Meny

Viking jakter medalje

 Vikings Vidar Nisja jubler etter å ha satt 2-0-målet inn bak Tromsøs keeper Saed Ramovici under eliteseriekampen i fotball mellom Viking og Tromsø på Viking stadion i Stavanger søndag. Foto: Alf Ove Hansen / SCANPIX

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Tromsø kan se langt etter seriegullet og bør heller konsentrere seg om å forsvare tredjeplassen etter søndagens 1-2-nederlag i Stavanger.

Fotball: Viking – Tromsø 2-1
Viking – Tromsø 2-1 (0-0)
 
15.281 tilskuere
 
Mål: 1-0 Nicolai Stokholm (str.55), 2-0 Vidar Nisja (70), 2-1 Sigurd Rushfeldt (str. 90).
 
Dommer: Roy Helge Olsen, Fløy.
 
Gult kort: Adriano Munoz, Miika Koppinen, Tromsø, Mame Niang, Viking.
 
Lagene:
Viking (4-2-3-1): Kristian Nicht – Trond Erik Bertelsen, Børre Steenslid, Thomas Pereira, Josef Kaufman (Maurice Ross fra 68.) – Nicolai Stokholm, André Danielsen – Martin Fillo (Allan Gaarde fra 89.), Vidar Nisja, Alexander Ødegaard (Ragnvald Soma fra 83.) – Mame Niang.
Tromsø (4-4-2): Sead Ramovic – Tom Høgli, Miika J. Koppinen, Douglas Sequeira, Hans Åge Yndestad – Ruben Yttergård Jenssen, Tommy Knarvik, Helge Haugen, Kevin Larsen (Joel Lindpere fra 73.) – Adriano T.  Munoz (Morten Moldskred fra 63.), Sigurd Rushfeldt. (©NTB)

Viking vant komfortabelt, men skal likevel være glad for at ikke Sigurd Rushfeldt og co. var mer effektive. Tromsøværingene hadde nemlig sine sjanser, men gode sjanser er ikke nok i denne serieinnspurten. Bakfra jager nettopp Viking, Bodø/Glimt og Rosenborg.

– Vi tapte kampen fordi vi ikke tok vare på sjansene, konstaterte Tromsø-trener Steinar Nilsen. Han var godt fornøyd med innsatsen til spillerne, men svært misfornøyd med resultatet.

– Tre poeng burde vi tatt i dag, for uavgjort hadde heller ikke vært godt nok.

Tromsø kom til Stavanger som eliteseriens beste bortelag ved siden av Stabæk, mens Viking entret banen med uvant stor selvtillit etter en oppløftende høst så langt. Dessuten var Viking kun ett av tre lag som hadde reist hjem fra Alfheim med tre poeng i årets sesong.

Spillemessig nedtur

Viking-trener Uwe Rösler beklaget seg overfor supporterne som fikk se en spillemessig nedtur på Viking stadion.

– Resultatet var viktigst i dag. Vi kunne ikke forvente å spille ut sesongens beste bortelag. Tromsø var best rett før og etter pause, ellers synes jeg kampen var jevn, sa Rösler.

– Jakter Viking medalje nå?

– Spillerne må ha føttene godt plantet på jorden. De er ikke der ennå, sa Rösler.

Naturlig nok lå Tromsø dypt og defensivt fra start mot et angrepsvillig hjemmelag, men det ga også rikelig med kontringsmuligheter for gjestene. Bare mangel på presisjon hindret Tromsø fra å ta ledelsen, særlig ved Sigurd Rushfeldt rett før pause. I andre enden av banen produserte Viking flere fine muligheter, men den avgjørende punchen vi så mot Stabæk sist var fraværende.

Straffet seg

Etter pause tok Tromsø føringen i kampen for alvor, bare for å oppleve at Viking fikk et opplagt straffespark da Martin Fillo ble felt på en kontring. Dermed kunne Viking-kaptein Nicolai Stokholm dunke inn målet som satte fart i kampen.

Deretter skjedde det ikke annet enn et par spillerbytter før Vidar Nisja plutselig fikk ballen innenfor Tromsøs femmeter og på finurlig vis fikk vridd seg løs og dunket den inn. Unggutten fra Jæren er blitt høstens store slager i Stavanger og har skjøvet den tidligere nøkkelspilleren Allan Gaarde langt ut på sidelinjen.

Tromsø måtte selvsagt sette inn et ekstragir i fortsettelsen, men fikk ikke annen uttelling enn et trøstemål på straffespark like før slutt.

1. DIVISJON FOTBALL MENN

Odd Gr.land103037-173372428-182326175465-3556
Start92228-102975126-162626167354-2655
Sandefjord102126-93255316-162026157442-2552
Sogndal74220-132554422-211926128642-3444
Notodden73338-182447216-1519261110554-3343
Hønefoss65227-162360716-171826125943-3341
Nybergs.-Trysil63424-152153522-291826116946-4439
Haugesund63426-242144514-161626107940-4037
Moss45427-271736424-231526711851-5032
Sarpsb. Sparta46317-171841816-211326871133-3831
Løv-Ham44513-131643619-241526871132-3731
Bryne42618-191433810-301226751428-4926
Sandnes Ulf25617-221134617-231326591234-4524
Kongsvinger34616-241332814-291126661430-5324
Alta41919-261321920-31726621839-5720
Hødd13912-25615715-36826281627-6114

Opprykk: Tre første. Kval opp: Fireren. Nedrykk: To siste. (©NTB)

Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus