Krise-fall i Europas bilsalg

ØKER: Mitsubishi vokser mest på det europeiske markedet, og gjør det også i Norge. Mer er fremdeles et lite bilmerke i Europa. Foto: Scanpix
ØKER: Mitsubishi vokser mest på det europeiske markedet, og gjør det også i Norge. Mer er fremdeles et lite bilmerke i Europa. Foto: Scanpix

Det europeiske bilsalget falt i perioden fra januar til mai. Se listen over vinnerne og taperne.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Bilsalget i Europa falt med 0,8 prosent i perioden januar til mai 2011, sammenlignet med samme periode året før. Det melder ACEA, organisasjonen for europeiske bilprodusenter.

Salget i mai endte på 1,2 millioner biler, noe som er økning på 7,1 prosent.

Selv om de fleste markedene økte salget, falt salget i viktige markeder som det britiske med 7,3 prosent.

Krise-fall

I flere av landene som er hardest rammet av den europeiske gjeldskrisen, faller bilsalget kraftig: Det italienske bilsalget falt 15,1 prosent og det spanske med hele 25,7 prosent, noe som førte til at det totale europeiske salget falt med 0,8 prosent.

Det norske bilsalget er hittil i år opp 11,7 prosent, og i mai økte salget med 14,4 prosent. Veksten er i ferd med å avta litt, men 2011 blir i likhet med 2010 et svært godt år for norske bilimportører.

Les også: Høyeste bilsalget siden jappe-tiden

Slik gjør bilmerkene det i Europa januar-mai:

MerkeSalg januar-maiEndring i prosent
Volkswagen gruppen (VW, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti og Lamborghini)1.336.0277,2
PSA gruppen (Peugeot og Citroën)776.357-6,1
Renault gruppen (Renault og Dacia)571.272-8,4
GM gruppen (Opel, Chevrolet og GM)510.9684,7
Ford476.851-7,8
Fiat gruppen (Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Maserati og Ferrari)430.443-13,6
BMW gruppen (BMW og Mini)329.13812,5
Daimler (Mercedes og Smart)271.7222,8
Toyota gruppen (Toyota og Lexus)243.525-4,3
Nissan199.87921,3
Hyundai165.4608
Kia109.263-3,2
Volvo103.94714,3
Suzuki77.892-6,5
Honda65.892-19,5
Mazda61.974-22,4
Mitsubishi49.14638,2
Jaguar og Land Rover34.112-18,6
Chrysler gruppen (Chrysler, Dodge og Jeep)01.11.785-31,6
Andre59.978-0,3

Les også:

Krisen er total

Utleverer machobransje

LO bak millionbonuser i meglerbransjen

- Hellas er en forstad til Shanghai


Personvernpolicy