Storselgeren kan ha blitt uselgelig

STRAFFES: Her står et stort antall Mexico-produserte Audi Q5 linet opp. Å selge disse i USA kan nå bli så godt som umulig.
STRAFFES: Her står et stort antall Mexico-produserte Audi Q5 linet opp. Å selge disse i USA kan nå bli så godt som umulig. Foto: Volkswagen Group.

Blir tredobbelt rammet av Trump-tollen.

(Denne artikkelen ble først publisert av Broom).

Donald Trumps straffetoll skaper nå store problemer for verdens bilprodusenter. Selv om Trump satte mange av tiltakene sine på pause i 90 dager, er det fortsatt 25 prosent toll på alle utenlandske biler i USA. I tillegg har kinesiske bilprodusenter fått mye høyere satser.

En av dem som blir hardt rammet her er Audi. Og det som skjer med deres toppselger i USA viser på en ganske interessant måte hvordan dette slår ut.

Ifølge nyhetsbyrået Bloomberg blir SUV-en Q5 nå i praksis uselgelig i USA.

Priser seg ut

Bilen produseres utenfor USA, nærmere bestemt i Mexico. Dermed får den automatisk 25 prosent toll. Men i tillegg får den 25 prosent toll på toppen av dette, nettopp fordi den kommer fra Mexico.

Dette begrunner Trump med grensesikkerhet. Og så er det ytterligere 2,5 prosent fordi bilen ikke skal samsvare med frihandelsavtalen mellom USA og Mexico.

Vipps får bilen ikke mindre enn 52,5 prosent toll. Og da priser den seg fullstendig ut av markedet.

Dette skjedde da kinesiske biler fikk straffetoll

VIKTIG: Audi har bilfabrikk i San Jose Chiapa i Mexico. Denne har vært viktig for driften deres i Nord-Amerika i mange år. Foto: Henry Romero / Reuters / NTB
VIKTIG: Audi har bilfabrikk i San Jose Chiapa i Mexico. Denne har vært viktig for driften deres i Nord-Amerika i mange år. Foto: Henry Romero / Reuters / NTB

– Kan ikke selge den i USA

Bloomberg gjengir kilder som er nære på Audi, men ikke vil kommentere offisielt.

En talsperson for Audi sier samtidig at de ønsker å fortsette salget av bilen i USA og at de undersøker alle muligheter for å redusere måten straffetollen slår inn på.

– Q5 er en fin bil. Men hvis de lager den der, kan de ikke selge den i USA, sier Ambrose Conroy i Seraph, et konsulentselskap som jobber med bilprodusenter og deres leverandører, til Bloomberg.

Stopper å sende biler til USA

I NORGE: Det kommer ikke veldig mange biler fra Mexico til det norske markedet. Men Mustang Mach-E fra Ford er et stort unntak, den produseres nemlig i Mexico. Foto: SCOTT OLSON / AFP / NTB
I NORGE: Det kommer ikke veldig mange biler fra Mexico til det norske markedet. Men Mustang Mach-E fra Ford er et stort unntak, den produseres nemlig i Mexico. Foto: SCOTT OLSON / AFP / NTB

Har flytt sømløst

Det er ikke bare utenlandske selskaper som har bilfabrikker i Mexico. Også amerikanske merker har flyttet betydelig produksjon til nabolandet i sør. Lave lønnskostnader har vært viktig her.

I flere tiår har biler og bildeler flytt sømløst mellom Mexico og USA. Det som skjer nå, er derfor en gigantisk omveltning for bransjen som nærmest over natten opplever at mange bilmodeller blir hardt straffet.

LES MER: Tesla er straffetoll-vinneren