Kalenderårsavkastning norske aksjefond

Dette er de norske aksjefondenes kalenderårsavkastning i årene 2003 til 2010.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Se også

Aksjefond
Les mer om aksjefond

Løpende avkastning
Sjekk hva fondet har gitt av avkastning i forskjellige perioder.

Nøkkeltall norske aksjefond
Her finner du de viktigste tallene for norske aksjefond på ABC Penger.

Sparemuligheter i aksjefond
Oversikten viser hvilke aksjefond du kan spare månedlige beløp i, og hva minstesparingen er.

Strategier norske aksjefond
Her finner du strategiene som de norske aksjefondene oppgir.

Alle tall er i prosenter. Listen er sortert etter type fond.

Det er bare når fondet har vært i drift hele året at vi har tatt med årsavkastningen.

Øverst ser du hvem som har vært de fem beste og fem dårligste norske fond de siste fire årene. Under dette en alfabetisk oversikt over avkastningen hvert år siden 2004. SMB-fondene finner du aller nederst.

Her finner du kalenderårsavkastningen i andre fond:

Nordiske aksjefond
Globale aksjefond
Andre aksjefond

Kombinasjonsfond
Obligasjonsfond

Pengemarkedsfond

Noe av forklaringen til hvilke fond som gjør det bra eller dårlig finner vi i utenlandsandelene. Fond som har en stor utenlandsandel vil gjøre det relativt bedre når det norske aksjemarkedet gjør det dårligere enn utlandet.

De beste og de dårligste

Nedenfor har vi tatt med de fem beste fondene og de fem dårligste fondene. Som du ser har det ikke vært noen fond som har ligget stabilt på toppen i flere år.

Fem beste 2010EndringFem beste 2009Endring
Terra Norge17,24Storebrand Vekst109,45
Storebrand Norge22,41Terra Norge91,04
Avanse Norge (II)21,82Terra SMB90,44
WarrenWicklund Norge18,19WarrenWicklund Norge88,25
DnB NOR Norge (IV)19,35NB Aksjefond86,88
Fem dårligste 2010Fem dårligste 2009
Storebrand PensjonSpar16,02Skagen Vekst48,06
Skagen Vekst15,4Terra Vekst45,67
Storebrand Verdi14,05Terra Spar45,46
Storebrand BarneSpar14,04Storebrand BarneSpar40,66
Holberg Norge8,89Storebrand PensjonSpar40,38
Fem beste 2008EndringFem beste 2007Endring
Storebrand PensjonSpar-41,88Alfred Berg Gambak22,87
Fondsfinans Aktiv-42,00Handelsbanken Norge20,98
Storebrand BarneSpar-42,60Fondsfinans Spar20,70
Skagen Vekst-43,65Fondsfinans Aktiv19,40
Pluss Aksje-45,61Alfred Berg Norge +17,99
Fem dårligste 2008Fem dårligste 2007
Nordea Vekst-56,99NB Plussfond2,80
NB Aksjefond-57,80Nordea Vekst1,30
Handelsbanken Norge-57,89Storebrand PensjonSpar1,15
Alfred Berg Gambak-58,61Storebrand BarneSpar0,42
WarrenWicklund Alpha-58,70Terra Vekst-6,70
Fem beste 2006EndringFem beste 2005Endring
WarrenWicklund Norge44,58Alfred Berg Gambak81,89
Storebrand Norge I41,28Holberg Norge81,35
Storebrand Optima Norge A39,72Alfred Berg Aktiv II62,40
Terra Spar38,30Alfred Berg Aktiv61,96
Danske Inv. Norske Aksjer Ins. I37,64Terra Vekst56,00
Fem dårligste 2006Fem dårligste 2005
Storebrand Vekst21,66Danske Invest Norge I35,37
Storebrand BarneSpar21,01Pluss Markedsverdi34,45
WarrenWicklund Alpha17,35NB Aksjefond32,08
NB Plussfond15,60Storebrand PensjonSpar29,46
Terra Vekst12,70Storebrand BarneSpar28,60
Fem beste 2004EndringFem beste 2003Endring
ODIN Norge55,95ODIN Norge75,09
WarrenWicklund Norge54,21WarrenWicklund Alpha74,61
Pareto Aksje Norge46,70Holberg Norge70,40
Delphi Norge44,08Delphi Norge68,71
Kaupthing Norge41,90Skagen Vekst66,25
Fem dårligste 2004Fem dårligste 2003
Terra Spar27,70Terra Spar40,50
Alfred Berg Gambak25,19Pluss Aksje39,07
Fondsfinans Aktiv24,60Storebrand PensjonSpar36,78
Storebrand BarneSpar17,91Storebrand BarneSpar36,06
Alfred Berg Aktiv13,40Terra Vekst30,60

Kalenderårsavkastning

Listen er alfabetisk sortert.

Norsk aksjefond2010200920082007200620052004
Alfred Berg Aktiv26,9871,77-56,0513,8529,6861,9613,40
Alfred Berg Aktiv II26,1972,57-56,5513,0528,9062,40
Alfred Berg Gambak28,5271,76-58,6122,8731,8181,8925,19
Alfred Berg Humanfond20,7371,50-55,2315,7122,6742,1331,24
Alfred Berg Indeks17,9464,08-52,6510,7831,8138,51
Alfred Berg Norge26,7466,02-56,1716,9830,1353,1036,00
Alfred Berg Norge +27,4172,42-55,8717,9930,5953,9636,65
Alfred Berg Norge Etisk25,0372,56-55,8015,4626,6641,5930,80
Atlas Norge18,2573,15-54,6415,8726,8553,7541,90
Avanse Norge (I)21,0665,93-55,0112,2029,9740,2837,90
Avanse Norge (II)21,8267,20-54,8512,8030,7343,3337,24
Carnegie Aksje Norge24,3862,98-54,9014,3935,9443,0341,87
Carnegie Norge Indeks17,0266,89-52,4711,7332,8639,3835,67
Danske Invest Norge I22,9573,99-49,4212,9930,6835,3739,22
Danske Invest Norge II24,2074,99-48,4813,3731,4736,5140,20
Danske Invest Norske Aksjer Inst. I21,6476,59-49,5514,3937,6437,6140,54
Danske Invest Norske Aksjer Inst. II24,1175,30-48,71
Delphi Norge23,6080,27-53,9216,7323,3654,4044,08
DnB NOR Barnefond17,1557,49-48,178,3428,4936,2929,39
DnB NOR Norge (I)18,0870,53-52,3413,0933,6740,1836,13
DnB NOR Norge (III)19,0171,79-51,9714,3034,9741,3336,88
DnB NOR Norge (IV)19,3572,56-51,9314,5035,4041,8237,75
DnB NOR Norge Selektiv (I)19,5669,35-52,6616,2729,1842,9840,91
DnB NOR Norge Selektiv (II)20,6170,75-51,8717,4530,3044,0140,10
DnB NOR Norge Selektiv (III)21,0471,73-52,0917,6830,7444,0537,24
Fondsfinans Aktiv16,4555,15-41,9919,3634,5247,8424,58
Fondsfinans Spar23,0282,28-48,2120,7434,4253,9330,38
Handelsbanken Norge20,7270,64-57,8920,9836,6040,2232,70
Holberg Norge8,8972,17-48,037,7026,4081,3539,50
KLP AksjeNorge25,3378,23-54,5813,1932,7745,7740,44
KLP AksjeNorge Indeks18,0764,79-53,8311,8632,67
KLP AksjeNorge Indeks II18,0264,66
Landkreditt Norge23,1283,30-45,9014,80
Nordea Avkastning22,8974,54-56,3010,6630,6240,4235,92
Nordea Kapital24,3775,03-55,2611,2832,0241,3437,08
Nordea Norge Verdi21,2468,50-54,307,4034,7640,2936,46
Nordea Vekst22,2574,98-56,991,3027,5641,4534,24
ODIN Norge23,8549,64-50,903,5025,9153,0955,95
Orkla Finans Investment Fund20,1572,66-54,4013,2022,0045,5339,80
Pareto Aksje Norge29,0274,46-51,107,4336,5954,4446,70
Pareto Verdi27,2671,89-50,905,9832,98
Pluss Aksje22,2972,29-45,619,6423,7536,8633,18
Pluss Indeks17,7768,24-52,1212,9333,3036,3535,82
Pluss Markedsverdi23,7178,76-49,998,3631,4034,4536,76
Postbanken Norge18,0970,46-52,2913,2633,7040,3236,14
Skagen Vekst15,4048,06-43,659,8532,4948,1531,75
Storebrand Aksje Innland19,7869,14-53,5814,2836,3147,7441,71
Storebrand BarneSpar14,0440,66-42,600,4221,0128,6017,91
Storebrand Norge22,4175,00-56,2213,5236,7442,5835,74
Storebrand Norge I20,1674,86-54,9714,5241,2849,7838,80
Storebrand Optima Norge A20,2774,19-54,7513,5039,7246,9239,17
Storebrand PensjonSpar16,0240,38-41,881,1521,9629,4629,46
Storebrand Vekst24,70109,45-54,423,4621,6635,6530,22
Storebrand Verdi14,0560,84-51,0416,6036,4950,1439,21
Terra Norge17,2491,04-52,698,4926,7749,5931,31
Terra SMB23,9390,44-52,422,8315,5844,7436,60
Terra Spar18,2845,46-52,809,2038,2545,2827,71
Terra Vekst20,0445,67-53,13-6,6512,7056,0035,73
WarrenWicklund Norge18,1988,25-54,6816,3844,5851,9054,21
Norske SMB-fond2010200920082007200620052004
Danske Invest Norge Vekst14,3580,81-55,492,7624,3348,8148,8
Delphi Vekst20,4763,19-51,5014,6223,1244,8435,51
DnB NOR SMB15,8695,18-60,3212,4543,9095,8836,10
Nordea SMB9,9162,14-57,210,4844,9880,1136,41

Personvernpolicy