Påtalemyndigheten vil kreve dødsstraff for Luigi Mangione

Den føderale påtalemyndigheten har formelt varslet retten om at de vil be om dødsdom for drapstiltalte Luigi Mangione. Arkivfoto: Steven Hirsch / New York Post / AP / NTB Les mer Lukk

USAs føderale påtalemyndighet har formelt varslet retten om at de vil be om dødsstraff for drapstiltalte Luigi Mangione, som fremstilles for retten fredag.

Mangione er anklaget for å ha skutt og drept Unitedhealthcare-sjef Brian Thompson i New York i fjor.

I forrige uke besluttet en føderal storjury å tiltale Mangione for drap, stalking og brudd på våpenloven. Han er allerede tiltalt i en parallell sak i delstaten New York.

USAs justisminister Pam Bondi ba i månedsskiftet føderale myndigheter om å gå inn for dødsstraff for 26-åringen.