Storselger – så ble det bråstopp

Dette mener eierne om sin Honda CR-V.

BRA: Honda CR-V har blitt en mye større bil med årene. Ifølge eierne har modellen alltid hatt høy kvalitet og vært tilnærmet feilfri.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Honda CR-V er en av verdens mest solgte SUV-modeller, og den har vært en sikker selger for Honda også i Norge – helt til elbilene overtok markedet nærmest fullstendig. Hvor fullstendig disse har overtatt, kan blant annet leses av registreringstallene for CR-V – i løpet av 2025 ble det registrert tre – 3 – nye Honda CR-V i Norge, og hittil i år er det ingen. Null.

Fortsatt figurerer modellen i prislistene for Honda her i landet, men bare med den ladbare hybriden, som etter diverse omdreininger på avgiftsskruen i dag har en pris på 749.900 kroner.

STOR: Honda CR-V har etter hvert utviklet seg til å bli en svært rommelig SUV, ladehybriden har et bagasjerom på godt over 600 liter.

Som SUV med firehjulstrekk var Honda CR-V tidlig ute. Modellen ble lansert i 1995, og er nå inne i sjette generasjon, som kom i 2023. De første årene levde modellen uten store ytre og innvendige forandringer, men med stadige forbedringer og oppgraderinger teknisk. Slik har det også fortsatt, og en Honda CR-V er gjenkjennelig som en Honda CR-V også i dag.

Ekstremt enkelt

Det som har forandret seg mest er størrelsen. Bilen var i utgangspunktet en kompakt og ikke veldig stor SUV, mens den i dag ruver på veien på en helt annen måte. For eksempel byr dagens ladbare hybrid på et bagasjerom på hele 617 liter.

Også plassen i baksetet er klasseledende. Baksetene kan dessuten skyves i lengderetningen, og ryggvinkelen kan justeres. Svært stor åpningsvinkel på dørene gjør adkomst og montering av barneseter ekstremt enkelt.

Egentlig helt latterlig billig

Opptil 130.000

Eldre modeller – fra like før og like etter 2000 – ligger nå ute med priser fra under 10.000 til ca. 50.000 kroner på bruktmarkedet, avhengig av kjørelengde og tilstand. Dette betyr at eldre Honda CR-V er innen rekkevidde for svært mange.

ROMMELIG: Honda CR-V i de nyeste generasjonene byr også på svært god bakseteplass.

Også biler fra 2005 -2010-modeller er det ganske godt utvalg av. De dyreste her er priset opp mot 130.000, mens det er mest å velge i fra ca. 50.000 til 100.000 kroner.

2020-modeller

Størst er utvalget av brukte Honda CR-V fra 2011- til 2016-modeller. Her finnes nærmere halvparten av alle brukte CR-V, med mange biler i prisklasse 100.000 – 170.000.

Sterkt fallende salgstall i takt med elbilenes fremmarsj har som resultat at nyeste brukte Honda CR-V på markedet er 2016-2020-modeller, som er priset fra rundt 175.000 til 375.000, avhengig av utstyr og kjørelengde.

Hva mener eierne?

Så er spørsmålet om tidligere årganger av bilen kan sies å være et smart kjøp brukt? For å finne ut litt mer om dette, har vi gått til seksjonen her på Broom som heter «Eierne mener.»

Her har mer enn 14.000 norske bileiere lagt igjen en vurdering av sin bil. Noen med korte kommentarer i tillegg – andre igjen utdyper mer detaljert om hvordan bilholdet har vært.

Hva mener så de som eier Honda CR-V om bilen sin? De aller fleste er veldig godt fornøyde, selv om det finnes noen unntak. Bilen oppnår en gjennomsnittskarakter for alle seks generasjoner på 8,3 av 10 oppnåelige poeng.

Noe av det mest vågale

Perfekt SUV

Det er mange Honda CR-V eiere som er veldig godt fornøyde med bilen sin. En gjenganger er at bilen byr på svært lite feil og problemer.

«Fantastisk godt fornøyd med bilen.»

«Fantastisk bil, den andre nye CR-V jeg har. Er aldri feil eller problemer, og bilen er svært god på langtur. Strålende fornøyd!»

«Dette er min åttende Honda og min tredje CR-V. Har ALDRI hatt noen feil eller reparasjoner på disse bilene.

«Har til nå hatt fem nye CR-V. Aldri noe feil. Selv ikke «småfeil». Har byttet bil etter ca. fire år. Kun vanlig service hvert år.»

«En perfekt SUV som fossilbil, med utmerket firehjulstrekk og kjøreegenskaper.»

PLASS: Designet gir tydelige signaler om at dette er en bil med god innvendig plass.

«Har kjørt bil siden 1970. Første Honda og absolutt den beste bilen jeg har eid.»

Megairriterende

Selv om nesten alle CR-V-eiere ser ut til å være begeistret for bilen sin, så finnes det også noen innvendinger – men de handler mye om småting.

«Synes Honda er ekstremt dårlig på reklame.»

«Alt for høye servicekostnader – 11.000 kroner for en service er i høyeste laget. Bremseklosser sprukket, ikke nedslitt.»

«Megairriterende adaptiv cruise kontroll som lever sitt eget liv, og som Honda sier skal være sånn.»

«Jeg hadde ikke kjøpt denne bilen hvis jeg hadde vært klar over problemene med dieselpartikkelfilteret.»

Klikk her for å lese hva alle eierne av Honda CR-V mener

Kvalitet

Med Honda CR-V, som med andre bilmodeller som får karakterer under «Eierne mener», så finnes det også her noen som vil dele flere detaljer om bilholdet sitt. Her er et eksempel på dette.

«Honda kan dette med å lage kvalitet! Motor som alltid starter og responderer kvikt over hele registeret. Stor forbedring på drivstofforbruk de siste årene. Lett å forstå at over 15 millioner CR-V ruller verden over. Lettkjørt som en bybil, og tøff 4WD som takler det du møter vinterstid og av kronglete veier i fjellheimen. Jeg har testet det meste over tid, og vil ha min 4WD CR-V så lenge jeg har mitt førerkort. Alle bør unne seg å nyte en problemfri bil som dette!

Kutter elbil - satser på hybrid

Overrasker alle

«CR-V er utrolig lett og smidig i alle situasjoner, og jeg blir ikke sliten av å kjøre bilen på tross av min lange kropp på 1.98 m. CR-V er sterk og kvikk, og har utallige finesser som stadig viser kvalitet. Alt oser av godt håndverk, som bekreftes av stor omtanke for alle detaljer.

Jeg er nok godt over gjennomsnittet bilinteressert, er pensjonist og har hatt over 30 biler. De tre siste er Honda CR-V. Den er så romslig at alle overraskes også som turbil, god å overnatte i og nylig kjørt et flyttelass til ny leilighet. Alt plassert inne i CR-V. Her slår den tidligere Volvoer etc.

Høy nybilpris, men det er billige deler og enkel og rask service til rimelig fastpris. Feil oppstår jo ikke! Tidligere rustproblem ved bakre hjulbuer er borte. Og drivstofforbruket er kraftig redusert på denne sterke 1.6 liter dieselen med 8-trinns automatgir. Eldre bensinutgaver var også nydelige motorer, men de ville helst ha en liter pr. mil. Snitt er nå 0,6 l/mil.

Som nevnt over har Honda knekt koden på å få en herlig sterk og smidig dieselmotor på 1.6 l med 0,5 - 0,6 l som snittforbruk.»