Manglende bilbelte kan bli prikkbelastet
Her på Høyenhall i Oslo ligger ikke forholdene til rette for betydelige fartsoverskridelser. Men bot for manglende bilbeltebruk kan mange vente seg. Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX
Oslo (NTB-Arne Børcke): - I dag er manglende bilbeltebruk gebyrbelagt: Betal gebyret, så er du ferdig med det, uten risiko for beslag av førerkort! Slik kan vi ikke ha det, sier UP-sjef Odd Reidar Humlegård til NTB.
Ved årsskiftet hadde ordningen med prikkbelastning vart i tre år. Nå er den satt under lupen ved SINTEF i Trondheim. Ved årsskiftet skal arbeidet være sluttført, og oppdragsgiver Samferdselsdepartementet venter rapport fra forskerne på nyåret i 2008.
Avdelingsdirektør John Arild Jenssen opplyser til NTB at Samferdselsdepartementet siden ordningen ble innført i januar 2004, har fått innspill om endringer, men vil foreløpig ikke gå i detalj om hva forslagene går ut på.
- Det gjelder både forseelser som bør innlemmes, og andre forhold som bør ut eller justeres. Men jeg finner det ikke riktig å gå nærmere inn på konkrete forslag før vi har diskutert rapporten fra evalueringen, sier han.
Departementet har gitt SINTEF en tidsfrist til 31. desember. (©NTB)