Guttorm Hansen er død

FOTO: Bjørn Sigurdsøn / NTB / SCANPIX
Det politiske engasjementet startet med medlemskap i Namsos Arbeiderungdomslag og utviklet seg videre da han som 18-åring ble distriktssekretær i AUF, ifølge Namdalsavisa.
I perioden fra 1958 til 1961 var han vararepresentant til Stortinget fra Nord-Trøndelag Arbeiderparti og fra 1961 til 1985 var han fast representant.
Mer enn mange andre skulle Guttorm Hansen komme til å prege det politiske livet i vår nasjonalforsamling.
De første periodene på Stortinget satt han først i justiskomiteen og deretter i utenriks- og konstitusjonskomiteen før han i 1973 ble valgt som stortingspresident, skriver Namdalsavisa.
«Konstitusjonens vokter» er et begrep som ofte er blitt brukt om ham – både mens han hadde sitt virke på Løvebakken og etter at han forlot Stortinget etter valget i 1985.
Guttorm Hansen ble født i Namsos i 1920.