Forbrukslån– sammenlign og lån fra 5 000 til 500 000 kr
Renten er individuell og du må sende inn lånesøknad for å få nøyaktig rente. Det er helt gratis og uforpliktende å søke.
Oppdatert 08.12.2021

les mer

Velg ønsket lånebeløp:
10 000 kr
5 000 kr 600 000 kr
Lånebeløp
Effektiv rente
Aldersgrense
Utbetaling

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

6.99 – 19.30 %

Effektiv rente

20 år

Aldersgrense

1 deg

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

6.99 – 19.30 %

Effektiv rente

20 år

Aldersgrense

1 deg

Utbetaling

Rated 3 out of 5
(1 Anmeldelser)
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

6.18 – 24.4 %

Effektiv rente

25 år

Aldersgrense

1

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Eff. rente 11.31%, 150.000 kr, o/5 år. Kostnad 43.467 kr, Totalt 193.467 kr
Eff. rente 11.31%, 150.000 kr, o/5 år. Kostnad 43.467 kr, Totalt 193.467 kr

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

6.99 – 19.30 %

Effektiv rente

20 år

Aldersgrense

1 deg

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-

25000 – 500000 kr

Lånebeløp

8.47 – 28.56 %

Effektiv rente

20 år

Aldersgrense

1

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Eff. rente 14.9%, 60.000 kr, o/5 år. Kostnad 26.826 kr, Totalt 86.826 kr eller 1447 kr/måned (60 bet.)
Eff. rente 14.9%, 60.000 kr, o/5 år. Kostnad 26.826 kr, Totalt 86.826 kr eller 1447 kr/måned (60 bet.)

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

6.99 – 19.30 %

Effektiv rente

20 år

Aldersgrense

2 dager

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-
Eksempel: Eff.rente 9,61%, 150.000,-, o/5 år, etabl.geb. 900,-, Totalt: 195.720,-

10000 – 500000 kr

Lånebeløp

9.62 – 23.92 %

Effektiv rente

23 år

Aldersgrense

1

Utbetaling

Rated 0 out of 5
(0 Anmeldelser)
Nom rente 12,99%, eff rente 15,37%, lånebeløp kr 80 000 over 5 år, kostnader kr 32 648, tot kr 112 648
Nom rente 12,99%, eff rente 15,37%, lånebeløp kr 80 000 over 5 år, kostnader kr 32 648, tot kr 112 648

Hvorfor søke om forbrukslån?

Et forbrukslån kan være en god finansieringsløsning når behovet for fleksibel økonomi oppstår på kort varsel. Det skjer typisk når man står midt i et oppussingsprosjekt, eller bilen plutselig må på service. 

Et usikret lån er som navnet tilsier et lån hvor det ikke stilles krav om sikkerhet, og man kan derfor få innvilget lånet uten å tilby verdigjenstander som bolig eller bil som pant. Den store fordelen med et lån uten sikkerhet e dermed at pengene kan brukes på hva som helst. 

Et forbrukslån er gjennomsnittlig billigere enn annen gjeld som dyre smålån og kredittgjeld.

Et forbrukslån brukes vanligvis til renovering, reiser eller forbruk. Mange bruker også forbrukslån til uforutsette utgifter, som for eksempel en regning fra tannlegen eller reparasjoner i boligen.

Långivers risiko

Et forbrukslån er et lån uten sikkerhet, noe som innebærer at man ikke trenger å tilby långiver noen form for garanti for at pengene skal betales tilbake. Dette skiller et forbrukslån fra for eksempel et boliglån, hvor boligen står som sikkerhet på lånet.

Långiver setter derfor en høyere risikopremie (rente) på lånet. Dette er årsaken til at sikrede lån er billigere enn lån uten sikkerhet. I kategorien usikrede lån finner vi blant annet:

  • Delbetaling oghandlekontoer
  • Kredittkort
  • Forbrukslån

Av usikrede lån er forbrukslån vanligvis det billigste alternativet. Dersom du trenger økonomisk fleksibilitet i forbindelse med et prosjekt, eller andre økonomiske utgifter du ikke kan bære, er forbrukslån det billigste valget. Da får du en fleksibel avtale om å låne penger utstedt av en profesjonell aktør, og personlig oppfølging hvis uhellet skulle være ute.

Sammenlign flere banker for å få det billigste forbrukslånet

Renten på forbrukslån

Det er renten som bestemmer hvor mye et forbrukslån koster. Rente er et begrep som innebærer hva det koster å leie penger av en finansinstitusjon. Noen utlånere reklamerer med svimlende lave renter, og dette skal man passe seg for. I slike tilfeller er det nemlig snakk om nominell rente, altså lånets grunnkostnad, og denne renten forteller ikke hele sannheten.

Er du interessert i å vite hva lånet faktisk kommer til å koste, må du undersøke den effektive renten. Dette er den nominelle renten, i tillegg til gebyrer og kostnader som følger lånet. Banken er pliktig til å oppgi effektiv rente når man utsteder et tilbud om lån.

Hva brukes forbrukslån til?

Hva folk bruker lånet på er individuelt, og helt opp til hver enkelt. Med mulighet til å låne så mye som 500 000 kr. i Norge, har man ganske mange muligheter. 

Så lenge man har kontroll over sin egen betjeningsevne, er det ingenting i veien med å ta opp et forbrukslån. Noen av de vanligste utgiftene låntakere bruker lån uten sikkerhet på er:

Renovering

Visstedu at nordmenn er på verdenstoppen irenovering? Over 30% av norske husholdningers totale forbruk er utgifter til bolig, ifølge Statistisk Sentralbyrå. Når det gjelder forbrukslån er det også flest som velger å bruke pengene på renovering og oppussing. Og det er egentlig ikke så rart. 

Å pusse opp hjemme hos seg selv øker trivselen i hjemmet, og fører vanligvis til at boligen stiger i verdi. 

Uforutsette utgifter

Ekspertene anbefaler leietakere å ha en bufferkonto som tilsvarer en månedslønn, mens boligeiere bør ha så mye som to til tre månedslønner. Jo eldre boligen din er, jo høyere bør bufferen være ettersom at sjansen for at ting går skeis øker med boligens alder. 

Har du ikke en bufferkonto når uhellet er ute, kan et usikret lån være den beste løsningen. Hvis for eksempel kjøleskapet tar kvelden samtidig som bilen må på verksted, blir det en tøff økonomisk måned. 

Realisere planer og drømmer

Det er heller ikke uvanlig å bruke lån uten sikkerhet på å realisere planer, slik som å reise på ferie eller feire bryllup. Gjennom vårt samarbeid med låneagenten Axo Finans er det mulig å låne summer fra 10 000 og helt opp til 500 000 kroner. Mulighetene er derfor mange, samtidig er det viktig å ikke la seg friste til å låne over evne. 

Hvor mye kan man låne?

Hvor mye man får låne er avhengig av bankens kredittvurdering av den enkelte søker. Et større lån medfører gjerne lavere rente, men til gjengjeld får man lengre nedbetalingstid. Hva lånets totalkostnad ender på, blir derfor en vurdering av flere faktorer. 

De aller fleste banker og utlånere stiller som krav at man må ha fast inntekt for å få innvilget et lån uten sikkerhet. Står du i fare for å miste inntekten din, bør du ikke takke ja til et usikret lån. Sjansen er da stor for at du ikke klarer å betjene lånet, og ender opp med forsinkelses- og rentegebyrer.

Det billigste forbrukslånet

Et forbrukslån kan være en god løsning når du har behov for økonomisk fleksibilitet i hverdagen. Kanskje har du sett for deg å finne markedets billigste forbrukslån, men sliter med å få oversikt i mylderet av ulike banker, aktører og tilbud.

Ikke søk forbrukslån på impuls, men bruk heller tid på å finne et godt tilbud.

Mange slike aktører hevder at de har det billigste forbrukslånet, men her kan det være store forskjeller. Sannheten er at ingen kan love at de har billigst forbrukslån, fordi det gjøres en individuell vurdering av hver enkelt søker. Søkeren blir blant annet vurdert etter betalingsevne og personlige forhold, og basert på dette bestemmer långiver hvor stor risiko de er villig til å ta.

Finn ditt billigste forbrukslån ved å sammenligne tilbud

Før du tar opp forbrukslån er det viktig å sammenligne de ulike tilbudene som finnes på markedet. Dette kan du gjøre ved å sende inn søknad om forbrukslån til långivere og banker som tilbyr dette, og deretter sammenligne de effektive rentene. Se spesielt på følgende:

  • Nominell rente
  • Effektiv rente
  • Lånets størrelse og nedbetalingstid
  • Avtalevilkår

Det er selvfølgelig viktig å finne den aktøren som tilbyr forbrukslån til lavest rente, men det er også andre forhold som har innvirkning på lånets totalkostnad. Nedbetalingstid og gebyrer kan for eksempel ha mye å si. Det billigste forbrukslånet vil ikke være så billig lenger hvis du ender opp med skyhøye forsinkelsesgebyrer.

Overlat jobben til en låneagent

En låneagent er en finansaktør som arbeider med å sammenligne usikrede lån på vegne av sluttbruker. Dette gjør selve søknadsprosessen mye mer smidig og effektiv. Låneagenten sender den samme søknaden til flere forskjellige banker og långivere, og sammenligner tilbudene som kommer i retur. Sluttbruker får deretter presentert det aller beste tilbudet, og velger selv om det er godt nok til å akseptere.

Hvor mye kan jeg låne?

I Norge kan man låne opptil 600 000 kroner i usikret lån, men hvor mye du faktisk får innvilget er opptil den enkelte långiver. Du må derfor sende inn en søknad før du får et endelig svar.

I de fleste tilfeller vil man få et bedre tilbud ved å søke sammen med en medlåntaker. Hvis du har anledning til å søke sammen med ektefelle, en i familien eller en venn øker dette sannsynligheten for å få innvilget et større lån til en lavere rente.

Ikke lån over evne

Det kan være fristende å maksimere lånet, men det er viktig å ikke la seg friste til å låne over evne. Pengene skal tross alt betales tilbake, og det er ikke anbefalt å låne mer enn du egentlig trenger.

Tenk derfor nøye igjennom hva du trenger å låne penger til, og hvorfor du ikke kan spare til dette formålet på egenhånd.

Så lenge du har kontroll på din egen økonomi, er det ingenting i veien med å søke forbrukslån. Finner du i tillegg det billigste forbrukslånet som er mulig å få tak i, har du gjort en god avtale.

Er billig det samme som best?

Dersom du har planer om å ta opp et forbrukslån, er du sikkert ute etter å finne det billigste og beste tilbudet. Et godt sted å starte er å undersøke de effektive rentene som du får tilbud om. Du kan spare mye på å finne et forbrukslån med lav rente, spesielt hvis lånebeløpet er høyt. Det er imidlertid andre faktorer som også påvirker lånets kostnad.

Gebyrer kan ha stor påvirkning på hvor mye lånet koster totalt sett, spesielt hvis du har valgt en lang nedbetalingsperiode. Gebyrer kan være knyttet til etablering, termin, forsinkelse, faktura og mye annet. Det er derfor viktig å gå i gjennom lånets avtalevilkår før du takker ja til en avtale.

Dette må du vite om renter

Rente er et uttrykk som betegner hva det koster å leie kapital (penger) av en långiver. Når du låner penger av en bank, løper renten så lenge deler av beløpet er utestående. I motsatt fall: Når du setter inn penger i en bank, er det banken som betaler deg renter. Renten oppgis vanligvis som prosent per år av det utestående beløpet.

Nominell rente

Nominell rente innebærer lånets grunnkostnad og bestemmes blant annet av markedsprisen og inflasjon. Renten omfatter ingen andre kostnader på lånet som etableringsgebyr, termingebyr og lignende.

Effektiv rente

Effektiv rente er den nominelle renten, i tillegg til alle gebyrer og kostnader som er forbundet med lånet. Dette er altså den totale prisen du betaler på lånet, og vil alltid være høyere enn den nominelle renten. Den sikreste måten å undersøke hva et lån faktisk kommer til å koste deg, er ved å se på den effektive renten.

Slik blir renten beregnet

Har du søkt på det du trodde var det beste forbrukslånet, men mottatt et annet

tilbud enn du hadde forventet? Banker og långivere gjør en individuell vurdering av hver enkelt lånesøknad, og ser blant annet på betalingsevne og personlige forhold. Det varierer fra långiver til långiver hvor stor risiko man er villig til å ta, og derfor kan renten på lånet variere mellom de ulike tilbyderne.

Renten du til slutt får tilbud om er personlig, og varierer ikke bare fra låntaker til låntaker, men også mellom långivere. Derfor er det så viktig å sammenligne ulike rentetilbud før man takker ja til en avtale.

Faktorer som bestemmer rentesatsen er blant annet knyttet til:

  • Alder
  • Betalingshistorikk
  • Fast årsinntekt
  • Oppholdssted

Ulike långivere kan vektlegge de forskjellige punktene litt forskjellig, og har i tillegg interne retningslinjer å forholde seg til. Derfor kan det endelige rentetilbudet variere – noen ganger fra dag til dag. Det som var det beste tilbudet om å låne penger i går, er ikke nødvendigvis det beste tilbudet i dag.

Slik sammenligner du forbrukslån

For å finne et billig forbrukslån, må man sammenligne forskjellige tilbydere på markedet. Dette gjøres ved å søke om lån hos alle aktuelle långivere, og deretter sammenligne tilbudene som kommer i retur. Da har alle långiverne gjort en individuell vurdering av den som søker, og søkeren får svar på hvilken av bankene som tilbyr høyere rente enn andre.

Velg en seriøs aktør

I tillegg til å undersøke hvilket forbrukslån som er billigst, bør du også forsikre deg om at du velger en seriøs aktør. Velg en långiver som gir deg informasjon på et enkelt og forståelig språk, og som ikke prøver å holde noe skjult for deg. Som kunde har du rett til å være kritisk til tilbudene du mottar.

Sett deg også inn i konsekvensene for hva som vil skje dersom du ikke klarer å betale tilbake lånet. Et billig forbrukslån vil ikke lenger være så billig hvis du ender opp med skyhøye forsinkelsesgebyrer. Livet er uforutsigbart, og det kan oppstå situasjoner der økonomien endrer seg. Du må vite at du har kontroll på nedbetalingen, også i trange tider.

Huskeliste i valget av en seriøs aktør:

  • Velg en aktør med gode verdier
  • Velg en aktør som er villig til å samarbeide
  • Velg en aktør med rettferdige vilkår
  • Velg en aktør som gir deg informasjon på et enkelt og forståelig språk
  • Velg en aktør med god forretningsskikk

Hva er en låneagent?

Man kan også gå veien via en låneagent. I de aller fleste tilfeller vil dette være en god løsning, fordi jobben med å sammenligne er omfattende og komplisert.

Vanlige mennesker er ikke kjent med finansielle termer og uttrykk, og ved å benytte seg av en låneagent kan man spare både tid og penger.

En låneagent leverer sammenligningstjenester, og formidler lån og refinansiering på vegne av banker og långivere. Det er altså ikke låneagenten som er långiveren. Låneagenten fungerer som en kundeportal, som går igjennom utlånernes avtaler og vilkår med mål om å finne det beste tilbudet.

Alle aktuelle utlånere vet at de konkurrerer om å få den samme kunden samtidig – dette fører til at utstedelse av tilbud går veldig raskt, og ikke minst presser det prisen på markedet ned.

Hva koster en låneagent?

I Norge har ikke låneagenter lov til å ta betalt fra andre enn aktørene de formidler lån fra, og derfor er slike tjenester helt gratis for forbrukerne. Tilbudene man mottar i retur er uforpliktende, og står vanligvis i en måned. Dersom du ikke fikk tilbud om et billig forbrukslån slik du hadde forventet er det derfor bare å takke nei.

Hvor lang tid tar det?

Selve søknadsprosessen tar kun et par timer, forutsatt at du benytter deg av elektronisk legitimering og signering. Fikk du tilbud om et billig forbrukslån som du takker ja til, kan du forvente å få pengene innen et par virkedager.

Oversikt over bankene med laveste nominell rente – lån uten sikkerhet

BankMinimum alderMaks alderMaks løpetid årMaks løpetid mndTermindgebyrNominell rente
Komplett Bank ASA2010050358,67
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch2510050508,9
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch25100150508,9
Sbanken ASA23695009,624
Komplett Bank ASA18100150359,4
Storebrand Bank ASA2370505010,15
SpareBank 1 Gudbrandsdal181001004910,9
SpareBank 1 Hallingdal Valdres181001004910,9
SpareBank 1 Kreditt AS181001004910,9
SpareBank 1 Lom og Skjåk181001004910,9
SpareBank 1 Modum181001004910,9
SpareBank 1 Nord-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Nordmøre181001004910,9
SpareBank 1 Ringerike Hadeland181001004910,9
SpareBank 1 SMN181001004910,9
SpareBank 1 SR-Bank181001004910,9
SpareBank 1 Søre Sunnmøre181001004910,9
SpareBank 1 Sørøst-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Østfold Akershus181001004910,9
SpareBank 1 Østlandet181001004910,9
Eika Kredittbank AS25100504010,9
Nordea Direct21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
SpareBank 1 Gudbrandsdal2310050011,5
SpareBank 1 Hallingdal Valdres2310050011,5
SpareBank 1 Kreditt AS2310050011,5
SpareBank 1 Lom og Skjåk2310050011,5
SpareBank 1 Modum2310050011,5
SpareBank 1 Nord-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Nordmøre2310050011,5
SpareBank 1 Ringerike Hadeland2310050011,5
SpareBank 1 SMN2310050011,5
SpareBank 1 SR-Bank2310050011,5
SpareBank 1 Søre Sunnmøre2310050011,5
SpareBank 1 Sørøst-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Østfold Akershus2310050011,5
SpareBank 1 Østlandet2310050011,5
DNB Bank ASA1810050012
Nordax Bank AB (publ)23100506511,35
TF Bank Norge NUF20100504911,7
INSTABANK ASA2380504011,9
Ekspress Bank23100504511,74
Ekspress Bank231001504511,74
INSTABANK ASA2380504012,5
Resurs Bank AB NUF251001002912,84
Resurs Bank AB NUF2568502912,84
BRABANK ASA24100503512,99
re:member (EnterCard Norge, filial av EnterCard Group AB)1875504512,95
Nordax Bank AB (publ)2370506513
Santander Consumer Bank AS2373503013,58
Bank Norwegian AS23100503013,8
Avida Finans AB NUF20100502914
yA Bank AS (Resurs Bank AB)2070503014,05
Svea Finans NUF2067505513,9
Jæren Sparebank18100507014,8
Aasen Sparebank18100505015,95

Kilde: Finansportalen 01.09.2021, basert på lånebeløp NOK 200 000 med nedbetalingstid på 5 år.