Biden har bestemt seg for hvordan USA skal svare på Jordan-angrepet

President Biden taler under arrangementet "Sunday Lunch" på Brookland Baptist Banquet Center, søndag 28. januar 2024. Les mer Lukk

Iran har levert våpen til dem som sto bak angrepet i Jordan, ifølge president Joe Biden, som sier han har bestemt seg for hvordan USA skal svare.

Biden utdypet ikke hva et amerikansk svar skal gå ut på. Han sa samtidig til pressen i Washington tirsdag han ikke er ute etter noen større krig i Midtøsten.

Tre amerikanske soldater ble drept i et droneangrep mot en avsidesliggende militærbase i den jordanske ørkenen søndag.

På spørsmål om Iran har skylda for angrepet, svarte Biden:

– Jeg holder dem ansvarlige, i den forstand at de leverer våpnene til personene som gjorde det.

Minst 34 personer ble såret i droneangrepet fra en Iran-støttet milits nær Jordans grense til Syria og Irak. Iran benekter at de var involvert.

Både USA og Iran har understreket at de ikke ønsker å starte noen krig, men det er ventet at USA vil gjengjelde angrepet.

– Jeg tror ikke vi trenger en større krig i Midtøsten. Det er ikke det jeg er ute etter, sider Biden.