Ukraina nærmer seg gjenerobring av nøkkelbyen Kreminna i Luhansk
Ukrainske soldater i den 43. Heavy Artillery Brigade avfyrer en rakett fra en 2S7 Pion selvgående kanon, mens Russlands angrep på Ukraina fortsetter, under intens beskytning på frontlinjen i Bakhmut, Ukraina, 26. desember 2022. REUTERS/Clodagh Kilcoyne TPX BILDER AV DAGEN Les mer Lukk
– Russerne forstår at hvis de mister Kreminna, vil hele forsvarslinjen falle, skriver den regionale guvernøren i Luhansk, Serhiy Haidai på meldingsappen Telegram.
Han sier det ikke stemmer at byen allerede er frigjort, men bekrefter at kampene pågår i nærheten av byen.
Russernes kommando i Kreminna skal allerede ha evakuert til Rubizhne, om lag 15 kilometer sør for frontlinjen, etter intenst press fra den ukrainske hæren.
– De bringer dit en enorm mengde reserver og utstyr
Dersom de ukrainske styrkene klarer å gjenerobre Kreminna og Svatove kan det åpne veien for å starte en offensiv mot Sievierodonetsk og Lysychansk. Dette er to byer som Ukraina tapte til de russiske okkupasjonsstyrkene tidligere i sommer.
Nå presser ukrainsk artilleri støttet av stridsvogner, fly og bakkestyrker for å knuse russernes forsvarsverker rundt byen.
«De russiske okkupasjonstroppene klarte å bygge et veldig kraftig forsvar på en måned. De bringer dit en enorm mengde reserver og utstyr. De fornyer stadig stridskreftene sine,» skriver guvernøren, ifølge The Guardian.
Putin møter hard motstand i annekterte byer
President Vladimir Putin har tidligere kunngjort militær unntakstilstand i de fire ukrainske fylkene som Russland hevder er russisk territorium: Kherson, Zaporizjzja, Luhansk og Donetsk. Det er her Putin møter hardest motstand akkurat nå, og de aller hardeste slagene utkjempes.
Begge sider skal ha store tap. Russerne sender inn stadig nye mobiliserte tropper til fronten, og fyller på med nye soldater etter hvert som soldatene faller på slagmarken.
Samtidig pågår det diplomatiske spillet for fullt. Kreml hevder de ønsker forhandlinger og fred, men i Ukraina, og i store deler av den vestlige verden, anses Putins fredsønske som spill for galleriet.
Mange tror at Russland bare vil bruke en våpenhvile til å omgruppere og forberede nye offensiver.
Russiske styrker skal ha befestet sitt forsvar i flere byer
Russlands utenriksminister, Sergei Lavrov, uttalte tirsdag at Kyiv må akseptere Moskvas krav om «demilitarisering og denazifisering, eller lide nederlag på slagmarken. Ukraina lar seg ikke skremme av Lavrovs trusler, men lover å frigjøre alle russiskokkuperte områder, inkludert Krim.
Russiske styrker skal ha befestet sitt forsvar rundt flere av de okkuperte byene, inkludert byen Kamianka i Zaporizhzhia-regionen, sørøst i Ukraina, melder Brady Africk fra American Enterprise Institute, ifølge Sky News.
Ukraina presser også på mot Melitopol, og angriper metodisk for å slå ut russiske forsyningslinjer, ammunisjonslagre, kommandosentre og tropper.
Avslørte russiske angrepsplaner
Det blir også spekulert i om russerne vil være i stand til å organisere en motoffensiv mot Lyman i tiden som kommer.
– De hadde slike planer, men takket være den ukrainske kommandoen, som avslørte planene og så hele kartet over den militære utviklingen, forhindret Ukrainas forsvarsstyrker okkupasjonstroppene fra å gjennomføre planene deres. De lyktes ikke i sin motoffensiv. Men nå venter de på reservene, uttaler sjefen for Luhansk Regional Military Administration, skriver Ukrinform.
Kreminna er en by i Luhansk oblast i Ukraina. Byen hadde om lag 25.000 innbyggere før krigen startet. Den 10. juli 1942 ble den okkupert av tyske Wehrmacht, ifølge Wikipedia. 31. januar 1943 ble byen befridd av Den røde armé etter harde kamper. Under Russlands invasjon av Ukraina i april 2022 ble Kreminna invadert av russiske styrker.