Slik ender årets Eliteserie

Slik ender årets Eliteserie
Slik ender årets Eliteserie

ABC Nyheter tror det kommer en liten nedtur og at ett lag ikke helt klarer å leve opp til forventningene.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

7. plass:
Lyn

Lyn har en drøss med unggutter. Står de frem og er stabile kan det bli hyggelige for innbyggerne på Oslo vest.Lyn har en drøss med unggutter. Står de frem og er stabile kan det bli hyggelige for innbyggerne på Oslo vest.

Dyktige Henning Berg tar fatt på sin fjerde Lyn-sesong med en sedvanlig ung tropp, rik på potensial.

Viktig rutine finnes likevel, og særlig blant de defensive brikkene. Standarden Lyns forsvarsfirer holder, er høy. Imidlertid kan problematikk oppstå idet førstevalgene skader seg – hvilket tenderer til å forekomme. På midtbanen plasseres tunge byrder på unge, talentfulle spilleres skuldre. Ingen utpeker seg som en lederfigur. I angrepet representerer Espen Hoff den største trusselen for motstanderne. Kontraktssituasjonen er imidlertid et uromoment, og Hoff må bevise sin profesjonalitet. Alternativene som kommer bak Hoff i rekken, oser ikke av hverken scoringer eller medaljekamp.

Oslolaget gjorde det glitrende på Ullevaal, og tilsvarende svakt på bortebane, i fjor. Ungguttene må ta stå frem også på fremmed gress. Holder førsteelleveren seg skadefri, kan sesongen bli en gledelig opplevelse for uberegnelige Lyn.

Lyn Oslos spillerstall i eliteserien fotball 2008:

Trener: Henning Berg

Hjemmebane: Ullevaal stadion

Fjorårets plassering: 9.-plass

Målvakter:
1 Eddie Gustafsson
12 Kjell Petter Opheim (fra Manglerud Star)
24 Johan Dahlin

Forsvar:
2 Jimmy Tamandi (fra AIK, Sverige)
3 Shane Stefanutto (fra Lillestrøm)
4 Indridi Sigurdsson
5 Ståle Stensaas
6 Christian Brink
17 Kim André Madsen
21 Mads Dahm
22 Tommy Berntsen
23 Lars-Kristian Eriksen

Midtbane:
7 Tomasz Sokolowski
8 Theodor Elmar Bjarnason (fra Celtic, Skottland)
11 Diego Guastavino (fra River Plate, Argentina)
13 Trygve Velten (fra Drøbak/Frogn)
15 Erling Knudtzon
16 Espen Hoff
25 Paul Obiefule
26 Endre Fotland Knudsen
27 Magne Simonsen

Angrep:
9 Jo Inge Berget
10 Magnus Powell
14 Kim Holmen
18 Bjarne Kortgaard Ingebretsen
19 Dylan Macallister
20 Odion Jude Ighalo

6. Plass:
Vålerenga

Martin Andresen, her med Kristoffer Hæstad og Bengt Sæternes går tidenes utfordring i norsk klubbfotballi møte.Martin Andresen, her med Kristoffer Hæstad og Bengt Sæternes går tidenes utfordring i norsk klubbfotballi møte.

Vinterens desidert mest omtalte trenerkonstellasjon representerer en satsning som kan slå alle veier. Vinneren Martin Andresen er en kapasitet av dimensjoner, men kombinasjonen det innebærer å være trener, manager, spiller, landslagskaptein, og nå også sponsor til klubben, kan selvsagt tære på. Trenermodellen er revolusjonerende i norsk fotball, har potensial, men trenger muligens tid på å kjøres fullstendig inn.

Andresen disponerer en bred tropp bestående av erfarne og meritterte spillere sammen med talentfulle unggutter. Flere av klubbens mye omtalte stortalenter er gitt tillit med plass i A-stallen.

Forsvaret er solid og har alternativer. Midtbanen er, målt i individuell kvalitet, kanskje Tippeligaens sterkeste. Lars Iver Strand og Daniel Fredheim Holm er offensive kapasiteter av høy klasse, og lykkes Andresen i å samkjøre seg selv med de nevnte herrer og Kristofer Hæstad, blir Vålerenga en farlig utfordrer. Kjøpene av Bengt Sæternes og Mohammed Abdellaoue styrker bredden i angrepsspillet, uten at noen av dem garanterer tilstrekkelig antall scoringer.

Klanens støtte blir som vanlig kjærkommen for en usedvanlig spennende Vålerenga-satsning – som kan ende i både suksess og fiasko.

Vålerengas spillerstall i eliteserien fotball 2008:

Trener: Martin Andresen (spillende manager), Tor Ole Skullerud.

Hjemmebane: Ullevaal stadion

Fjorårets plassering: 7.-plass

Målvakter:
1 Troy Perkins (fra DC United, USA)
30 Øyvind Bolthof

Forsvar:
3 Allan Jepsen
5 André Muri
13 Jarl-André Storbæk
16 Dan Vesterby Thomassen
22 Ronny Johnsen
24 Kjetil Wæhler
33 Amin Nouri

Midtbane:
6 Freddy dos Santos
7 Daniel Fredheim Holm
8 Martin Andresen (fra Brann)
9 Jørgen Jalland
17 Mohamed Fellah
23 Kristofer Hæstad (fra Start)
25 Mohammed Abdellaoue (fra Skeid)
26 Bojan Zajic (fra Partizan Beograd, Serbia)
28 Harmeet Singh
29 Fredrik Carlsen

Angrep:
10 Lars Iver Strand (fra Tromsø)
11 Morten Berre
14 Bengt Sæternes (fra OB, Danmark)
18 Rune Lange
27 Glenn Roberts
34 Gunnar Heidar Thorvaldsson

5.Plass:
Stabæk

Jan Jönsson er lagets kanskje viktigste bidragsyter. Seriens ubestridte ener på sidelinjen.Jan Jönsson er lagets kanskje viktigste bidragsyter. Seriens ubestridte ener på sidelinjen.

Underholdende Stabæk kan på ny bli Tippeligaens største attraksjon med sitt hurtige og dynamiske angrepsspill. Jan Jönsson er seriens beste trener, og lagets stjernespillere tilhører Tippeligaens ypperste klasse. Men skadeproblemer kan torpedere medaljesjansen om de inntreffer. Særlig forsvaret er sårbart.

Kvartetten Tchoy, Alanzinho, Páll Gunnarsson og Nannskog er topp offensiv klasse. Nannskog bøtter inn mål, Páll Gunnarsson er den perfekte partner og en nøkkelmannen som tilrettelegger og i angrepsoppbyggingen, mens Tchoy og Alanzinho var Tippeligaens beste spillere i fjor.

Ghanas landslagsmann Anthony Annan aspirerer til å bli årets kupp på overgangsmarkedet om Stabæk lykkes i å integrere han i laget.

Bærum-klubbens eventuelle suksess beror på at de offensive stjernene leverer igjen – og forblir skadefrie. Defensivt blir ikke sesongen noen åpenbar dans på roser.

Stabæks spillerstall i eliteserien fotball 2008:

Trener: Jan Jönsson

Hjemmebane: Nadderud stadion

Fjorårets plassering: 2.-plass

Målvakter:
1 Jon Knudsen
12 Kristoffer Jensen
22 Iven Austbø (fra Viking)

Forsvar:
3 Jon Inge Høiland
4 Mike Kjølø
5 Pontus Segerström
6 Tom Stenvoll
15 Morten Morisbak Skjønsberg
18 Thomas Rogne
26 Bjørnar Holmvik

Midtbane:
7 Henning Hauger
8 Anthony Annan (på lån fra Start)
9 Christian Keller
13 Somen A Tchoy
16 Tor-Marius Gromstad
19 Johan Andersson
21 Tommy Stenersen
23 Vegar Eggen Hedenstad (fra Elverum)
25 Alan Carlos Gomes da Costa (Alanzinho)

Angrep:
10 Veigar Pall Gunnarsson
11 Daniel Nannskog
14 Ola Kamara
27 Torstein Andersen Aase (fra Nordstrand)
29 Jan Tømmernes (fra Asker)

4. Plass:
Brann

Sorry Brann. I år kommer det en liten nedtur.Sorry Brann. I år kommer det en liten nedtur.

Fjorårets seriemester har mistet sin viktigste mann, kaptein Martin Andresen. Landslagskapteinens lederegenskaper og fotballkvaliteter var av avgjørende betydning for seriegullet. Eirik Bakke er ikke av samme kaliber.

Med unntak av Andresen har ingen sentrale spillere forlatt bergenslaget – og troppen befinner følgelig på et nivå nært Tippeligaens beste. Har kvalitetsspillere i alle posisjoner, en sterk sentrallinje med målmaskin Helstad i front, og strålende vinger. Demba-Nyrén er en spennende tilvekst i angrepet.

Gigantiske forventninger og tungt press kan komme til å tynge ”Bergens stolthet”, som nå likevel har spillere med gullerfaring. Må klare seg uten driblefant og publikumsfavoritt Erik Huseklepp i mesteparten av vårsesongen.

Branns tradisjoner for å bukke under for press er ikke uten forbehold en saga blott. En sterk tropp uten en soleklar ledertype må vise seg kapabel til å utnytte sitt potensial og hente medalje på ny. Uten Martin Andresen.

Branns spillerstall i eliteserien fotball 2008:

Trener: Mons Ivar Mjelde

Hjemmebane: Brann stadion

Fjorårets plassering: Seriemester

Målvakter:
12 Håkon Opdal
24 Nils Kenneth Udjus

Forsvar:
3 Bjørn Dahl
4 Cato Guntveit
6 Azar Karadas
15 Erlend Hanstveit
18 Olafur Örn Bjarnason
21 Kristjan Örn Sigurdsson
23 Michael Thwaite (fra Wisla Krakow, Polen)
28 Armann Smari Björnsson

Midtbane:
7 Hassan El-Fakiri
8 Gylfi Einarsson (fra Leeds, England)
9 Jan Gunnar Solli
11 Petter Vaagan Moen
13 Erik Huseklepp
14 Tijan Jaiteh
17 Eirik Bakke
19 Nicolai Misje
25 Yaw Ihle Amankwah

Angripere:
10 Njogu Demba-Nyrén (fra Esbjerg, Danmark)
20 Trond Fredrik Ludvigsen
22 Thorstein Helstad
77 Robbie Winters

Personvernpolicy