Kalenderårsavkastning norske aksjefond

Dette er de norske aksjefondenes kalenderårsavkastning i årene 2003 til 2010.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Se også

Aksjefond
Les mer om aksjefond

Løpende avkastning
Sjekk hva fondet har gitt av avkastning i forskjellige perioder.

Nøkkeltall norske aksjefond
Her finner du de viktigste tallene for norske aksjefond på ABC Penger.

Sparemuligheter i aksjefond
Oversikten viser hvilke aksjefond du kan spare månedlige beløp i, og hva minstesparingen er.

Strategier norske aksjefond
Her finner du strategiene som de norske aksjefondene oppgir.

Alle tall er i prosenter. Listen er sortert etter type fond.

Det er bare når fondet har vært i drift hele året at vi har tatt med årsavkastningen.

Øverst ser du hvem som har vært de fem beste og fem dårligste norske fond de siste fire årene. Under dette en alfabetisk oversikt over avkastningen hvert år siden 2004. SMB-fondene finner du aller nederst.

Her finner du kalenderårsavkastningen i andre fond:

Nordiske aksjefond
Globale aksjefond
Andre aksjefond

Kombinasjonsfond
Obligasjonsfond

Pengemarkedsfond

Noe av forklaringen til hvilke fond som gjør det bra eller dårlig finner vi i utenlandsandelene. Fond som har en stor utenlandsandel vil gjøre det relativt bedre når det norske aksjemarkedet gjør det dårligere enn utlandet.

De beste og de dårligste

Nedenfor har vi tatt med de fem beste fondene og de fem dårligste fondene. Som du ser har det ikke vært noen fond som har ligget stabilt på toppen i flere år.

Fem beste 2010EndringFem beste 2009Endring
Terra Norge17,24Storebrand Vekst109,45
Storebrand Norge22,41Terra Norge91,04
Avanse Norge (II)21,82Terra SMB90,44
WarrenWicklund Norge18,19WarrenWicklund Norge88,25
DnB NOR Norge (IV)19,35NB Aksjefond86,88
Fem dårligste 2010Fem dårligste 2009
Storebrand PensjonSpar16,02Skagen Vekst48,06
Skagen Vekst15,4Terra Vekst45,67
Storebrand Verdi14,05Terra Spar45,46
Storebrand BarneSpar14,04Storebrand BarneSpar40,66
Holberg Norge8,89Storebrand PensjonSpar40,38
Fem beste 2008EndringFem beste 2007Endring
Storebrand PensjonSpar-41,88Alfred Berg Gambak22,87
Fondsfinans Aktiv-42,00Handelsbanken Norge20,98
Storebrand BarneSpar-42,60Fondsfinans Spar20,70
Skagen Vekst-43,65Fondsfinans Aktiv19,40
Pluss Aksje-45,61Alfred Berg Norge +17,99
Fem dårligste 2008Fem dårligste 2007
Nordea Vekst-56,99NB Plussfond2,80
NB Aksjefond-57,80Nordea Vekst1,30
Handelsbanken Norge-57,89Storebrand PensjonSpar1,15
Alfred Berg Gambak-58,61Storebrand BarneSpar0,42
WarrenWicklund Alpha-58,70Terra Vekst-6,70
Fem beste 2006EndringFem beste 2005Endring
WarrenWicklund Norge44,58Alfred Berg Gambak81,89
Storebrand Norge I41,28Holberg Norge81,35
Storebrand Optima Norge A39,72Alfred Berg Aktiv II62,40
Terra Spar38,30Alfred Berg Aktiv61,96
Danske Inv. Norske Aksjer Ins. I37,64Terra Vekst56,00
Fem dårligste 2006Fem dårligste 2005
Storebrand Vekst21,66Danske Invest Norge I35,37
Storebrand BarneSpar21,01Pluss Markedsverdi34,45
WarrenWicklund Alpha17,35NB Aksjefond32,08
NB Plussfond15,60Storebrand PensjonSpar29,46
Terra Vekst12,70Storebrand BarneSpar28,60
Fem beste 2004EndringFem beste 2003Endring
ODIN Norge55,95ODIN Norge75,09
WarrenWicklund Norge54,21WarrenWicklund Alpha74,61
Pareto Aksje Norge46,70Holberg Norge70,40
Delphi Norge44,08Delphi Norge68,71
Kaupthing Norge41,90Skagen Vekst66,25
Fem dårligste 2004Fem dårligste 2003
Terra Spar27,70Terra Spar40,50
Alfred Berg Gambak25,19Pluss Aksje39,07
Fondsfinans Aktiv24,60Storebrand PensjonSpar36,78
Storebrand BarneSpar17,91Storebrand BarneSpar36,06
Alfred Berg Aktiv13,40Terra Vekst30,60

Kalenderårsavkastning

Listen er alfabetisk sortert.

Norsk aksjefond2010200920082007200620052004
Alfred Berg Aktiv26,9871,77-56,0513,8529,6861,9613,40
Alfred Berg Aktiv II26,1972,57-56,5513,0528,9062,40
Alfred Berg Gambak28,5271,76-58,6122,8731,8181,8925,19
Alfred Berg Humanfond20,7371,50-55,2315,7122,6742,1331,24
Alfred Berg Indeks17,9464,08-52,6510,7831,8138,51
Alfred Berg Norge26,7466,02-56,1716,9830,1353,1036,00
Alfred Berg Norge +27,4172,42-55,8717,9930,5953,9636,65
Alfred Berg Norge Etisk25,0372,56-55,8015,4626,6641,5930,80
Atlas Norge18,2573,15-54,6415,8726,8553,7541,90
Avanse Norge (I)21,0665,93-55,0112,2029,9740,2837,90
Avanse Norge (II)21,8267,20-54,8512,8030,7343,3337,24
Carnegie Aksje Norge24,3862,98-54,9014,3935,9443,0341,87
Carnegie Norge Indeks17,0266,89-52,4711,7332,8639,3835,67
Danske Invest Norge I22,9573,99-49,4212,9930,6835,3739,22
Danske Invest Norge II24,2074,99-48,4813,3731,4736,5140,20
Danske Invest Norske Aksjer Inst. I21,6476,59-49,5514,3937,6437,6140,54
Danske Invest Norske Aksjer Inst. II24,1175,30-48,71
Delphi Norge23,6080,27-53,9216,7323,3654,4044,08
DnB NOR Barnefond17,1557,49-48,178,3428,4936,2929,39
DnB NOR Norge (I)18,0870,53-52,3413,0933,6740,1836,13
DnB NOR Norge (III)19,0171,79-51,9714,3034,9741,3336,88
DnB NOR Norge (IV)19,3572,56-51,9314,5035,4041,8237,75
DnB NOR Norge Selektiv (I)19,5669,35-52,6616,2729,1842,9840,91
DnB NOR Norge Selektiv (II)20,6170,75-51,8717,4530,3044,0140,10
DnB NOR Norge Selektiv (III)21,0471,73-52,0917,6830,7444,0537,24
Fondsfinans Aktiv16,4555,15-41,9919,3634,5247,8424,58
Fondsfinans Spar23,0282,28-48,2120,7434,4253,9330,38
Handelsbanken Norge20,7270,64-57,8920,9836,6040,2232,70
Holberg Norge8,8972,17-48,037,7026,4081,3539,50
KLP AksjeNorge25,3378,23-54,5813,1932,7745,7740,44
KLP AksjeNorge Indeks18,0764,79-53,8311,8632,67
KLP AksjeNorge Indeks II18,0264,66
Landkreditt Norge23,1283,30-45,9014,80
Nordea Avkastning22,8974,54-56,3010,6630,6240,4235,92
Nordea Kapital24,3775,03-55,2611,2832,0241,3437,08
Nordea Norge Verdi21,2468,50-54,307,4034,7640,2936,46
Nordea Vekst22,2574,98-56,991,3027,5641,4534,24
ODIN Norge23,8549,64-50,903,5025,9153,0955,95
Orkla Finans Investment Fund20,1572,66-54,4013,2022,0045,5339,80
Pareto Aksje Norge29,0274,46-51,107,4336,5954,4446,70
Pareto Verdi27,2671,89-50,905,9832,98
Pluss Aksje22,2972,29-45,619,6423,7536,8633,18
Pluss Indeks17,7768,24-52,1212,9333,3036,3535,82
Pluss Markedsverdi23,7178,76-49,998,3631,4034,4536,76
Postbanken Norge18,0970,46-52,2913,2633,7040,3236,14
Skagen Vekst15,4048,06-43,659,8532,4948,1531,75
Storebrand Aksje Innland19,7869,14-53,5814,2836,3147,7441,71
Storebrand BarneSpar14,0440,66-42,600,4221,0128,6017,91
Storebrand Norge22,4175,00-56,2213,5236,7442,5835,74
Storebrand Norge I20,1674,86-54,9714,5241,2849,7838,80
Storebrand Optima Norge A20,2774,19-54,7513,5039,7246,9239,17
Storebrand PensjonSpar16,0240,38-41,881,1521,9629,4629,46
Storebrand Vekst24,70109,45-54,423,4621,6635,6530,22
Storebrand Verdi14,0560,84-51,0416,6036,4950,1439,21
Terra Norge17,2491,04-52,698,4926,7749,5931,31
Terra SMB23,9390,44-52,422,8315,5844,7436,60
Terra Spar18,2845,46-52,809,2038,2545,2827,71
Terra Vekst20,0445,67-53,13-6,6512,7056,0035,73
WarrenWicklund Norge18,1988,25-54,6816,3844,5851,9054,21
Norske SMB-fond2010200920082007200620052004
Danske Invest Norge Vekst14,3580,81-55,492,7624,3348,8148,8
Delphi Vekst20,4763,19-51,5014,6223,1244,8435,51
DnB NOR SMB15,8695,18-60,3212,4543,9095,8836,10
Nordea SMB9,9162,14-57,210,4844,9880,1136,41

Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
08:06 En hel generasjon kjenner ingen annen virkelighet enn Putin som «den naturlige lederen»07:02 Nord-Korea sendte opp to nye raketter06:51 Saudi-Arabia skjøt ned raketter over Riyadh06:34 Hellandsbygd fortsatt isolert etter steinras05:52 Vedum vil granske beredskapen etter viruskrisen05:52 Kona til Canadas statsminister friskmeldt fra covid-1905:50 Dette skjer i dag05:30 Dette skjedde i natt05:27 Forhandlinger om ny OL-dato i siste fase04:45 Den maritime næringen tror ikke krisepakke vil hjelpe04:45 4.107 registrerte koronatilfeller i Norge – opp 26203:39 Mann i 40-årene antatt omkommet etter snøskred ved Rjukan03:08 Over 20.500 studenter og ansatte klare til å hjelpe helsevesenet03:05 Grønland forbyr alkohol under koronakrisen01:15 Studentsamskipnaden SiO permitterer 350 ansatte00:56 Koronanyheter kan gi ny omtalerekord i norske medier22:38 Klopp om Liverpool-Atletico Madrid: Kampen burde aldri blitt spilt22:35 Neville foreslår tiltak for å fullføre fotballsesongen i England22:09 Saudi-Arabia har avskåret raketter over Riyadh21:55 Få nordmenn har tillit til at Nav klarer å håndtere coronakrisen21:25 40 personer og lavinehunder leter etter person tatt av ras ved Rjukan21:24 Over 30.000 coronadødsfall i verden21:22 Eldre person med coronasmitte døde på omsorgssenter i Kristiansand20:56 Svensk studie: Mye pollen øker corana-faren20:22 Langrenn: Dyrhaug vraket fra landslaget20:20 – Gi Israel beskjed om å fjerne restriksjonene som rammer Gazas helsevesen19:58 Spania innfører to ukers karantene19:57 319 nye coronadødsfall i Frankrike19:27 Glem dorullene - nå bør du kanskje hamstre kondomer19:27 Uvær stenger veier i Nord-Norge18:58 Trump vurderer å sette New York og omegn i karantene18:38 Person tatt av ras ved Rjukan18:36 «Vi balanserer på en knivsegg»: Kappløpet mot en corona-vaksine18:23 Over 10.000 coronadødsfall i Italia18:21 70–80 personer isolert etter steinras18:20 Meny kaller tilbake kyllingrett etter listeriafunn17:58 Krenket portforbud, ble satt i hundebur17:34 To OL-vinnere mistenkt for doping, Russland stopper all testing17:08 I New York tar coronaviruset livet av én innbygger hvert 17. minutt17:06 Finvær i Oslo – mye folk ute på tur16:56 Arbeiderpartiet krever garantilønn for fastleger16:41 Kina har sendt corona-hjelp til Pakistan16:40 I natt stilles klokkene én time fram16:33 Tenåring død i USA etter å ha blitt nektet legehjelp16:30 Usedvanlig spilleroppfølgning i Röslers Düsseldorf: De roper og skriker på webkamera16:20 Eldre coronasmittet kvinne døde på sykehjem i Drammen16:12 Putin stenger alle grenser16:10 Tre personer til sykehus etter frontkollisjon i Troms15:47 Over 100 coronasmittede døde i Sverige15:40 Første corona-dødsfall i Telemark15:06 De rødgrønne blokkerer kriseforskrifter14:54 Norge takket ja til smittevern-donasjon fra Kinas rikeste mann13:50 Tenåring død i USA etter å ha blitt nektet legehjelp13:31 Nærmer seg Italia: Hvorfor er det så ille i Spania?12:44 Høyre og Arbeiderpartiet fram etter virusutbruddet12:20 Forskere skal prøve å gi coronasyke blod fra folk som har blitt friske av viruset11:02 Ett år siden Solskjær ble fast ansatt i United – her er fasiten10:06 Uvær stenger veier i Troms og Finnmark09:25 Spillet om Northconnect inn i sluttfasen: Sp, Rødt, SV og Frp får ikke med seg Ap09:09 Erna Solberg glad for å ha oljefondet i krisen: Vi er i en veldig gunstig posisjon08:49 Coronakrisen: «Firerbanden» på Stortinget kvesser knivene08:09 Helt i det blå om coronakrisen rammer sommerferien08:08 Ingen mistenkt etter bilbrann i Oslo07:58 Forsvaret i Canada vil verne landet mot virus07:39 Etterforskningen av overgrepssiktet idrettsdommer er ferdig07:00 Melby utreder utvidet skoleåpning06:50 Legendarisk borgerrettsforkjemper i USA er død06:00 Dette skjer i dag05:30 Dette skjedde i natt04:45 3.845 registrerte koronatilfeller i Norge – opp 26404:43 Serbisk mann fengslet i tre år for å ha brutt isolasjon04:12 Ingen lokalt smittede i Kina02:22 Seks nordmenn på koronafritt kontinent02:01 Kombinert-ansatte permitteres01:39 Syrelekkasje stopper ikke Kavlis produksjon01:33 Omfattende politisperringer rundt Finlands hovedstad00:54 Tidligere general i Venezuela har meldt seg etter amerikansk narkosiktelse22:51 Lampard: – Vanskelig for Chelsea-spillerne å være motiverte i denne krisen22:39 Over 100.000 registrerte smittetilfeller i USA22:14 Trump tyr til krigslov: – Avgjørende for nasjonen21:51 Trump har signert omfattende krisepakke21:45 Ahus med nye retningslinjer for behandling av coronapasienter i livets siste fase21:21 Skolenes landsforbund ber kunnskapsministeren utsette innføring av skolereform: – Uansvarlig20:56 AUF: Norge må hente 3.500 Moria-flyktninger20:26 Fem nye coronadødsfall meldt i Norge fredag20:18 Svensk syklist vil avlyse Tour de France om rittet går uten tilskuere19:37 Fire døde på nederlandsk cruiseskip19:21 Oddbjørn overlevde norgeshistoriens verste arbeidsulykke: – Venner ble delt i to19:13 EU-rådgiver ut mot corona-strategien: – Vi skyver epidemien foran oss18:36 Serviceteknikere i Coca-Cola vant: Reisetid er arbeidstid, slår Høyesterett fast18:23 Mann dømt til 45 dagers fengsel etter kollisjon med Sigvart Dagsland18:18 Derfor er dødstallene i Sverige og Danmark høyere enn i Norge17:40 Historisk høy oppslutning om Trump17:39 Syklist omkom etter påkjørsel i Holmestrand17:14 «Supermennesker»: Slik vi forskere utnytte de som er friske fra corona17:13 Märtha Louise åpner om sorgen: – Vanskeligste vi har vært gjennom16:45 Ødegaards lagkompis om viruskrisen i Spania: – Blir verre og verre16:40 Giske raser mot Raja: – Virker helt misforstått16:33 Oljeprisen på det laveste siden 200316:22 Norge henter ikke hjem soldater
Siste nytt
08:06VerdenEn hel generasjon kjenner ingen annen virkelighet enn Putin som «den naturlige lederen»07:02VerdenNord-Korea sendte opp to nye raketter06:51VerdenSaudi-Arabia skjøt ned raketter over Riyadh06:34NorgeHellandsbygd fortsatt isolert etter steinras05:52NorgeVedum vil granske beredskapen etter viruskrisen05:52VerdenKona til Canadas statsminister friskmeldt fra covid-1905:50NorgeDette skjer i dag05:30NorgeDette skjedde i natt05:27SportForhandlinger om ny OL-dato i siste fase04:45NorgeDen maritime næringen tror ikke krisepakke vil hjelpe04:45Norge4.107 registrerte koronatilfeller i Norge – opp 26203:39NorgeMann i 40-årene antatt omkommet etter snøskred ved Rjukan03:08NorgeOver 20.500 studenter og ansatte klare til å hjelpe helsevesenet03:05VerdenGrønland forbyr alkohol under koronakrisen01:15NorgeStudentsamskipnaden SiO permitterer 350 ansatte00:56NorgeKoronanyheter kan gi ny omtalerekord i norske medier22:38SportKlopp om Liverpool-Atletico Madrid: Kampen burde aldri blitt spilt22:35SportNeville foreslår tiltak for å fullføre fotballsesongen i England22:09VerdenSaudi-Arabia har avskåret raketter over Riyadh21:55PrivatøkonomiFå nordmenn har tillit til at Nav klarer å håndtere coronakrisen21:25Norge40 personer og lavinehunder leter etter person tatt av ras ved Rjukan21:24Helse og livsstilOver 30.000 coronadødsfall i verden21:22Helse og livsstilEldre person med coronasmitte døde på omsorgssenter i Kristiansand20:56Helse og livsstilSvensk studie: Mye pollen øker corana-faren20:22SportLangrenn: Dyrhaug vraket fra landslaget20:20Politikk– Gi Israel beskjed om å fjerne restriksjonene som rammer Gazas helsevesen19:58Helse og livsstilSpania innfører to ukers karantene19:57Helse og livsstil319 nye coronadødsfall i Frankrike19:27Helse og livsstilGlem dorullene - nå bør du kanskje hamstre kondomer19:27NorgeUvær stenger veier i Nord-Norge18:58Helse og livsstilTrump vurderer å sette New York og omegn i karantene18:38NorgePerson tatt av ras ved Rjukan18:36Helse og livsstil«Vi balanserer på en knivsegg»: Kappløpet mot en corona-vaksine18:23Helse og livsstilOver 10.000 coronadødsfall i Italia18:21Norge70–80 personer isolert etter steinras18:20Mat og drikkeMeny kaller tilbake kyllingrett etter listeriafunn17:58Helse og livsstilKrenket portforbud, ble satt i hundebur17:34SportTo OL-vinnere mistenkt for doping, Russland stopper all testing17:08Helse og livsstilI New York tar coronaviruset livet av én innbygger hvert 17. minutt17:06NorgeFinvær i Oslo – mye folk ute på tur16:56NorgeArbeiderpartiet krever garantilønn for fastleger16:41VerdenKina har sendt corona-hjelp til Pakistan16:40NorgeI natt stilles klokkene én time fram16:33VerdenTenåring død i USA etter å ha blitt nektet legehjelp16:30SportUsedvanlig spilleroppfølgning i Röslers Düsseldorf: De roper og skriker på webkamera16:20Helse og livsstilEldre coronasmittet kvinne døde på sykehjem i Drammen16:12Helse og livsstilPutin stenger alle grenser16:10NorgeTre personer til sykehus etter frontkollisjon i Troms15:47Helse og livsstilOver 100 coronasmittede døde i Sverige15:40Helse og livsstilFørste corona-dødsfall i Telemark15:06NorgeDe rødgrønne blokkerer kriseforskrifter14:54NorgeNorge takket ja til smittevern-donasjon fra Kinas rikeste mann13:50VerdenTenåring død i USA etter å ha blitt nektet legehjelp13:31VerdenNærmer seg Italia: Hvorfor er det så ille i Spania?12:44PolitikkHøyre og Arbeiderpartiet fram etter virusutbruddet12:20Helse og livsstilForskere skal prøve å gi coronasyke blod fra folk som har blitt friske av viruset11:02SportEtt år siden Solskjær ble fast ansatt i United – her er fasiten10:06NorgeUvær stenger veier i Troms og Finnmark09:25PolitikkSpillet om Northconnect inn i sluttfasen: Sp, Rødt, SV og Frp får ikke med seg Ap09:09NorgeErna Solberg glad for å ha oljefondet i krisen: Vi er i en veldig gunstig posisjon08:49NorgeCoronakrisen: «Firerbanden» på Stortinget kvesser knivene08:09ReiseHelt i det blå om coronakrisen rammer sommerferien08:08NorgeIngen mistenkt etter bilbrann i Oslo07:58VerdenForsvaret i Canada vil verne landet mot virus07:39NorgeEtterforskningen av overgrepssiktet idrettsdommer er ferdig07:00NorgeMelby utreder utvidet skoleåpning06:50VerdenLegendarisk borgerrettsforkjemper i USA er død06:00NorgeDette skjer i dag05:30NorgeDette skjedde i natt04:45Norge3.845 registrerte koronatilfeller i Norge – opp 26404:43VerdenSerbisk mann fengslet i tre år for å ha brutt isolasjon04:12VerdenIngen lokalt smittede i Kina02:22NorgeSeks nordmenn på koronafritt kontinent02:01SportKombinert-ansatte permitteres01:39NorgeSyrelekkasje stopper ikke Kavlis produksjon01:33VerdenOmfattende politisperringer rundt Finlands hovedstad00:54VerdenTidligere general i Venezuela har meldt seg etter amerikansk narkosiktelse22:51SportLampard: – Vanskelig for Chelsea-spillerne å være motiverte i denne krisen22:39VerdenOver 100.000 registrerte smittetilfeller i USA22:14NorgeTrump tyr til krigslov: – Avgjørende for nasjonen21:51NorgeTrump har signert omfattende krisepakke21:45NorgeAhus med nye retningslinjer for behandling av coronapasienter i livets siste fase21:21VerdenSkolenes landsforbund ber kunnskapsministeren utsette innføring av skolereform: – Uansvarlig20:56NorgeAUF: Norge må hente 3.500 Moria-flyktninger20:26NorgeFem nye coronadødsfall meldt i Norge fredag20:18NorgeSvensk syklist vil avlyse Tour de France om rittet går uten tilskuere19:37VerdenFire døde på nederlandsk cruiseskip19:21Helse og livsstilOddbjørn overlevde norgeshistoriens verste arbeidsulykke: – Venner ble delt i to19:13Helse og livsstilEU-rådgiver ut mot corona-strategien: – Vi skyver epidemien foran oss18:36NorgeServiceteknikere i Coca-Cola vant: Reisetid er arbeidstid, slår Høyesterett fast18:23NorgeMann dømt til 45 dagers fengsel etter kollisjon med Sigvart Dagsland18:18NorgeDerfor er dødstallene i Sverige og Danmark høyere enn i Norge17:40NorgeHistorisk høy oppslutning om Trump17:39NorgeSyklist omkom etter påkjørsel i Holmestrand17:14Helse og livsstil«Supermennesker»: Slik vi forskere utnytte de som er friske fra corona17:13NorgeMärtha Louise åpner om sorgen: – Vanskeligste vi har vært gjennom16:45SportØdegaards lagkompis om viruskrisen i Spania: – Blir verre og verre16:40PengerGiske raser mot Raja: – Virker helt misforstått16:33NorgeOljeprisen på det laveste siden 200316:22NorgeNorge henter ikke hjem soldater
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus