Meny

Continental klart best i perioden 2005-2011

Her er de beste sommerdekkene

TESTING: Slik kan det se ut når ICRT tester sommerdekk. Foto: ICRT/Forbrukerrådet
TESTING: Slik kan det se ut når ICRT tester sommerdekk. Foto: ICRT/Forbrukerrådet

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Forbrukerrådet har testet 210 sommerdekk de siste syv årene, og på bakgrunn av disse testene har de konkludert med hvem som er den beste dekkprodusenten.

Gjennom testorganisasjonen ICRT (International Consumer Research and Testing) har Forbrukerrådet testet sommerdekk siden 2005.

Les også: Slik unngår du bruktbilfella

Nå har Forbrukerrådet gått gjennom alle testene, der til sammen 210 dekktyper er blitt testet.

Continental best

Det er den tyske dekkprodusenten Continental som totalt sett kommer best ut av testene.

I snitt - basert på alle testene som har blitt gjennomført - har de 12 ulike Continental-modellene blitt belønnet med 65 av 100 oppnåelige poeng.

Les også: Den beste Peugeoten noensinne

I tillegg er det slik at hele åtte av de 12 testede Continental-modellene – 67 prosent - har oppnådd 65 poeng eller mer.

Dekkprodusent på andreplass - Bridgestone - har bare oppnådd å få 55 prosent av sine dekkmodeller på denne listen.

Les hvorfor det er viktig med gode dekk her

På topp 3

Når det kommer til hvor stor andel av produsentenes dekktyper som har vært på topp tre-liste i de ulike testene, er også Continental suveren vinner. 75 prosent av Continental-modellene havnet på en topp tre. Pirelli - som havnet på andreplass på denne oversikten - hadde til sammenligning bare 55 prosent av sine dekkmodeller på topp tre-plasseringer.

Forbrukerrådet har også gjennomgått dekkprodusentenes dårlige testresultater, og også i denne oversikten kommer Continental best ut. Dekkmerket har aldri oppnådd mindre enn 61 poeng i sommerdekktestene.

Les også: Steinsprutskaden fikser du gratis

I tabellen under ser du de ti dekkprodusentene som i snitt kom best ut i testene, og de fem som kom på bunn.

Se den fullstendige oversikten på Forbrukerrådets nettsider


5 på topp
PlassProdusentAntall gangertestet 05-11Snitt-resultatBest enkelt-resultatDårligst enkelt- resultat
1Continental12656961
2Bridgestone11646856
3Pirelli11637152
4Uniroyal10626759
5Michelin11617049
6Nokian8616748
7Dunlop13606750
8Firestone12606655
9Semperit9596255
10Tecar1595959
 
5 på bunn
PlassProdusentAntall gangertestet 05-11Snitt-resultatBest enkelt-resultatDårligstenkelt-resultat
45Dayton1000
44Chengsan1000
43Wanli2101010
42Sunny1131313
41Interstate1131313

Om testen

ICRT tester to ulike dekkdimensjoner hvert år.

Disse dimensjonene varierer fra år til år, slik at ICRT har testet hele ni ulike dimensjoner, helt fra småbil-dimensjonen 155/70-13 opp til sportslige og store dekk i dimensjon 225/45-17.

Poengskala:  1-20 = Dårlig, 21-40 = Under middels, 41-60 = Middels, 61-80 = Bra og 81-100 = Meget bra.

Les flere nyheter her

Motor
Populært