Omfattende forsøk på svindel med granatkjøp avdekket i Ukraina
Ukraina har mottatt store mengder våpen og ammunisjon fra Vesten, aller mest fra USA (bildet). Foto: AP / NTB Les mer Lukk
Ifølge sikkerhetstjenesten SBU ble det inngått en innkjøpsavtale for granater til kunstig høy pris.
En høytstående tjenestemann i Forsvarsdepartemenetet skal ha undertegnet kontrakten, og rundt 400 millioner kroner havnet deretter på bankkontoer som tilhørte mellommenn.
Den hovedmistenkte har fått sparken og vil måtte svare for underslaget i retten. Det blir samtidig gjort forsøk på å få tilbake pengene, opplyser departementet.
Ukraina har lenge slitt med omfattende korrupsjon, og dette har blitt et sentralt tema i landets forsøk på å bli medlem av EU.
En rekke korrupsjonsskandeler er avdekket i landets forsvar, som har mottatt store mengder våpen, ammunisjon og militært utstyr fra Vesten siden den russiske invasjonen i februar 2022.
Ukrainske myndigheter har lovet å rydde opp og slå hardt ned på korrupsjon, og i landets forsvarsdepartement ble det nylig opprettet en ny innkjøpsavdeling for å sikre økt kontroll.