Begavede barn er oftere deprimerte

SLITER: Begavede barn kjeder seg ofte på skolen og sliter i tillegg sosialt, noe som i verste fall kan føre til depresjoner. © ILLUASTRASJONSFOTO: Colourbox
SLITER: Begavede barn kjeder seg ofte på skolen og sliter i tillegg sosialt, noe som i verste fall kan føre til depresjoner. © ILLUASTRASJONSFOTO: Colourbox

Høy intelligens er ikke alltid en gave, og mange begavede barn føler seg isolert fra samfunnet.

FAKTA:

Lykkelige barn

  • Lykkelige barn er en støtteforening for foreldre med barn som tenker raskere enn gjennomsnittet.
  • Foreningen ble stiftet i 2008 av åtte familier, og har nå over 160 medlemsfamilier
  • Lykkelige barn ønsker å være oponionsbærere i debatten om at også de med best forutsetninger teoretisk skal få mulighet til å trives på sin “hjemmearena” - skolen.
  • Foreningens mål er ikke å være ekskluderende, men å være inkluderende for de som trenger dette tilbudet.
  • Foreningens filosofi er at alle barn har rett til å være lykkelige. Foreningen skal arbeide for at høyt begavede barn utvikler sin selvfølelse og sine evner best mulig.

Kjennetegn på at barnet er begavet

- Bevisst og årvåken gjennom barndommen

- Oppmerksom på mange fenomener

- Høyt aktivitetsnivå

- Lite søvnbehov

- Ekstremt nysgjerrig

- God hukommelse

- Tidlig og velutviklet ordforråd

- Lærer hurtig

- Kan tenke og resonnere abstrakt

- Følsom og empatisk

- Perfeksjonistisk

- Leker med puslespill, tall og labyrinter forut for sin alder

- Ser løsninger andre ikke ser

- Stor allmennkunnskap

- Velutviklet humoristisk sans

- Forstår ironi

- Mange interesser

- Kreativ og fantasirik

- Intens og sta

- Evne til å konsentrere seg over lang tid

De er som alle andre barn, bare helt annerledes. Også seg i mellom kan det være enorme forskjeller, forteller professor ved NTNU og tidligere leder for Mensa Norge, Martin Ystenes.

Han forteller at det er veldig uforutsigbart hva som venter disse barna videre i livet. Men at du kan bidra til å hjelpe.

- Det er sentralt at man vet og aksepterer barnas intelligens, når man først vet at de er begavet. Det er dessverre ikke uvanlig at foreldre fornekter at det er noe helt spesielt med nettopp sitt barn, forklarer Ystenes.

Misforstått gruppe

Han understreker at disse barna utad kan virke veldig sterke, men at det sjelden er virkeligheten.

- De er ofte utrygge ovenfor andre mennesker, både voksne og barn. Mye mer sårbare enn de først virker, sier han.

Tallet i Norge over begavede barn er cirka to prosent, men Ystenes mener det kan dreie seg om atskillig flere enn som så.

- Jeg mistenker at tallet kan ligge så høyt som fem prosent i Norge, forteller han.

Uvitenhet i skolevesenet

De vanligste kjennetegnene for disse barna er at de ikke er på bølgelengde med jevnaldrende barn, og det skaper ofte problemer når det kommer til kommunikasjon, og mange av disse barna opplever både isolasjon og depresjoner.

- Det handler først og fremst om kjedsomhet, de har ingen som utfordrer og stimulerer dem, og i ytterste konsekvens er det denne kjedsomheten som fører til depresjon, sier Ystenes.

Og han mener mye av problemet ligger i den utbredte uvitenheten i det norske skolevesenet.

- Lærere generelt vet lite om denne gruppen fordi de aldri har blitt undervist om hvordan å fange opp og håndtere begavede barn, sier Ystenes og legger til:

- Det blir svært vanskelig dersom barna blir konstant understimulert.

Høy selvmordsstatistikk

Dette utsagnet er nettverket for foreldre med høyt begavede barn, Lykkelige barn helt enig i, og de finner det bekymringsverdig hvor lite det satses i Norge på realfag.

- Som nasjon ligger vi i verdenstoppen når det gjelder musikk og idrettsutvikling. Det brukes flere hundre millioner kroner hvert år, mens på realfag ligger vi på bunn, sier PR-ansvarlig i Lykkelige barn er Bjørn E.P. Fredriksen. - Man kan spørre seg hvorfor det er slik, sier han.

Fredriksen kommer med et skremmende eksempel fra en skole i Trondheim.

- To elever ved en ungdomsskole ville ha lærebøker fra videregående trinn. Dette forslaget kom gjennom lærerne, men fikk blankt avslag av ledelsen som mente det var brudd på likhetsprinsippet, sier Fredriksen oppgitt.

Er du enig i at begavede barn ofte opplever depresjoner?

- I foreningen vår har vi mange eksempler på barn som er ulykkelige, derav navnet vårt. Vi ønsker at barna skal bli tatt på alvor og få være lykkelige. En undersøkelse fra Danmark viser også at ungdom i denne gruppen er overrepresentert i selvmordsstatistikken, sier Fredriksen.

Pratbar

Og selv om det akademiske kan være vanskelig blir det tatt mer tak i enn de sosiale problemene disse barna møter.

- Veldig intelligente barn utfordrer populære reaksjoner, og det herjer en sterk jantelov rundt denne gruppen som gjør at man kan både mobbe og være politisk korrekt på samme tid, forteller Martin Ystenes.

Ofte når et begavet barn forsøker å kommunisere med en medelev oppstår det problemer. Om medeleven ikke forstår det begavede barnet merkes det relativt raskt av den intelligente. De ligger langt foran andre barn i tankesettet, og er veldig komplekse allerede i tidlig alder.

- Det blir rett og slett en kommunikasjonskræsj, sier Ystenes.

Han har kommet opp med et eget ord som definerer de høyt intelligente barna.

- Jeg kaller det for pratbar. Med det mener jeg om man er på bølgelengde under samtalen. Føler du at kommunikasjonen bringer noe videre og at det blir forstått er man pratbar. Jeg merker det veldig lett med mine elever, de som er merkbart interesserte og gir mye tilbake i samtaler er pratbare, sier Ystenes.

Suger til seg kunnskap

Og han har klare oppfordringer til foreldre med begavede barn.

- Det er viktig å stimulere barnet, og snakk med det om alt som interesserer deg. Det kan være vanskelig, men du er nødt til å ta dem på alvor som voksne for intellektuelt er det nettopp det de er, forteller Ystenes.

Denne gruppen barn er som svamper, de suger til seg kunnskap på en helt annen måte enn andre mennesker. De tørster hele tiden etter ny innsikt, og Ystenes mener det er viktig at foreldrene også får lærerne til å forholde seg til barnet på samme måte som de selv gjør.

- Se an hvordan barnet fungerer i klassen, og bytt dersom du føler at det er nødvendig. Læreren er nemlig mye viktigere enn medelevene, så det kan være lurt å sjekke om han eller hun er pratbar, sier Ystenes.

Han understreker at de må kjenne og akseptere barnas intelligens, og forstå at de har grunnleggende forskjellig forutsetninger enn de andre i klassen. Først da oppnår de sitt fulle potensial.

Denne saken er opprinnelig skrevet for Foreldre og Barn og publisert på klikk.no.

Les også: Ferske foreldre legger på seg nesten ti kilo når babyen er født

Når tegninger blir kosedyr

Jenter kommer tidligere i puberteten

Les mer om barn og foreldre her.

Les mer flere nyheter

Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
04:48 Ti speidere omkom i styrtflod i Indonesia04:43 Verdenscuprenn i slalåm i Japan avlyst04:21 Macron usikker på om EU og Storbritannia blir enige om en handelsavtale i år04:02 Passasjerer må sove på tog etter snøskred på Bergensbanen03:52 Ytterligere 97 døde av covid-19-viruset i Kina03:51 Over 500 virussmittede i Sør-Korea03:32 Fem tenåringer i bilulykke på Hvam03:20 Sanders utropt til vinner i Nevada03:18 Mann i 40-årene skadd – kjørte rett i tre på Jessheim02:30 Sandfaste passasjerer må sove på flyplassen på Kanariøyene01:01 USA anklager Russland for å spre desinformasjon om det nye koronaviruset00:46 Bolighus i Halden totalskadd etter brann00:10 Over 70 virussmittede i Italia00:08 Brann på Gran Canaria23:17 Hovland avsluttet forrykende til ledelse: – Seier ville vært utrolig23:00 Operatunnelen og Vaterlandstunnelen åpne igjen22:40 Valget i Nevada er i gang22:24 Kvinne fløyet til sykehus etter dykkerulykke i Nordland21:53 Store trafikkproblemer i Oslo sentrum21:24 Drikkevann distribueres etter stor vannlekkasje i øykommune20:56 Kristoff krasjet med liten gutt etter målgang i Algarve20:24 Ødegaard tilbake fra start i komfortabel Sociedad-seier20:16 Ikke kontroll på brann i bolighus i Halden19:50 Et forsvar for doen som kosta 8 millioner kroner19:49 Første resultater i Iran viser konservativ framgang19:14 Nesten 1500 passasjerer kommer seg ikke til Norge på grunn av sandstorm på Kanariøyene19:03 Tusener demonstrerer for Assange i London18:15 – Vinner vi kampen, vil vi ha bevart vår viktigste natur – Taper vi kampen, er jorda endret for alltid17:31 Haaland scoret mål nummer 40 for sesongen i Dortmund-seier16:49 Kombinert-Riiber overlegen i Trondheim: – Har vært nervøs før denne uka16:47 Eidfjord isolert til søndag etter snøskred16:06 Norsk VM-sølv på skiskytterstafetten, Frankrike vant15:55 New York-skyskraper risikerer å miste 20 etasjer15:34 Chelsea med svært viktig seier over byrival Tottenham14:45 Klæbo best i Trondheim-sprinten, Bolsjunov falt i semifinalen14:37 To menn og en kvinne tiltalt for hatefulle ytringer14:34 Falla sprintet til seier i Ski Tour13:59 – Fuglene våre er generelt på tilbakegang, i noen tilfeller katastrofalt13:34 Snøskred i Eidfjord – biler evakueres13:33 Johaug videre til semifinale, Østberg slått ut13:31 Lundby sikret ny pallplass for Norge i laghopp13:18 Ryanair-sjef mener muslimske menn bør undersøkes ekstra nøye på flyplasser12:55 Norsk VM-gull på stafetten etter oppvisning av Olsbu Røiseland12:37 Passasjer ville ikke betale for drosjen – hoppet ut i fart12:35 FN: Over 10.000 sivile drept eller såret i Afghanistan i 201912:11 Vinterferieværet: Kraftige vindkast, snøfokk, snøskredfare, kuling og stengte veier11:55 Klæbo best i prologen på hjemmebane11:15 Mann funnet nedkjølt etter å ha vært savnet på riksvei 9 ved Haukeli11:15 Demokratene kjemper om minoritetsstemmer i Nevada11:07 Ytterligere et virusdødsfall i Italia11:04 Johaug i toppform, leverte råsterk prolog10:38 Stortinget ender trolig med delt innstilling om Nav-skandalen10:29 Store snømengder stengte Bergensbanen10:14 FN slår alarm om masseflukt i Burkina Faso10:02 Helsedirektoratet: Ikke spor av koronasmitte hos hjemvendte nordmenn09:43 VM-festen overskygget av dopingrazzia mot Loginov09:30 Slik skal de stoppe pirat-kjøreskolene08:56 Flere fjelloverganger i Nord-Norge er stengt på grunn av uvær08:41 Årsaken til at 42 hunder døde i fjor høst er fremdeles en gåte08:11 1,5-gradersmålet utenfor rekkevidde – nå må Norge tilpasse seg08:05 Gjert Ingebrigtsen om Filip: – Betydelig bedre enn i fjor07:56 Over 750 virussmittede i Japan07:50 Alpint: Kristoffersen ledet, ble så offer for underlaget i Japan07:47 Ubebodd enebolig totalskadd i brann i Nordland07:42 Tomannsbolig brant ned i Florø07:35 Avtale mellom USA og Taliban har trådt i kraft i Afghanistan07:30 75 barn var bortført fra Norge til utlandet i 201907:00 Johaug om deltakelse i ski-VM i 2025: – Hå, hå, hå06:55 Enebolig overtent på Stord – festdeltakere evakuert06:53 Kraftig økning i nye smittetilfeller i Sør-Korea06:51 Bil sto i full fyr på E39 ved Kvadrat i Sandnes06:45 Mann alvorlig skadd med øks og batong under ran i Oslo06:17 Leteaksjon i Kristiansand avsluttet06:15 Nordmenn bekymrer seg mest for barna på internett06:10 Dette skjer i dag06:10 Bloomberg åpner for å skrote taushetspliktavtaler06:05 Dette skjedde i natt05:50 Zuccarello med assist da Wild slo Oilers 5–305:23 Stoltenberg avviser Macrons atomutspill05:17 Kolonnekjøring på E6 Sennalandet i Finnmark04:24 Mann til sykehus etter voldshendelse i Tønsberg04:20 Nye valg i Thüringen for å løse politisk krise03:59 Kvinne til sykehus etter slåssing på Galgeberg – to menn pågrepet03:32 Gjengen i «Friends» samles igjen02:37 Ytterligere 109 døde av covid-19-viruset i Kina02:08 Klimahysteri-gruppe og motgruppe på Facebook med over 100.000 medlemmer hver02:05 Første covid-19-dødsfall i Italia01:54 Medier: USA mener Russland prøver å hjelpe Sanders i nominasjonskampen23:57 Wells Fargo skal betale 27 milliarder kroner i forlik23:28 Color Line kansellerer avganger til Danmark og Sverige21:52 Tom Tvedt om Kina-avtalen: – Idretten ble overkjørt21:38 Aps Jette Christensen ønsker ikke gjenvalg til Stortinget21:11 Juryen i Weinstein-saken skal være uenig om voldtektsanklage20:52 Siktet: Kidnappet hvit kvinne og tvang henne til å se TV-serie om rasisme20:46 Mann fra Troms tiltalt for å ha betalt for overgrep mot barn på Filippinene20:11 To menn dømt for å ha voldtatt jente som var på rømmen fra barnevernsinstitusjon20:00 Erdogan ber Putin bremse syriske regjeringsstyrker19:51 Tre nordmenn hentet hjem fra Wuhan i Kina19:50 Snøskred, storm og uvær fører til trafikkaos i store deler av landet19:37 EU-lederne ble ikke enige om nytt langtidsbudsjett
Siste nytt
04:48VerdenTi speidere omkom i styrtflod i Indonesia04:43SportVerdenscuprenn i slalåm i Japan avlyst04:21VerdenMacron usikker på om EU og Storbritannia blir enige om en handelsavtale i år04:02NorgePassasjerer må sove på tog etter snøskred på Bergensbanen03:52VerdenYtterligere 97 døde av covid-19-viruset i Kina03:51VerdenOver 500 virussmittede i Sør-Korea03:32NorgeFem tenåringer i bilulykke på Hvam03:20VerdenSanders utropt til vinner i Nevada03:18NorgeMann i 40-årene skadd – kjørte rett i tre på Jessheim02:30NorgeSandfaste passasjerer må sove på flyplassen på Kanariøyene01:01VerdenUSA anklager Russland for å spre desinformasjon om det nye koronaviruset00:46NorgeBolighus i Halden totalskadd etter brann00:10VerdenOver 70 virussmittede i Italia00:08VerdenBrann på Gran Canaria23:17SportHovland avsluttet forrykende til ledelse: – Seier ville vært utrolig23:00NorgeOperatunnelen og Vaterlandstunnelen åpne igjen22:40VerdenValget i Nevada er i gang22:24NorgeKvinne fløyet til sykehus etter dykkerulykke i Nordland21:53NorgeStore trafikkproblemer i Oslo sentrum21:24NorgeDrikkevann distribueres etter stor vannlekkasje i øykommune20:56SportKristoff krasjet med liten gutt etter målgang i Algarve20:24SportØdegaard tilbake fra start i komfortabel Sociedad-seier20:16NorgeIkke kontroll på brann i bolighus i Halden19:50NorgeEt forsvar for doen som kosta 8 millioner kroner19:49VerdenFørste resultater i Iran viser konservativ framgang19:14NorgeNesten 1500 passasjerer kommer seg ikke til Norge på grunn av sandstorm på Kanariøyene19:03VerdenTusener demonstrerer for Assange i London18:15Verden– Vinner vi kampen, vil vi ha bevart vår viktigste natur – Taper vi kampen, er jorda endret for alltid17:31SportHaaland scoret mål nummer 40 for sesongen i Dortmund-seier16:49NorgeKombinert-Riiber overlegen i Trondheim: – Har vært nervøs før denne uka16:47NorgeEidfjord isolert til søndag etter snøskred16:06SportNorsk VM-sølv på skiskytterstafetten, Frankrike vant15:55VerdenNew York-skyskraper risikerer å miste 20 etasjer15:34SportChelsea med svært viktig seier over byrival Tottenham14:45SportKlæbo best i Trondheim-sprinten, Bolsjunov falt i semifinalen14:37NorgeTo menn og en kvinne tiltalt for hatefulle ytringer14:34SportFalla sprintet til seier i Ski Tour13:59Verden– Fuglene våre er generelt på tilbakegang, i noen tilfeller katastrofalt13:34NorgeSnøskred i Eidfjord – biler evakueres13:33SportJohaug videre til semifinale, Østberg slått ut13:31SportLundby sikret ny pallplass for Norge i laghopp13:18ReiseRyanair-sjef mener muslimske menn bør undersøkes ekstra nøye på flyplasser12:55SportNorsk VM-gull på stafetten etter oppvisning av Olsbu Røiseland12:37NorgePassasjer ville ikke betale for drosjen – hoppet ut i fart12:35VerdenFN: Over 10.000 sivile drept eller såret i Afghanistan i 201912:11NorgeVinterferieværet: Kraftige vindkast, snøfokk, snøskredfare, kuling og stengte veier11:55PolitikkKlæbo best i prologen på hjemmebane11:15NorgeMann funnet nedkjølt etter å ha vært savnet på riksvei 9 ved Haukeli11:15PolitikkDemokratene kjemper om minoritetsstemmer i Nevada11:07VerdenYtterligere et virusdødsfall i Italia11:04SportJohaug i toppform, leverte råsterk prolog10:38PolitikkStortinget ender trolig med delt innstilling om Nav-skandalen10:29NorgeStore snømengder stengte Bergensbanen10:14VerdenFN slår alarm om masseflukt i Burkina Faso10:02Helse og livsstilHelsedirektoratet: Ikke spor av koronasmitte hos hjemvendte nordmenn09:43SportVM-festen overskygget av dopingrazzia mot Loginov09:30MotorSlik skal de stoppe pirat-kjøreskolene08:56NorgeFlere fjelloverganger i Nord-Norge er stengt på grunn av uvær08:41NorgeÅrsaken til at 42 hunder døde i fjor høst er fremdeles en gåte08:11Norge1,5-gradersmålet utenfor rekkevidde – nå må Norge tilpasse seg08:05SportGjert Ingebrigtsen om Filip: – Betydelig bedre enn i fjor07:56VerdenOver 750 virussmittede i Japan07:50SportAlpint: Kristoffersen ledet, ble så offer for underlaget i Japan07:47NorgeUbebodd enebolig totalskadd i brann i Nordland07:42NorgeTomannsbolig brant ned i Florø07:35VerdenAvtale mellom USA og Taliban har trådt i kraft i Afghanistan07:30Norge75 barn var bortført fra Norge til utlandet i 201907:00SportJohaug om deltakelse i ski-VM i 2025: – Hå, hå, hå06:55NorgeEnebolig overtent på Stord – festdeltakere evakuert06:53VerdenKraftig økning i nye smittetilfeller i Sør-Korea06:51NorgeBil sto i full fyr på E39 ved Kvadrat i Sandnes06:45NorgeMann alvorlig skadd med øks og batong under ran i Oslo06:17NorgeLeteaksjon i Kristiansand avsluttet06:15NorgeNordmenn bekymrer seg mest for barna på internett06:10NorgeDette skjer i dag06:10VerdenBloomberg åpner for å skrote taushetspliktavtaler06:05NorgeDette skjedde i natt05:50SportZuccarello med assist da Wild slo Oilers 5–305:23VerdenStoltenberg avviser Macrons atomutspill05:17NorgeKolonnekjøring på E6 Sennalandet i Finnmark04:24NorgeMann til sykehus etter voldshendelse i Tønsberg04:20VerdenNye valg i Thüringen for å løse politisk krise03:59NorgeKvinne til sykehus etter slåssing på Galgeberg – to menn pågrepet03:32KulturGjengen i «Friends» samles igjen02:37VerdenYtterligere 109 døde av covid-19-viruset i Kina02:08NorgeKlimahysteri-gruppe og motgruppe på Facebook med over 100.000 medlemmer hver02:05VerdenFørste covid-19-dødsfall i Italia01:54PolitikkMedier: USA mener Russland prøver å hjelpe Sanders i nominasjonskampen23:57VerdenWells Fargo skal betale 27 milliarder kroner i forlik23:28NorgeColor Line kansellerer avganger til Danmark og Sverige21:52SportTom Tvedt om Kina-avtalen: – Idretten ble overkjørt21:38PolitikkAps Jette Christensen ønsker ikke gjenvalg til Stortinget21:11VerdenJuryen i Weinstein-saken skal være uenig om voldtektsanklage20:52VerdenSiktet: Kidnappet hvit kvinne og tvang henne til å se TV-serie om rasisme20:46NorgeMann fra Troms tiltalt for å ha betalt for overgrep mot barn på Filippinene20:11NorgeTo menn dømt for å ha voldtatt jente som var på rømmen fra barnevernsinstitusjon20:00VerdenErdogan ber Putin bremse syriske regjeringsstyrker19:51NorgeTre nordmenn hentet hjem fra Wuhan i Kina19:50NorgeSnøskred, storm og uvær fører til trafikkaos i store deler av landet19:37VerdenEU-lederne ble ikke enige om nytt langtidsbudsjett