Hotell i Somalia stormet av opprørere midt under møte – klanledere blant de drepte

Først eksploderte en bilbombe, deretter stormet flere væpnede menn et hotell i byen Beledweyne i Somalia. Blant de drepte er to sentrale klanledere.

Det er meldt om kraftige skuddvekslinger i hotellet etter at bomben eksploderte utenfor Cairo Hotel.

Videoer som er delt i sosiale medier, viser at hotellet er påført store skader. De viser også tykk røyk som stiger opp fra bygningen.

Hotellet brukes som møtested for klanledere og militære ledere, som diskuterer hvordan de kan samarbeide i kampen mot den ytterliggående islamistgruppa al-Shabaab. Gruppen har kjempet for å styrte Somalias regjering i over 15 år.

Sprikende dødstall

Det er uklart hvor mange som er drept. En innbygger sier til nyhetsbyrået AP at minst seks mennesker er døde, deriblant to velkjente klanledere.

En klanleder, Abdirahman Hassan, kan bekrefte at minst fire er drept, de to klanlederne, en sivil og en politimann.

Tidligere tirsdag meldte en talsmann for politiet at minst tolv personer var drept, ifølge nyhetsbyrået DPA.

Politimannen Ali Mahad opplyser at mange av dem som deltok på møtet, er i sikkerhet. Han sier også at flere av angriperne har forskanset seg i et hjørne av hotellet.

al-Shabaab står bak

al-Shabaab har påtatt seg ansvaret for angrepet via sin radiostasjon og sier at en selvmordsbomber tok del i angrepet sammen med flere opprørere. Gruppen har gjennom årene utført en rekke terroraksjoner både i hjemlandet og i nabolandene Kenya og Uganda.

Opprørerne kontrollerer deler av Somalia og går ofte til angrep på hovedstaden Mogadishu. Både politikere, journalister og andre sivile er blitt drept.

Beledweyne ligger nord for Mogadishu ved grensen til Etiopia.