Samme merke igjen? Disse er mest lojale

Toyota er kjent for å ha lojale eiere, det har de fortsatt. Merket topper 2025-undersøkelsen fra Norsk kundebarometer.
Toyota er kjent for å ha lojale eiere, det har de fortsatt. Merket topper 2025-undersøkelsen fra Norsk kundebarometer. Foto: Broom

Tesla har stupt i undersøkelsen.

(Denne artikkelen ble først publisert hos Broom)

Toyota-eierne er de mest lojale. De som kjører Tesla er i helt andre enden av skalaen.

Det viser resultatene fra Norsk Kundebarometer 2025.

Her har mer enn 4700 forbrukere fortalt hvor fornøyde de er med bedriftene de kjøper varer og tjenester fra. Norsk Kundebarometer gir karakter for både lojalitet og tilfredshet.

For fem år siden var nettopp Tesla helt på toppen her. Nå har merket opplevd et dramatisk fall og havner helt nederst.

Prater varmt om bilen

Lojale kunder er drømmen for alle bilforhandlere. De som kommer tilbake, om og om igjen og kjøper samme merke. Du slipper å arrangere pølsefester eller bruke store annonsepenger eller mase med aktivt salg for å få dem til å komme til butikken.

Når det er tid for å bytte bil, dukker de opp av seg selv, kjøper en ny og leverer inn gamlebilen.

I mange tilfeller er disse også veldig gode ambassadører for merket sitt. De prater varmt om bilen og anbefaler den til venner og kjente.

Samme merke igjen? Neppe!

Lojale kunder er drømmen for importører og bilforhandlere. Jo mer lojale, jo større er sjansen for at de kommer tilbake og kjøper samme merke igjen. Foto: Broom
Lojale kunder er drømmen for importører og bilforhandlere. Jo mer lojale, jo større er sjansen for at de kommer tilbake og kjøper samme merke igjen. Foto: Broom

BMW rett bak

Toyota har lenge gjort det svært bra her. I årets undersøkelse ender de med en score på 81,7. BMW på andreplass er ikke veldig langt bak. Også BMW-eierne er lojale, poengsummen er 81,1.

Det er tysk premium også på plassen bak, der finner vi nemlig Mercedes med 80,5 poeng.

Volvo tar fjerdeplassen, med 79 poeng. Så er det et langt hopp ned til merket på femteplass, nemlig Nissan. De ender på 73,7 poeng.

Audi gjør det svakere enn sine to tyske premium-konkurrenter. De ender nemlig på sjetteplass med 72,7 poeng, litt foran Skoda på 72,5.

Elmotoren på Audien røk etter bare 30.000 kilometer

Tesla-eierne har gått fra å være svært lojale – til å nå være de minst lojale bileierne i Norge. Foto: David Zalubowski / AP / NTB.
Tesla-eierne har gått fra å være svært lojale – til å nå være de minst lojale bileierne i Norge. Foto: David Zalubowski / AP / NTB.

Tesla klart sist

Så er det en ny luke ned til Hyundai som ikke kan sies å ha veldig lojale eiere: 70,7 prosent. Norges største bilmerke så langt i år har heller ingen grunn til å være fornøyd med kundenes lojalitet. Volkswagen er hele nede på niendeplass her, med 69,2 poeng.

Jumboplassen innehas altså av Tesla og de er klart sist med sine 63 poeng. Tesla-salget har falt betydelig i Norge så langt i år, men deres Model Y er fortsatt landets mest solgte bilmodell.

Så spørs det hvor mange av dagens Tesla-eiere som vil velge merket igjen. Ut fra disse tallene, har Tesla en solid jobb å gjøre på dette området.

LES MER: Norges største bilmerke – men kundene er ikke så fornøyde