USA dypt bekymret over situasjonen i Israel
Det brøt ut store demonstrasjoner blant annet i Tel Aviv etter at Israels forsvarsminister fikk sparken søndag. Foto: Oren Ziv / AP / NTB Les mer Lukk
USA sier de er dypt bekymret over hendelsene i Israel i helgen, der det har vært store demonstrasjoner etter at landets forsvarsminister fikk sparken.
USA oppfordrer lederne i Israel til å finne et kompromiss så raskt som mulig, sier en talsperson fra Det hvite hus søndag kveld.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu ga forsvarsminister Yoav Gallant sparken etter at sistnevnte ba om at en kontroversiell rettsreform blir midlertidig stoppet.
Tusenvis av personer demonstrerte i flere israelske byer søndag, og en hovedvei i Tel Aviv ble sperret. Flere demonstranter tok seg gjennom sperringer ved hjemmet til Netanyahu i Jerusalem, der de ble møtt av vannkanoner av politiet.