Assange ber om å få perm fra fengselet for å gå i begravelse

Motedesigner Vivienne Westwood under en demonstrasjon til støtte for Julian Assange i juli 2020. Foto: Matt Dunham / AP / NTB Les mer Lukk

WikiLeaks-stifter Julian Assange ber om å få tillatelse fra fengselet til å delta i begravelsen til motedesigneren Vivienne Westwood.

Westwood døde torsdag, 81 år gammel. Motelegenden var kjent som punkens gudmor og har engasjert seg i Assanges sak.

Assange ber om å få permisjon fra fengselet han sitter i mens han kjemper mot å bli utlevert til USA. Det bekrefter kona hans, Stella.

Westwood kledde seg i 2020 ut som en kanarifugl og stilte seg opp i et stort fuglebur i London for å protestere mot den mulige utleveringen av Assange.

– Vivienne var en klippe for anti-establishmentet. Modig, kreativ, tankefull og en god venn. Det beste av Storbritannia. Hun vil bli dypt savnet av meg og mange andre, sier Assange.