Straffesaken mot Sør-Koreas suspenderte president er i gang
Sør-Koreas suspenderte president Yoon Suk-yeol, her under et rettsmøte i grunnlovsdomstolen i forrige uke, prøvde 3, desenber å innføre unntakstilstand og sette nasjonalforsamlingen til side. Les mer Lukk
Rettssaken startet torsdag formiddag. 64 år gamle Yoon var selv til stede da retten ble satt. Salen var fullsatt og rundt bygningen var det store sikkerhetstiltak.
Yoon er Sør-Koreas første sittende statsoverhode som er stilt for retten i en straffesak.
Yoon er tiltalt for å ha ledet et opprør. Bakgrunnen er det mislykkede forsøket på å innføre unntakstilstand før jul. Hvis han blir kjent skyldig, kan han bli dømt til fengsel på livstid eller få dødsstraff.
Parallelt med straffesaken er Yoon stilt for riksrett. Opprørstiltalen er tatt ut av påtalemyndigheten i Seoul, mens riksrettssaken går separat i grunnlovsdomstolen.
Riksrettssaken kan ende med at Yoon blir avsatt som president, eventuelt at han havner i fengsel. Inntil videre er han fratatt fullmaktene som president.
Yoon forsøkte 3. desember i fjor å innføre unntakstilstand og sette nasjonalforsamlingen til side. De folkevalgte tvang ham til å gjøre retrett og stilte ham for riksrett.
Yoon, som har nektet straffskyld, forklarte krisetiltaket med at landet måtte forsvares mot «antistatlige elementer», med henvisning til Nord-Korea. Han antydet også at landets valgsystem var sårbart for utenlandsk påvirkning.