37 McGregor etterforskes for overgrep20:35 Stortinget vedtok regler som skal hindre nye byggeskandaler20:30 Rød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59 Flyalarmen har gått på nytt i Israel19:45 Moi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41 Ny migrantkaravane på vei mot USA19:35 Uventet utfordring for NASA: Romherpes19:33 USA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19 Inspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11 Konvertitt-utvalget er lagt ned19:10 Norwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56 Hvem er kineserne som drar til Norge?17:41 Moren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19 Hells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02 Lindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57 Siktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54 Algeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19 Mann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17 Pasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11 FN skal granske massakre i Mali16:02 Frp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41 Er 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25 Lege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48 Netanyahu advarer Hamas14:36 Russland sparker alle sine dopingtestere14:27 Tre personer skadd da isras traff tog14:01 Vil ha slutt på å stille klokka14:00 Eks-Frp'er tapte søksmål13:54 Farlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36 To personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31 Klimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30 Cyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13 UEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09 Viking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56 To barn skadd i bussulykke i Oslo12:48 UP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47 Tyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38 Varsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31 Ingen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31 Elleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05 SV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52 Promillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51 Riksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32 Tillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31 Nye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16 1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09 Glenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07 Lavprisselskap kan gå konkurs10:44 Viking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42 – Solskjær kan få jobben denne uken10:41 Moxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23 Dramaten avlyser forestilling etter anklager09:45 VGs gransking lar vente på seg09:42 Uber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40 Flere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52 Vil rydde opp i mytene om plast i havet08:33 10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32 McGregor sier han legger opp08:31 Danmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30 Ronaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29 NSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19 – Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39 Sjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38 Vil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22 DSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18 Saudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47 Valgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43 Ingen skadd i boligbrann i Haugesund06:30 Kamp til døra om å bli SV-nestleder05:55 Nye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53 Flere veier stengt etter uvær05:50 Dette skjer i dag05:35 Nye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33 Det offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30 Dette skjedde i natt04:50 Australia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27 Ny AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15 Pentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06 Bolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22 Hovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet02:52 Fortsatt dragkamp om Muellers rapport02:30 Tidenes laveste seertall for Skavlan01:58 Frp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb01:55 Mexico krever unnskyldning for overgrep i kolonitiden01:44 Brann ved resirkuleringsanlegg i Kristiansund slukket01:27 Franske muslimer til sak mot Facebook og Google for terrorvideo01:11 Underhuset tar mer kontroll over brexitprosessen01:01 Borgerlig samarbeid for Ap i hver tredje kommune00:15 Rekordmange medlemmer i SV23:49 Erdogan: Hagia Sofia kan bli moské23:16 Valutakurser 25.03 (22.03)22:47 Brasils ekspresident Temer blir løslatt22:43 Frp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb22:38 Barkley-dobbel da England snudde mot Montenegro22:23 Røymark avgjorde for VIF21:48 Vegvesenet avslørte lastebilsjåfører med to jobber og sjåførkort21:45 Xi og Macron holdt toppmøte i Paris21:37 Nytt omfattende strømbrudd i Venezuela
Siste nytt
20:55NorgeAvdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40NorgePolitimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37SportMcGregor etterforskes for overgrep20:35NorgeStortinget vedtok regler som skal hindre nye byggeskandaler20:30VerdenRød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59VerdenFlyalarmen har gått på nytt i Israel19:45SportMoi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41VerdenNy migrantkaravane på vei mot USA19:35Helse og livsstilUventet utfordring for NASA: Romherpes19:33VerdenUSA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19NorgeInspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11NorgeKonvertitt-utvalget er lagt ned19:10VerdenNorwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56ReiseHvem er kineserne som drar til Norge?17:41NorgeMoren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19NorgeHells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02SportLindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57VerdenSiktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54VerdenAlgeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19SportMann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17NorgePasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11VerdenFN skal granske massakre i Mali16:02PolitikkFrp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41VerdenEr 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25NorgeLege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48VerdenNetanyahu advarer Hamas14:36SportRussland sparker alle sine dopingtestere14:27NorgeTre personer skadd da isras traff tog14:01VerdenVil ha slutt på å stille klokka14:00NorgeEks-Frp'er tapte søksmål13:54NorgeFarlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36NorgeTo personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31VerdenKlimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30PengerCyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13SportUEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09ReiseViking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56NorgeTo barn skadd i bussulykke i Oslo12:48MotorUP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47ReiseTyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38NorgeVarsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31NorgeIngen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31NorgeElleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05PolitikkSV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52NorgePromillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51PengerRiksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32NorgeTillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31KulturNye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16Verden1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09SportGlenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07ReiseLavprisselskap kan gå konkurs10:44NorgeViking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42Sport– Solskjær kan få jobben denne uken10:41PolitikkMoxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23KulturDramaten avlyser forestilling etter anklager09:45KulturVGs gransking lar vente på seg09:42PengerUber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40VerdenFlere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52VerdenVil rydde opp i mytene om plast i havet08:33Norge10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32SportMcGregor sier han legger opp08:31VerdenDanmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30SportRonaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29SportNSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19Penger– Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39NorgeSjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38KulturVil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22NorgeDSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18VerdenSaudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47PolitikkValgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43NorgeIngen skadd i boligbrann i Haugesund06:30PolitikkKamp til døra om å bli SV-nestleder05:55VerdenNye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53NorgeFlere veier stengt etter uvær05:50NorgeDette skjer i dag05:35VerdenNye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33NorgeDet offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30NorgeDette skjedde i natt04:50VerdenAustralia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27PengerNy AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15VerdenPentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06VerdenBolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22NorgeHovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet02:52PolitikkFortsatt dragkamp om Muellers rapport02:30NorgeTidenes laveste seertall for Skavlan01:58NorgeFrp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb01:55VerdenMexico krever unnskyldning for overgrep i kolonitiden01:44NorgeBrann ved resirkuleringsanlegg i Kristiansund slukket01:27KulturFranske muslimer til sak mot Facebook og Google for terrorvideo01:11PolitikkUnderhuset tar mer kontroll over brexitprosessen01:01PolitikkBorgerlig samarbeid for Ap i hver tredje kommune00:15PolitikkRekordmange medlemmer i SV23:49VerdenErdogan: Hagia Sofia kan bli moské23:16NorgeValutakurser 25.03 (22.03)22:47VerdenBrasils ekspresident Temer blir løslatt22:43PolitikkFrp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb22:38SportBarkley-dobbel da England snudde mot Montenegro22:23SportRøymark avgjorde for VIF21:48NorgeVegvesenet avslørte lastebilsjåfører med to jobber og sjåførkort21:45PolitikkXi og Macron holdt toppmøte i Paris21:37VerdenNytt omfattende strømbrudd i Venezuela
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus