Ukraina får eldre Abrams-stridsvogner fra USA innen høsten

En stridsvogn av typen M1 Abrams på en militærbase i USA i 2016. Foto: Christian Murdock/The Gazette / AP / NTB Les mer Lukk

USA vil forsyne Ukraina med Abrams-stridsvogner innen høsten, noe som er langt raskere enn forventet, opplyser Pentagon.

Ifølge den amerikanske forsvarsledelsen blir det snakk om en oppgradert versjon av den eldre M1A1-modellen, som først så dagens lys i 1980. Stridsvognene skal hentes fra den amerikanske hærens lagre.

USAs opprinnelige plan var å sende 31 stridsvogner av den nyere Abrams M1A2-modellen, men disse måtte først ha blitt produsert og det kunne derfor ha tatt minst ett år før de var på plass i Ukraina.

– I samråd med Kyiv har Washington besluttet å sende M1A1-varianten av Abrams-stridsvogner, sier en talsperson for Pentagon.

– Dette vil gjøre oss i stand til å fremskynde leveransen betydelig og levere dem til Ukraina innen høsten i år, sier brigadegeneral Pat Ryder.

Ukraina vil også motta luftvernraketter av typen Patriot raskere enn opprinnelig planlagt, sier han.

– Vi er sikre på at vi vil være i stand til å få Patriot-rakettene dit raskere enn opprinnelig planlagt, sier Ryder.

Your browser doesn't support HTML5 video.

Ukraina håner det russiske militæret: Kanskje «Gjennombruddet» bare burde hete «Bruddet» Les mer Lukk