Svensk TV4: Over 100 ekstra politifolk til Stockholm etter bombebølge
Svensk politi har rykket ut etter at flere vinduer på en bygård ble blåst ut i en eksplosjon i sentrum av Uppsala i forrige uke. Les mer Lukk
Det melder TV4 Nyheterna onsdag ettermiddag. De fleste skal sendes til den sørlige delen av Stockholm, og utplasseringen skal skje innen kort tid, ifølge kanalen.
Politiet bekrefter at de gjenopptar en særskilt politioperasjon som ble opprettet i 2023 i kamp mot den voldelige gjengkriminaliteten, men uten å si hvor mange politifolk som skal hentes inn fra andre deler av landet.
Siden nyttår har Sverige opplevd over 30 eksplosjoner ved ulike sivile mål, som oftest ved boliger. Den kraftige økningen startet allerede i desember.
Over 50 personer knyttet til 25 ulike hendelser er pågrepet, men eksplosjonene fortsetter for fullt. Bare tirsdag ble det meldt om fem eksplosjoner, fire av dem i Stockholm.
Enkel rekruttering
Kriminelle nettverk ser ut til å ha ubegrenset tilgang på personer som er villige til å utføre ugjerningene.
– Tilgangen på utøvere er dessverre ubegrenset slik det ser ut nå, sier assisterende politisjef i region Stockholm, Tobias Bergkvist, på en pressekonferanse onsdag.
Sprenglandingene blir gjerne plassert i trappeoppganger og utenfor boliger og forretninger. De materielle skadene er ofte store, og enkelte ganger har også personer blitt skadet, noen av dem alvorlig.
– Vi forstår at opptrappingen av den volden vi ser nå, innebærer en utrygghet og også en følelse av maktesløshet, sier Hampus Nygårds, nestleder ved Nationella operativa avdelingen (Noa).
Utpressing
Politiet har tidligere opplyst at motivet bak eksplosjonene kan være økonomisk utpressing, ikke konflikter mellom ulike gjenger. Budskapet ble gjentatt onsdag.
– Flertallet av eksplosjonene som vi er blitt rammet av i desember og januar, har først og fremst økonomiske motiv. Det er strategiske handlinger rettet mot bedrifter, ofte for å drive utpressing, sier Bergkvist.
– Uakseptabelt
Justisminister Gunnar Strömmer har de siste dagene innkalt til flere krisemøter. Onsdag holdt også han pressekonferanse.
– Dette er noe et anstendig samfunn ikke kan akseptere, sier han.
– Politiet mobiliserer med full kraft for å bryte voldsspiralen, forhindre nye ugjerninger, gripe gjerningspersonene og få tak i de som bestiller dem. Men det må gjøres mer, fastslår han.
Torsdag skal han møte Sveriges råd mot organisert kriminalitet for å drøfte situasjonen videre.