EU-utsending på overraskelsesbesøk i Kosovo
Miroslav Lajcak møtte visestatsminister Besnik Beslimi, som er Kosovos forhandlingsleder i samtalene med serberne. Kosovo erklærte seg uavhengige av Serbia i 2008 etter nesten et tiår med krig.
Målet med besøket er å følge opp møtet med europeiske ledere i Brussel og sikre full implementering av avtalen om en vei til normalisering, skriver Lajcak på X.
– Vi ble også enige om de neste skrittene, legger han til, uten å komme med noen detaljer.
Etter planen skal EU-utsendingen også møte statsminister Albin Kurti og ledere for opposisjonen i Kosovo.
Tilliten mellom Kurti og Serbias president Aleksandar Vucic er tynnslitt. Ingen av dem vil være den første til å komme med innrømmelser uten garantier for at de får noe tilbake.
Vucic har gjort det klart at Serbia aldri vil anerkjenne Kosovo eller akseptere at landet blir medlem av FN.