Mount Everest: Savnede klatrere funnet død

En drone har tatt bilde av Mount Everest 30. april 2024. Her vises isbreen og mange telt ved bunnen, der Everest Base camp ligger. Les mer Lukk

Hadde sist kontakt med omverdenen søndag for en uke siden.

Fredag ble de to mongolske klatrerne Usukhjargal Tsedendamba (53) og Purevsuren Lkhagvajav (31) funnet død på Mount Everest. Da hadde de ikke gitt livstegn fra seg siden søndag for en uke siden.

Klatrerne ble funnet på camp fire, bare én kilometer fra toppen av Mount Everest.

Ifølge Pemba Sherpa fra 8k Expeditions, som organiserte turen deres, jobbes det med å få kroppene ned. Det skriver nyhetsbyrået AFP, gjengitt av VG.

Løke: – Fått meg til å tenke

De to mongolske klatrerne forsøkte å nå toppen av Mount Everest uten oksygen. Dette forsøker også tidligere håndballspiller Frank Løke som første nordmann, å gjennomføre for tiden.

Tidligere denne uken kommenterte Løke nyheten om at de to mongolerne var savnet.

– De virket sterke, med god erfaring. Det har fått meg til å tenke, sa han da til VG.

Se video: Den evige gravplass

Your browser doesn't support HTML5 video.

Står i kø opp Mount Everest

Fikk kritikk

For to uker siden møtte Løke kritikk da han fløy den fra Base Camp i helikopter for å spise pizza og få massasje i Katmandu.

Flere mente det var juks.

En av de som reagerte var forfatter og fjellklatrer Jon Gangdal. Han reagerte særlig på bruken av helikopter og mente at man skal klare seg uten kunstige hjelpemidler når man skal bestige fjell uten oksygen.

– Da er det greit å gå på egne bein ned til lavere høyde for å samle krefter, så gå opp igjen, uttalte han til Dagbladet.

På spørsmål fra avisen om hva Løke tenkte om kritikken svarte han klinkende klart:

– Jeg tenker: Hvem faen er Jon Gangdal, og hvorfor skal jeg bry meg om han?