Starmer i USA for å diskutere Ukraina og Gaza med Biden
Storbritannias statsminister Keir Starmer landet torsdag kveld i USA, der han fredag skal treffe president Joe Biden i Det hvite hus. Foto: Stefan Rousseau / AP / NTB Les mer Lukk
Etter planen skal de to lederne møtes i Det hvite hus på fredag. Det er andre gang Starmer besøker USA som statsminister. Det forrige møtet med Biden i Det hvite hus var i forbindelse med Nato-toppmøtet i juli, bare noen dager etter Labours valgseier.
Besøket kommer etter at USAs utenriksminister Antony Blinken og hans britiske kollega David Lammy sammen besøkte Kyiv onsdag.
Ingen av utenriksministrene var klare til å fjerne restriksjonene på Ukrainas bruk av våpen levert av vesten til å angripe mål på russiske territorium.
Dagen etter besøket sa Blinken på en pressekonferanse i Polen at USA vil tilpasse sin militære støtte til Ukraina «etter behov». En av grunnene til at Ukraina ikke har fått frie hender er bekymring for en opptrapping.
Starmer og Biden skal også diskutere krigen på Gazastripen og andre temaer når de møtes.