Israel fastholder forbud mot FNs hjelpeorganisasjon

Israel fastholder sitt forbud mot FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (Unrwa), sier landets FN-ambassadør Danny Danon. Les mer Lukk

Israel kutter all kontakt med Unrwa og andre som måtte opptre på deres vegne, fastholder landets FN-ambassadør Danny Danon.

Den israelske nasjonalforsamlingen har forbudt FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (Unrwa) å operere i landet, noe som i praksis vil gjøre det umulig for dem å bistå palestinerne i de okkuperte områdene.

Beslutningen har vakt sterke internasjonale protester, og tirsdag var Unrwas videre skjebne i Palestina tema i FNs sikkerhetsråd.

Før møtet understreket Israels FN-ambassadør at beslutningen om å forby Unrwa er endelig.

Avslutter alt

– Israel vil avslutte alt samarbeid, all kommunikasjon og all kontakt med Unrwa og enhver som opptrer på deres vegne, sa han.

Israel hevder at flere titall Unrwa-ansatte deltok i angrepet mot det sørlige Israel i oktober 2023 og at FN-organisasjonen er infiltrert av Hamas.

Landet har ikke lagt fram beviser for dette, konkluderte en FN-gransking i fjor.

– Nådeløst angrep

– Israels nådeløse angrep på Unrwa rammer palestinernes liv og framtid i hele det okkuperte området, sa Unrwas leder Philippe Lazzarini under åpningen av Sikkerhetsrådets møte tirsdag.

– Det undergraver også palestinernes tillit til verdenssamfunnet og gjør at utsiktene til fred og sikkerhet nå er i fare, la han til.

Forbudet vil også føre til økt ustabilitet og desperasjon i det som er en kritisk tid i de okkuperte palestinske områdene, undergrave den skjøre våpenhvilen i Gaza og sabotere arbeidet med å gjenoppbygge og få til en politisk overgang i Gaza, sa Lazzarini.

Unrwas frist for å forlate Israel utløp egentlig tirsdag, men Danon orienterte fredag FNs generalsekretær António Guterres om at organisasjonen fikk ytterligere to dager på seg til å pakke sammen.

– Uakseptabelt

De siste dagene har det vært stor aktivitet ved Unrwas hovedkvarter i okkuperte Øst-Jerusalem der de ansatte lemper pappesker og inventar opp på lastebiler.

– Dette er en helt uakseptabel beslutning, sier kontorets talsperson Jonathan Fowler.

– Hva skal vi si til dem vi bistår, hva kommer til å skje med de tjenestene vi har tilbudt, spør han.

Unrwas klinikk i Øst-Jerusalem har tilbudt helsetjenester til 30.000 palestinske flyktninger, blant dem pasienter med kroniske lidelser og gravide.

– Hvor skal de ta veien nå, spør klinikkens leder Hamza al-Jibrini.

Nekter

FNs sikkerhetsråd har tidligere bedt Israel omgjøre beslutningen, men Israel nekter.

Israels regjering har heller ikke presentert noen plan for hvem som skal overta etter Unrwa, som siden 1949 har drevet skoler og helsetjenester i de okkuperte palestinske områdene.

Det israelske forbudet gjelder formelt bare på israelsk territorium, men den israelske regjeringen annekterte i 1967 Øst-Jerusalem og hevder at området er en del av Israel.

Siden Israel også kontrollerer grensene til den okkuperte Vestbredden og Gazastripen og forbyr statsansatte å ha noe med Unrwa å gjøre, vil forbudet i praksis også lamme hjelpeorganisasjonens virksomhet der.