Meny

Rosenborg mot medalje

Rosenborgspillerne John Pelu og MIkael Dorsin omfavner hverandre etter Pelus 1-0 scoring i eliteserienkampen mellom Lyn og Rosenborg på Ullevaal stadion søndag kveld. Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

RBK-trener Erik Hamrén har gjort klubben til en av høstens vinnere. I søndagens oppgjør mot Lyn tok trønderne tre nye poeng etter scoringer av John Pelu og Roar Strand.

Fotball: Lyn Oslo – Rosenborg 1-2
Lyn Oslo – Rosenborg 1-2 (0-2)
 
5750 tilskuere
 
Mål: 0-1 John Pelu (30), 0-2 Roar Strand (45), 1-2 Tomasz Sokolowski (90).
 
Dommer: Terje Hauge, Olsvik.
 
Gult kort: Indirdi Sigurdsson, Paul Obiefule, Lyn Oslo, Besart Berisha, Rosenborg.
 
Lagene:
 Lyn Oslo (4-4-2): Eddie Gustafsson – Magne Simonsen, Mads Dahm, Tommy Berntsen, Indridi Sigurdsson – Erling Knudtzon, Tomasz Sokolowski, Paul Obiefule, Theodor Elmar Bjarnason – Lucas Pratto, Kim Holmen (Diego Guastavino fra 73.).
Rosenborg (4-4-2): Rune A. Jarstein – Roar Strand (Mikael Lustig fra 71.), Kris Stadsgaard, Vadim Demidov, Mikael Dorsin – Per Ciljan Skjelbred (Abdou Razack Traore fra 27.), Anthony Annan, Alexander Tettey, Marek Sapara – Besart Berisha (Jo Sondre Aas fra 78.), John Pelu. (©NTB)

Rosenborg spilte sin niende kamp på rad uten tap og er nå bare ett poeng fra medaljeplass.

– Jeg så mange trøtte spillere på slutten av kampen, sa Hamren som la skylda på lagets harde kampprogram den siste tiden.

– På slutten konsentrerte vi oss om å holde ballen i laget, men baklengsmålet helt på tampen var unødig, sa RBKs svenske trener til TV 2.

Men 2-1-seieren over Lyn var også kostbar. Per Ciljan Skjelbred måtte ut med vridning i kneet etter 26 minutter spill, og det er dårlig nytt for landslagssjef Åge Hareide som har fått flere på skadelisten siden han tok ut troppen til VM-kvalifiseringskampene mot Skottland og Nederland.

For Rosenborg er Skjelbred en av de viktigste spillerne, og en av dem som tilbakelegger flest meter i løpet av en kamp. Det er foreløpig usikkert hvor lenge han blir ute med skade, men begge VM-kvalifiseringskampene kan stå i fare for den unge midtbanespilleren.

Flott Strand-scoring

På Ullevaal-matta styrte Rosenborg det meste av banespillet, og etter hardt press mot et til tider tafatt Lyn-lag var det John Pelu som ordnet 1-0, etter forarbeid av Marek Sapara. Da var det spilt halvtimen på landslagsarenaen.

Evigunge Roar Strand økte til 2-0 da han fintet, skaffet seg rom og elegant skjøt i Eddie Gustafssons høyre hjørne. Ved det målet kunne han trygt ha kalt seg både tilrettelegger og iskald eksekutør.

Lyn så lenge ut til å gå av banen uten scoring, men fikk sitt trøstemål tre minutter på overtid ved Thomas Sokolowski.

Løpsvillige

I løpet av kampen ga Lyn bort altfor mange kontringssjanser til løpsvillige og målsultne trøndere.

Oslo-laget manglet både de kreative framspillene og ikke minst en effektiv avslutter. Det viste seg tydelig i annen omgang da Lyn kom bedre med, men måtte nøye seg et «billig» mål da kampen egentlig var over.

ELITESERIEN FOTBALL MENN

Stabæk92135-102954215-101923146350-2048
Fredrikstad91123-82835412-171423126535-2542
Tromsø62313-42054317-141923116630-1839
Rosenborg71323-102244413-161623115736-2638
Viking63320-132143413-151523106733-2836
Bodø/Glimt83122-12272369-22923106731-3436
Lyn Oslo54318-161941613-15132395931-3132
Brann63223-13211558-1782278731-3029
Vålerenga34411-101342615-191423761026-2927
Lillestrøm45317-12172278-20823671025-3225
Strømsgodset61518-15191379-23623741227-3825
Molde25412-101134418-25132259830-3524
Aalesund33517-17122198-22723541425-3919
HamKam35313-141411106-30423461319-4418

Nedrykk: Siste. Kval: Nest siste. (©NTB)

Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus