
Stopper salget av hostesaft

Salget av det hostedempende middelet Tuxi er stanset. Ny forskning tyder på at medisinen kan forsterke allergireaksjoner.
Forskere i Bergen har funnet ut at folkodin, som er virkestoffet i Tuxi, kan gi et betydelig økt nivå av antistoffet IgE i blodet. IgE-antistoffer kan føre til at allergireaksjoner blir forsterket.
Den norske legemiddelprodusenten Weifa valgte derfor tirsdag i samråd med Statens legemiddelverk å stanse salget av Tuxi. Folkodin er et opioid, og er dermed i slekt med morfin, men har ingen tilvenningsfare. Tuxi og andre midler med samme virkestoff har ifølge avdelingsoverlege Steinar Madsen i Statens legemiddelverk vært på markedet i 30-40 år.
Det selges årlig 200.000-300.000 flasker i Norge. Effekten av folkodin som hostedempende middel står ikke i forhold til en mulig risiko for forsterkede allergireaksjoner, skriver Statens legemiddelverk i en pressemelding.
Madsen legger til at midler mot hoste generelt virker svært dårlig.Han understreker at det ikke er endelig fastslått om det økte IgE-nivået fører til allergiske reaksjoner. Salget stanses på grunn av usikkerheten knyttet til dette. (©NTB)
LES OGSÅ: Allergi like vanlig på bygda som i by'n